Tegoroczne Melodi Grand Prix trwa w najlepsze. Poznaliśmy już dwoje zwycięzców półfinałowych odcinków, którzy wraz z innymi finalistami już 19 lutego powalczą o wyjazd do Turynu. Emocje rosną, bo Eurowizja 2022 tuż-tuż, a już dziś czeka nas kolejna dawka muzycznych wrażeń. Kto awansuje z trzeciego półfinału?
Podczas trzeciego półfinału Melodi Grand Prix, który odbędzie się już dziś o godz. 19:50, tak samo, jak w poprzednich odcinkach wystąpi czworo uczestników zestawionych w pary. Zwycięzca każdego „duelu” przejdzie do następnej rundy półfinałowych rozgrywek. Decydujący pojedynek, czyli „złoty duel” rozegra się więc pomiędzy wygranymi z każdej pary. O tym, kto zasługuje na udział w finale zaplanowanym na 19 lutego, zdecydują oczywiście telewidzowie. Głosy na swoich faworytów w poszczególnych duelach, a później także złotym duelu, można oddawać za pośrednictwem aplikacji mobilnej NRK. W jednej rundzie można zagłosować jednak tylko trzy razy. UWAGA: głosy można oddawać także z Polski!
Przegrani na otarcie łez dostaną jednak drugą szansę. Po zakończeniu czterech ćwierćfinałów widzowie wybiorą swoich faworytów, którzy przejdą do drugiego etapu drugiej szansy i powalczą o ostatnie miejsce w finale.
Koncerty prowadzą Kåre Magnus Bergh — stały gospodarz Melodi Grand Prix od 2015 roku oraz debiutujący w roli prowadzących MGP Annika Momrak i Mikkel Niva. Wszyscy mają już jednak doświadczenie z Melodi Grand Prix Junior: Bergh jako prezenter w 2009 i 2010, Momrak wygrała festiwal w 2013 jako członkini grupy Unik 4, a Niva prowadził MGPjr trzykrotnie (2017, 2018 i 2019).
Trzeci półfinał Melodi Grand Prix 2022: kto wystąpi, a kogo zabraknie?
Czworo uczestników zestawionych w pary zmierzy się ze sobą w dwóch pojedynkach — duelach. Ich zwycięzcy spotkają się w rozstrzygającym „złotym duelu”, którego wygrany znajdzie się w finale Melodi Grand Prix. O tym, kto awansuje z poszczególnych duelów do decydującego pojedynku oraz kto zostanie trzecim finalistą, zadecydują widzowie.
W trzecim półfinale wystąpią:
- Mari Bølla – Your Loss
- Oda Gondrosen – Hammer Of Thor
- Sturla – Skår i hjertet
- Vilde – Titans
Podczas trzeciego półfinałowego odcinka miał wystąpić również automatyczny finalista Subwoolfer. Niestety we wtorek NRK poinformowało, że w najbliższą sobotę duet jednak nie pojawi się na scenie. Powód? COVID-19. W ich zastępstwie zobaczymy innego automatycznego finalistę — zespół NorthKid. Zgodnie z początkowymi założeniami mieli wystąpić dopiero czwartym półfinale, który odbędzie się 5 lutego. Niewątpliwie ostatnie dni nie są dobre dla Melodi Grand Prix. Warto przypomnieć, że z powodu zarażenia koronawirusem podczas ostatniego półfinału w H3 Arenie w Fornebu nie pojawiła się współprowadząca MGP Annika Momrak.
Melodi Grand Prix 2022 z nowymi zasadami półfinałowymi
W każdym z półfinałów zmierzy się czworo uczestników, którzy powalczą ze sobą w parach. Zwycięzcy pojedynków przejdą do następnej, decydującej rundy zwanej „złotym pojedynkiem”. Po jego zakończeniu dowiemy się, kto z tej dwójki awansuje do wielkiego finału. W ten sposób wyłonionych zostanie czworo uczestników finału. O jedno dodatkowe miejsce powalczą ponownie półfinaliści w rundzie drugiej szansy.
Internauci będą mogli głosować na swoich faworytów od 7 lutego. Czwórka z największą liczbą głosów wystąpi na żywo 12 lutego podczas specjalnego koncertu zorganizowanego w tej samej formule co półfinały. Do finału awansuje ostatecznie tylko zwycięzca złotego pojedynku podczas koncertu dodatkowego.
Melodi Grand Prix 2022: gdzie oglądać norweskie selekcje?
Tradycyjnie już norweskie selekcje będą transmitowane na stronie internetowej nadawcy NRK. Tuż przed rozpoczęciem transmisji zapraszamy na naszą grupę na Facebooku – Warsaw Calling – gdzie wspólnie, na żywo będziemy komentować trzeci półfinał.
- 19:30 – start wątku komentatorskiego w grupie Warsaw Calling na Facebooku
- 19:50 – Melodi Grand Prix – trzeci półfinał – OGLĄDAJ!
Eurowizja 2022: co wiemy?
Eurowizja 2022 odbędzie się w dniach 10-14 maja 2021 roku. Na organizatora widowiska wybrano położony u podnóża Alp Turyn. Koncerty odbędą się w hali Pala Alpitour, która podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2006 roku gościła mecze hokeja na lodzie. Wciąż nie znamy jednak szczegółów dotyczących gospodarzy konkursu.
Europejska Unia Nadawców (EBU) opublikowała również listę wszystkich krajów, które wezmą udział w konkursie. Na scenie w Turynie zaprezentuje się 41 państw – wśród nich jest także Polska. Nie obyło się również bez miłej niespodzianki. W rezultacie do stawki konkursowej powracają Armenia i Czarnogóra. W sumie, w półfinałach usłyszymy zatem łącznie 36 propozycji, a w finale wyłącznie 25.
Swojego reprezentanta wybrało już aż osiem krajów. Są to Albania, Belgia, Bułgaria, Czarnogóra, Czechy, Grecja, Gruzja i Holandia. Z całą pewnością we Włoszech nie zobaczymy reprezentanta Białorusi, której nadawca został wykluczony z grona członków Europejskiej Unii Nadawców. Wiele krajów decyduje się na organizację selekcji, które zawieszono ze względu na pandemię i wewnętrzny wybór reprezentantów z odwołanej Eurowizji 2020. Po przerwie powracają finały narodowe w Australii, San Marino, Łotwie, Macedonii Północnej czy w Słowenii.