Nanne Grönvall w czasie prób do czwartego półfinału (fot. Nojeslivet)
Nanne Grönvall w czasie prób do czwartego półfinału (fot. Nojeslivet)

Wieczorem rozpocznie się ostatni etap zmagań selekcyjnych w Szwecji. Kto dołączy do grona finalistów?

Posłuchaj fragmentów konkursowych piosenek

Szwecja a Eurowizja 2020: Melodifestivalen – gdzie i kiedy?

Czwarty półfinał Melodifestivalen odbędzie się w arenie w Malmö – tej samej, w której zorganizowano Eurowizję 2013. Jak co tydzień koncert rozpocznie się o godzinie 20:00 czasu środkowoeuropejskiego i będzie można go oglądać na antenie SVT1 oraz na stronie svtplay.se. Półfinał poprowadzą Lina HedlundLinnea Hennriksson oraz Daniel Sundin.

Szwecja: wiemy, kto poprowadzi Melodifestivalen 2020

Melodifestivalen 2020: uczestnicy

ŚLADAMI PRESELEKCJI: MELODIFESTIVALEN. HELA SVERIGES FEST

1. Frida Öhrn – We Are One
(twórcy utworu: Frida Öhrn, Hampus Eurenius, Nicklas Eklund)

Urodzona w Solnie w 1979 roku wokalistka zespołu Oh Laura, z którym wypromowała przebój ReleaseMe. Była również członkinią zespołu Cookies ‚N’ Beans, który dwa razy (w 2009 i 2013 roku) brał udział w Melodifestivalen, bezskutecznie walcząc o finał. Jak mówi przysłowie: do trzech razy sztuka?

2. William Stridh – Molnljus
(twórcy utworu: Markus Lidén, Christian Holmström, David Kreuger, William Stridh)

Urodzony w 1997 uczestnik szwedzkiego Idola 2018, dla którego nie będzie to tylko debiut w Melodifestivalen, ale i pierwszy singiel. Artysta w jednym z wywiadów zapowiedział ciekawy występ z dodatkiem zaskakujących efektów.

3. Nanne Grönvall – Carpool Karaoke
(twórcy utworu: Nanne Grönvall, Peter Grönvall)

Jedna z największych weteranek tegorocznych preselekcji w Szwecji. Jako część duetu One More Time z utworem Den Vilda zdobyła trzecie miejsce na Eurowizji 1996 w Oslo. W Melodifestivalen dotychczas brała udział aż siedem razy, po raz ostatni w 2007 roku. W roku 2001 zajęła czwarte miejsce w brytyjskich preselekcjach do Eurowizji. Zdobywczyni wielu nagród muzycznych na rynku lokalnym. Do tej pory nagrała siedem solowych albumów studyjnych.

4. Victor Crone – Troubled Waters
(twórcy utworu: Dino Medanhodzic, Benjamin Jennebo, Victor Crone)

Szwedzki wokalista, reprezentant Estonii na Eurowizji 2019 z utworem Stormz którym zajął 18 miejsce w finale. Melodifestivalen nie jest mu obce, gdyż w 2015 roku w duecie z Behrangiem Mirimem wystąpił z utworem Det rår vi inte för współautorstwa zwycięzcy Eurowizji z tego samego roku, Månsa Zelmerlöwa.

5. Ellen Benediktson & Simon Peyron – Surface
(twórcy utworu: Paul Rey, Laurell Barker, Anderz Wrethov, Sebastian von Koenigsegg, Ellen Benediktson)

Ellen została odkryta, gdy w 2013 śpiewała francuskie L’Enfer Et Moi podczas prób przed Konkursem Piosenki Eurowizji. Rok później zadebiutowała w Melodifestivalen z piosenką Songbird, z którą zdobyła siódme miejsce w finale, lecz rok później z Insomnią nie awansowała nawet z półfinału. Simon jest byłym członkiem zespołu Outtriger, z którym w 2013 dotarł w Melodifestivalen do rundy drugiej szansy, w której zaś przegrał z Heleną Paparizou (zwyciężczynią Eurowizji 2005).

6. Jakob Karlberg – Om du tror att jag saknar dig
(twórcy utworu: Nanne Grönvall, Isak Hallén, Henrik Moreborg, Jakob Karlberg)

Wokalista aktywny na rynku od 2014 roku. Nagrywa wyłącznie utwory po szwedzku, a do tej pory nie wydał żadnego albumu. Występował w Idolu oraz na popularnych koncertach plenerowych m.in. Allsång på Skansen i Lotta på Liseberg.

7. Hanna Ferm – Brave
(twórcy utworu: David Kjellstrand, Jimmy Jansson, Laurell Barker)

Zdobywczyni trzeciego miejsca w ubiegłorocznym Melodifestivalen w duecie z Liamoo za utwór Hold You. Brała udział w lokalnych edycjach Mam Talent i Idola. Ostatnia pozycja startowa w czwartym półfinale zarezerwowana jest zwyczajowo dla faworytów producenta wykonawczego preselekcji, Christera Björkmana, więc oczekiwania względem Brave są duże.

Melodifestivalen 2020: głosowanie

Głosowanie odbywa się za pomocą aplikacji oraz audiotele. Użytkownicy aplikacji podzieleni są na 7 grup wiekowych, co wprowadza nowy sposób przeliczania głosów. Więcej o zasadach głosowania w tekście poniżej.

Nowe zasady głosowania w Melodifestivalen!

Dwie piosenki dostaną się do finału, dwie kolejne do etapu drugiej szansy (Andra Chansen), gdzie 29 lutego rywalizować będą o udział w finale. W notowaniach bukmacherów pierwsze miejsce zajmuje Hanna Ferm a tuż za nią plasuje się Victor Crone. Do dogrywki powinni dostać się zaś Frida Öhrn oraz duet Ellen Benediktson i Simona Peyrona. W tzw. „exit poll” czyli głosowaniu publiczności zgromadzonej w czasie ostatniej próby generalnej Hanna Fern zdobyła 42,3% głosów a za nią uplasował się Victor Crone (18,4%). Ostatnie miejsce zajął duet Ellen Benediktson i Simona Peyrona (jedynie 3,8% głosów).

Źródło: SVT, Scandipop, Eurovoix; Foto: Nojeslivet;