Paul Rey na scenie w Göteborg podczas półfinału Melodifestivalen 2020 (fot. SVT)
Paul Rey na scenie w Göteborg podczas półfinału Melodifestivalen 2020 (fot. SVT)

Już w sobotę wieczorem w Eskilstunie odbędzie się półfinał drugiej szansy. Ośmiu uczestników Melodifestivalen 2020 zawalczy o ostatnie cztery miejsca w wielkim finale szwedzkich preselekcji. Kto dostanie od widzów bilet do Sztokholmu?

Ośmiu wykonawców spośród wszystkich 28 uczestników szwedzkich selekcji ma już zapewniony udział w finale, który odbędzie się 7 marca w Sztokholmie. Pozostały jeszcze cztery miejsca, które zajmą zwycięzcy Andra Chansen, czyli rundy dogrywkowej Melodifestivalen.

Melodifestivalen 2020: zasady Andra Chansen

Uczestnicy, którzy zajmowali miejsca 3. oraz 4. w swoich półfinałach, otrzymali drugą szansę, by raz jeszcze spróbować awansować do finału i wystąpią w sobotę w Stiga Sports Arenie w Eskilstunie. Wcześniej zostali podzieleni na pary przez producentów programu – Christera Björkmana i Karin Gunnarsson. Zwycięzca każdego pojedynku otrzyma przepustkę do wielkiego finału preselekcji. Szczęśliwców wybiorą widzowie w głosowaniu audiotele oraz za pośrednictwem specjalnej aplikacji.

Nowe zasady głosowania w Melodifestivalen!

Jeżeli komukolwiek się wydaje, że utwór, który w finale znalazł się dzięki awansowi z rundy dogrywkowej nie ma żadnych szans na walkę o ostateczne zwycięstwo, jest w dużym błędzie. W 2013 roku Robin Stjernberg, po tym, jak w swoim półfinale zajął 3. miejsce, awansował do wielkiego finału dzięki udziałowi w Andra Chansen. Tydzień później ten finał wygrał, dzięki czemu reprezentował Szwecję podczas Eurowizji w Malmö.

Melodifestivalen 2020: uczestnicy Andra Chansen

Rozstawienie uczestników Andra Chansen w Melodifestivalen 2020 (SVT)
Rozstawienie uczestników Andra Chansen w Melodifestivalen 2020 (SVT)

Artyści zostali podzieleni zgodnie z zasadą, według której w jednym pojedynku nie mogą się spotkać wykonawcy z tego samego półfinału. W pierwszym starciu wieczoru zmierzą się Anis don Demina (półfinał 3) i duet Ellen Benediktson & Simon Peyron (półfinał 4). W drugiej parze znaleźli się Malou Prytz (półfinał 1) i Paul Rey (półfinał 2). Jako trzeci na scenie pojawią się Felix Sandman (półfinał 1) oraz Frida Öhrn (półfinał 4.). Rundę dogrywkową zamknie pojedynek Méndeza i Alvaro Estrelli (półfinał 2) z Drängarna (półfinał 3).

Według typowań bukmacherów największe szanse na awans do finału Melodifestivalen mają: Anis don Demina, Paul Rey, Felix Sandman oraz Drängarna.

Melodifestivalen 2020: poczekajmy na utwory

Melodifestivalen 2020: Andra Chansen – gdzie oglądać?

Transmisja, tak jak w przypadku poprzednich odsłon preselekcji, będzie dostępna na kanale SVT1 oraz online na svtplay.se od godz. 20.00. Gościem specjalnym wydarzenia będą m.in. zwyciężczyni Eurowizji 2012 Loreen oraz zwycięzca Eurowizji 2015 Måns Zelmerlöw. Loreen wykona na scenie kompilację swoich wszystkich eurowizyjnych propozycji. Podczas programu zostanie również zaprezentowana, powstała z okazji 60-lecia Melodifestivalen, Galeria Sław. Z tego też powodu transmisja preselekcji będzie dłuższa niż tradycyjne 90 minut.

źródło: SVT, escxtra.com