Już za nieco ponad 2 tygodnie rozpoczną się selekcje do Konkursu Piosenki Eurowizji 2018. Poznajcie uczestników drugiego półfinału, który odbędzie się 10 lutego.

Samir & Viktor – Shuffla

Fanom śledzącym konkurs nie trzeba przedstawiać tego duetu. Będzie to trzeci już udział Samira & Viktora w Melodifestivalen w ciągu ostatnich czterech lat.. Samir to były uczestnik programu Paradise Hotel, V jestiktor zaś blogerem modowym. Panowie są bardzo znani w Szwecji a większość ich singli pokryła się platyną. Ich ostatnie starty w preselekcjach zakończyły się swego rodzaju sukcesem – panowie awansowi do finału, choć w 2016 roku utwór Bada Nakna dał im ostatnie miejsce. Jak będzie tym razem?

https://www.instagram.com/p/BcUHcvRDwub/?taken-by=viktorfrisks

  • Ida Redig – Allting som vi sa 

Ida Redig jest debiutantką na scenie Melodifestivalen. Pierwszy album 30 letniej wokalistki, Standing Here, został wydany w 2010 roku. Oprócz niego wydała jeszcze 2 krążki (ostatni, po szwedzku, w 2016 roku). Jej utwory były wykorzystywane w wielu filmach i serialach szwedzkich np. filmie Żółte Cytrynki (2013 – Små Citroner Gula). W 2014 roku wzięła udział w trasie koncertowej kultowej grupy Kent, co przyczyniło się do wydania coverów grupy. Covery formacji w wykonaniu Redig spotkały się ze sporym uznaniem krytyków. Wokalistka opisuje swój gatunek muzyczny jako electropop.

LOVER S❤️. #melodifestivalen #idaredig #mello

A post shared by I D A R E D I G (@ida_redig) on

  • Jonas Gardell – Det finns en väg 

Jonas Gardell to 54-letni powieściopisarz, satyryk oraz dramaturg. Jego sztuki oraz książki są znane w całej Skandynawii. Kilka z nich zostało również wydanych w Polsce (Nigdy nie ocieraj łez bez rękawiczek). W 2000 roku został twórcą filmu  Livet är en schlager, który osiągnął bardzo duży sukces również poza Szwecją. Jonas oraz jego mąż, Mark Levengood, byli prowadzącymi konkursu Melodifestivalen 2003.

Första repet inför Mello. Kan man bli snyggare än så här? Tvivlar. #melfest

A post shared by Jonas Gardell (@jonas.gardell) on

  • Margaret – In My Cabana

Tej pani nie trzeba nikomu przedstawiać. Margaret to 27-letnia wokalistka oraz blogerka modowa. Niemal każdy jej singiel staje się ogromnym hitem w Polsce, chociaż karierę rozpoczęła prawie dekadę temu dzięki wygranej w Szansie na sukces. Pierwszy międzynarodowy sukces odniosła dzięki piosence Thank You Very Much, który dotarła do list przebojów w Niemczech, Austrii czy Włoch. Największy rozgłos za granicą przyniósł jej eurowizyjny numer Cool Me Down znany nie tylko w Polsce, lecz także np w krajach skandynawskich, krajach Beneluksu, w Bułgarii bądź Rumunii. Cool Me Down zostało sprzedane w Szwecji z 80.000 tysięcznym nakładem i pokryło się dwukrotną platyną.

Stiko Per LarssonTitta Vi Flyger

Stiko Per Larsson to 39-letni wokalista pochodzący z Leksand. W stawce konkursu znalazł się dzięki zwycięstwu w Svensktoppen Nasta 2018 organizowanym co roku przez szwedzkie radio P4. Stiko ma na koncie 5 albumów studyjnych oraz wiele wydanych singli. Wokalista tworzy muzykę łączącą w sobie elementy popowe, rockowe oraz folkowe.

  • Mimi WernerSongburning

Mimi Werner to 28-letnia wokalista wykonująca muzykę oscylującą w klimatach pop oraz country. Zadebiutowała w 2015 roku utworem Forever Again, zaś w 2016 wzięła udział w Melodifestivalen z utworem Ain’t No Good, odpadając w rundzie półfinałowej. Prywatnie jest dziewczyną Brollego, popularnego, szwedzkiego piosenkarza oraz uczestnika Melodifestivalen 2011.

  • LiamooLast Breath

Liamoo, a właściwie Liam Cacatian Thomassen, to 20-letni szwedzki wokalista oraz raper. W 2016 roku Liam zwyciężył szwedzką edycję Idola. Dzięki temu programowi  zyskał dużą popularność w Szwecji, a jego debiutancki singiel Playing With Fire dotarł aż do 6. miejsca oficjalnej krajowej listy przebojów.

• Surprise •

A post shared by Liam "LIAMOO" Cacatian (@liamoolapreach) on

Źródło: SVT, profile społecznościowe półfinalistów, aftonbladet.se, informacje własne 

Zdjęcie: galamagazine.se

1 KOMENTARZ