blogg.svt.se/melodifestivalen-expertbloggen

Po 5 tygodniach nadszedł czas na ostatnią odsłonę Melodifestivalen 2019. Kto sięgnie po laur zwycięstwa i zdobędzie bilet do Tel Awiwu?

Śladami preselekcji: Melodifestivalen. Hela Sveriges Fest

To już ostatnia sobota ze szwedzkimi preselekcjami. Podczas Wielkiego Finału w sztokholmskiej Friends Arenie 12 artystów będzie walczyło ze sobą o prawo do reprezentowania Szwecji podczas Konkursu Piosenki Eurowizji 2019 w Tel Awiwie. Wystąpią oni w następującej kolejności startowej:

 1. Jon Henrik Fjällgren Norrsken (Goeksegh)
 2. Lisa AjaxTorn
 3. Mohombi Hello
 4. Lina Hedlund Victorious
 5. Bishara – On My Own
 6. Anna Bergendahl – Ashes to Ashes
 7. Nano Chasing Rivers
 8. Hanna Ferm & LIAMOO – Hold You
 9. Malou Prytz I Do Me
 10. John Lundvik – Too Late For Love
 11. Wiktoria – Not With Me
 12. Arvingarna – I Do

Tak jak w poprzednich latach zwycięzca zostanie wybrany po zsumowaniu głosów widzów oraz międzynarodowego jury. W tym roku znalazły się w nim następujące państwa:

 • Portugalia (Carla Bugalho – producent wykonawcza Eurowizji 2018)
 • Austria (Marvin Dietmann – reżyser Eurowizji 2015)
 • Australia (Stephanie Werrett – szefowa delegacji)
 • Cypr (Evi Papamichael- szefowa delegacji)
 • Francja (Bruno Berberes – były szef delegacji)
 • Finlandia (Krista Siegfrids – uczestniczka Eurowizji 2013)
 • Wielka Brytania (Simon Proctor – BBC)
 • Izrael (Dana International – zwyciężczyni Eurowizji 1998)

Przedstawiciele każdego z nich podczas połączenia ze studia podadzą swoje oceny w skali eurowizyjnej: 12, 10, 8-1 punktów. Po tym następuje prezentacja głosów widzów i to one będą miały decydujący wpływ na wybór zwycięzcy. Według doniesień każda grupa wiekowa będzie miała swój zestaw punktów do oddania (WIĘCEJ).

Wielki Finał rozpocznie się jak pozostałe półfinały o godz. 20.00 i potrwa do około 22.00. Transmisja dostępna będzie na kanale SVT1 i online na svt.se/melodifestivalen. Po raz ostatnim w tym roku w rolę gospodarzy wieczoru wcielą się Marika Carlsson, Eric Saade, Kodjo Akolor i Sarah Dawn Finer. Wieczór rozpocznie się występem zeszłorocznego zwycięzcy Melodifestivalen Benjamina Ingrosso i Felixa Sandmana. Obaj panowie nagrali razem utwór Tror Du Att Han Bryr Sig, a nawet wyruszyli w 2018 roku we wspólną trasę Benjamin Ingrosso x Felix Sandman.

blogg.svt.se/melodifestivalen-expertbloggen

W ramach występów specjalny na scenie gościnnie pojawią się także Charlotte Perrelli oraz Dana International. Uczczą one 20 lat, które minęły od wygranej Szwecji podczas Eurowizji mającej miejscu w Izraelu.

Kto ma szanse na wygranie Melodifestivalen 2019?

Bukmacherzy przewidują wygraną Johna Lundvika, dając mu 55% szans na wygraną. W top 3 widzą także Hannę Ferm & LIAMOO oraz Bisharę. Ostatniej miejsce na liście zajmuje u nich Lina Hedlund. Tymczasem, jak podaje ekspercki blog na stronie svt.se/melodifestivalen, zagraniczni fani najchętniej w roli reprezentant Szwecji widzieliby Wiktorię. Drugie miejsce przypadło Annie Bergendahl, zaś trzecie Lisie Ajax. Faworyt bukmacherów uplasował się dopiero na piątej pozycji.

blogg.svt.se/melodifestivalen-expertbloggen

W dalszym ciągu na stronie aftonbladet.se trwa głosowanie na faworyta tegorocznych preselekcji. Póki co w sondzie uczestniczyło ok 4 tys. czytelników (stan na czwartek 7 marca) i 27% ich głosów powędrowało do Johna Lundvika, dzięki czemu znalazł się na pierwszym miejscu zestawienia. Króluje on też na szwedzkiej liście Top 50 na Spotify, czyli najchętniej słuchanych w tym kraju utworów, zajmuje pierwsze miejsce zestawienia z liczba ponad 200 tys. odtworzeń. Szwedzi dużo słuchają również Hanny Ferm & LIAMOO (drugie miejsce na liście), Bishary (czwarte miejsce na liście). Czy więc to właśnie Lundvik zostanie następcą Benjamina Ingrosso podczas nadchodzącej Eurowizji?

Źródło: svt.se/melodifestivalen, aftonbladet.se, eurovisionworld.com, Spotify.