Melodifestivalen 2016: gorący Nörrköping – relacja z prób

Jesteśmy na półmetku szwedzkich selekcji. Przyglądamy się uczestnikom 3. półfinału. Kto zaskoczył podczas prób?

To już trzecia odsłona tegorocznego Melodifestivalen. Z Malmö przenosimy się do na wschodnie wybrzeże, do Nörrköping. W tym półfinale Ginę Dirawi będzie wspierać Henrik Schyffert. Wczoraj odbyły się pierwsze próby uczestników sobotniego koncertu na preselekcyjnej scenie. Przyglądamy się co zamierzają zaproponować widzom.

SaRaha – Kizunguzungu (Anderz Wrethov, Sara ”SaRaha” Larsson, Arash Labaf)

Na pierwszy ogień poszła SaRaha z piosenką, którą współtworzyli autorzy Cool me down Margaret (Arash oraz A.Wrethov). Zgodnie z oczekiwaniami piosenka jest pełna afrykańskich odniesień. Utwór częściowo jest wykonany w języku Swahili. Według doniesień SVT wokalistka ma na koncie sukcesy w Afryce Wschodniej.

Swingfly feat. Helena Gutarra – You Carved Your Name (Jocke Åhlund, Andreas Kleerup)

Swingfly powraca po udanym debiucie w 2011 roku (5. miejsce). Wspomagać będzie go uczestniczka szwedzkiego The Voice – Helena Gutarra. Za piosenką stoi popularny producent Andreas Kleerup oraz członek nagradzanego przez szwedzki przemysł muzyczny zespołu Teaddybears – Jocke Åhlund. Jeśli ktoś lubił propozycję Swingflya z 2011 roku, powinien polubić jego tegoroczny kawałek.

SMILO – Weight of the World (Arvid Ångström, Dennis Babic, Oscar Berglund Juhola, Anton Göransson, Robin Daneilsson)

Kolejni na scenie pojawili się zwycięzcy Svensktoppen Nästa. Ich piosenka nawiązuje to tropikalnych klimatów. Czy to trio przełamie złą passę zwycięzców konkursu organizowanego przez Szwedzkie Radio?

After Dark – Kom Ut Som En Stjärna (Sven-Inge Sjöberg, Lennart Wastesson, Larry Forsberg, Lina Eriksson, Kent Olsson, Calle Kindbom)

W tym roku Melodifestivalen świętuje 15-lecie od wprowadzenia nowego formatu. W każdym z koncertów pojawia się nawiązanie do poszczególnych roczników. Można się domyślić, żę w tę sobotę nie zabraknie odniesień do 2004 roku. A jak 2004, to legenderna drag queen. After Dark zajął 3. miejsce w 2004 roku z piosenką La dolce vita. Ta piosenka biła rekordy popularności…szczególnie w przedszkolach. After Dark wraca z właściwym szlagierem.

Lisa Ajax – My Heart Wants Me Dead (Linnea Deb, Joy Deb, Anton Hård af Segerstad, Nikki Flores, Sara Forsberg)

Lisa Ajax w 2014 roku szturmem wygrała szwedzką edycję Idola. Wokalistka nigdy nie ukrywała, że Eurowizja jest jej wielkim marzeniem. Wokalistka połączyła siły ze zwycięskim teamem stojącym między innymi za sukcesem Heroes (ESC 2015). Jako autorka wymieniona jest też finka Sara Forsberg znana jako Saara lub Smoukahontas, która zasłynęła w internecie perfekcyjnym imitowaniem różnych języków. Występ Lisy zawiera bardzo charakterystyczną scenografię.

Boris René – Put Your Love on Me (Boris René, Tobias Lundgren, Tim Larsson)

Boris to profesjonalny piłkarz, który postanowił odłożyć swoją karierę sportową, aby rozwijać się jako piosenkarz. Za energetyczną propozycją Borisa stoją ci sami autorzy, którzy napisali I’ll be fine dla Molly PH w zeszłym roku.

Oscar Zia – Human (Oscar Zia, Victor Thell, Maria Smith)

Jako ostatni wystapi Oscar Zia, który wraca po 2 latach. W 2014 roku jego Yes we can dotarło do finału. Tym razem Oscar próbuje swoich sił jako autor piosenki, wspierali go w tym producenci stojący za ostatnimi sukcesami Molly Sandén. Jego piosenka nawiązuje stylistycznie do popu lat 80. Czy Zia ponownie awansuje do finału?

 

Źródła: SVT, scandipop, własne. Foto: Stina Stjernkvist/SVT

Exit mobile version