Do tej pory, plany Norwegii były bardzo tajemnicze. Dzisiaj w samo południe poznaliśmy uczestników odświeżonego formatu Melodi Grand Prix.

Zapowiedzi o odświeżeniu formatu były przedstawiane od wielu miesięcy. Na początku grudnia dowiedzieliśmy się, że format zamiast cotygodniowych półfinałów, przybierze formę zbliżoną do festiwalu (7,8,9 i 15 marca). Z ponad 600 głoszonych piosenek wybrano 15, które staną w walce o bilet do Kopenhagi.

Nowy format w pewien sposób przypomina zmiany jakie zostały wprowadzone w Finlandii w 2012 roku. Vivi Stenberg, która koordynuje norweskie selekcje 2 rok z rzędu, razem ze swoim zespołem zapowiedziała, że większy nacisk będzie położony na prezentacje wykonawców oraz proces ich przygotowań do zmagań na żywo.

Jeśli chodzi o metodę wyboru piosenek, postanowiono zmniejszyć różnorodość gatunkową w selekcjach. Jak wskazuje Stenberg, w ostatnich latach NRK zapraszała bezpośrednio poszczególnych wykonawców, aby zwiększyć zróżnicowanie stawki. W tym roku Stenberg postawiła na współpracę z wytwórniami muzycznymi oraz środowiskiem kompozytorów w celu znalezienia nowych wykonawców.  Jednocześnie Stenberg podkreśla, że format w tym kształcie będzie faworyzować wykonawców muzyki pop i elektro.  Decyzując się na tę 15 wykonawców, Vivi chce wywrzeć wpływ na kształt norweskiego rynku muzycznego w 2014 roku.

Warto podkreślić, że MGP zwiększa swoją aktywność w mediach społecznościowych. Codziennie informacje będą pojawiać się nie tylko na facebooku ale też na twitterze, instagramie. Promocją utwórów zajmą się wszystkie media publiczne.

 

Oto lista uczestników:

1. półfinał (7 marca)

1. Hilda & Thea Leora – „Best Friend’s Boyfriend”

2. Mo – „Heal”

3. Dina Misund – „Needs”

4. Linnea Dale – „High Hopes”

5. Timbre & Frikk Heide-Steen feat. Ida Stein – ” Frozen by Your Love ”

 

2. półfinał (8 marca)

1. Cir.Cuz – „The whole world”

2. Martine Marbel – „Right Now”

3. Oda & Wulff – „Sing”

4. Knut Kippersund Nesdal – „Taste of You”

5. Charlie – „Hit Me Up”

 

 

3. półfinał (9 marca)

1. Moi – „Gasoline”

2. El Cuero – „Is not no Love in This City no More”

3. Ilebek – „Who Needs the Universe”

4. Elisabeth Carew – „Sole Survivor”

5: Carl Espen – „Silent Storm”

 

Z fragmentami propozycji konkursowych można zapoznać się TUTAJ.

 

Źródło: NRK

1 KOMENTARZ

  1. Wspolpraca z wytworniami, lokalnym rynkiem muzycznym – bardzo fajne. Promocja za pomoca sieci i mediow spolecznosciowych rowniez na plus. Ograniczenie roznorodnosci muzycznej w MGP…nie przemawia do mnie. Sprawia to, ze stawka staje sie monotonna a utwory sa do siebie podobne.