W Melodifestivalen nigdy nie brakuje emocji. Kolejna dawka już wieczorem, prosto z Malmö. 

Przed nami kolejny półfinał szwedzkich selekcji – Melodifestivalen. Tym razem selekcje zawitają na południe, do Malmö. Z racji tego, że w tym roku motywem przewodnim jest 15-lecie nowoczesnego Melodifestivalen, dominującym elementem dzisiejszczego półfinału będą wspomnienia z 2003 roku (tydzień temu scenariusz skupił się na 2002 roku). Z tego względu jedną z prowadzącą miała być Charlotte Perrelli, która pełniła te zaszczyty w 2003 roku. Jednak wokalistka złamała kontrakt uczestnicząc w kampanii reklamowej sieci telefonii komórkowej. Perrelli pojawi się jednak jako gość specjalny. Na rozpoczęcie wykona ze stałą prowadzącą – Giną Dirawi utwór Flickorna från Småland (Dziewczyny ze Smalandii), który 13 lat temu wykonała z Leną Philipsson.

Nie zabraknie też solowych wykonań Charlotte Perrelli. Usłyszymy ją w szwedzkiej wersji hitu niemieckiej Heleny Fischer – Atemlos durch die Nacht. 

Emisja rozpocznie się o godzinie 20:00 i będzie można ją śledzić TUTAJ.

Sprawdź kim są uczestnicy 2. półfinału Melodifestivalen 2016: TUTAJ.

Posłuchaj propozycji z 2. półfinału Melodifestivalen 2016: TUTAJ.

Dzisiaj wystąpią:

 1. David Lindgren – We Are Your Tomorrow
 2. Victor och Natten – 100%
 3. Molly Pettersson Hammar – Hunger
 4. Isa – I Will Wait
 5. Krista Siegfrids – Faller
 6. Patrik Isaksson, Tommy Nilsson & Uno Svenningsson – Håll Mitt Hjärta Hårt
 7. Wiktoria – Save Me

Kto może awansować?

Szanse w tym półfinale są bardzo wyrównane. W głosowaniu publiczności podczas próby generalnej wygrał David Lindgren i Wiktoria. Na Lindgrena stawiają też czytelnicy dziennika Aftonbladet. Natomiast bukmacherzy stawiają na Isę oraz Molly PH. Jednak najczęściej omawianym uczestnikiem w internecie jest Krista Siegfrids.

UPDATE:

Do finału awansowali David Lindgren i Wiktoria, a do Andra Chansen – Isa oraz Molly PH

Źródła: SVT, Aftonbladet, Schlagerprofilerna, własne

8 KOMENTARZE

  • Ale to jest oczywiste! Prowadzący nie może reklamować kogoś za darmo. Ta sieć musiałaby być sponsorem MF, a i wtedy nie jestem pewien, czy osoba z reklamy mogłaby prowadzić koncert. Po prostu to się jakoś gryzie, nie wypada tak robić. W każdym razie w tej akurat kwestii postawa moralna telewizji szwedzkiej podoba mi się.

   Bardziej dziwi mnie inna sprawa – to wstrzymywanie piosenek po półfinałach… bardzo chętnie posłuchałbym np. piosenki Ace Wilder, no ale nie ma jak… 🙂 Nielegalne sposoby mnie nie interesują. Ok, jest jakieś tłumaczenie tego – żeby wyrównywać szanse, czy coś takiego… ale nie przekonuje mnie to, zwłaszcza w sytuacji, gdy chyba żaden inny kraj tak nie robi 🙂 . Dobra, nieważne, Szwedów sprawa, w końcu i tak kiedyś posłucham tej świetnej (dla mnie, oczywiście) melodifestivalenowej piosenki Ace Wilder 🙂

   • Niemniej moim zdaniem takie zasady są trochę bez sensu, aczkolwiek jeśli obowiązują, muszą być egzekwowane.. W ogóle w Polsce nikt znany nie mógłby brać udziału w konkursach muzycznych ani ich prowadzić, bo niemal każdy ma z kimś umowę reklamową – Play, Orange, T Mobile itp. Mimo to widząc daną osobę – np. Cleo, nie myślę automatycznie o tym, że jest twarzą T Mobile i jej występu nie traktuję jako formy reklamy koncernu telefonicznego. Może to wynika poniekąd z tego, że Cleo najpierw coś osiągnęła, a później zaczęła występować w reklamach. Jej twórczość wygrywa ze spotami reklamowymi.

    • No tak, ale występ jako uczestnik konkursowy a prowadzenie festiwalu to jednak dwie różne sprawy, i o ile w pierwszym przypadku można się zastanawiać (u nas Margaret też kogoś reklamuje, obecnie 😉 ), to w drugim jest to raczej niedopuszczalne. Nie wyobrażam sobie np. sytuacji, gdyby tuż przed preselekcjami leciała reklama z daną osobą, a potem ta osoba prowadziłaby ten koncert… dziwne by to było.

    • Umowe reklamowa mozna miec, tylko ta reklama nie moze byc puszczana 6 tygodni przed, w czasie i 6 tygodni po. Ta dziwna regula jest troche zwiazana z tym ze szwedzki kanal panstwowy jest bezreklamowy (formalnie).
     Wiec Szwedzi kombinuja tak, skoro X wystepuje w reklamie w kanale niepanstwowym, to posrednio przedluza swoja reklame w telewizji panstwowej. Czyli jest to reklama.