Uczestnicy 3. półfinału Melodifestivalen 2020 w Szwecji (fot. SVT)

Przed nami trzeci półfinał Melodifestivalen 2020. Tym razem przenosimy się do położonego na północy Luleå. Kto powalczy o finał szwedzkich eliminacji?

Posłuchaj fragmentów piosenek

Szwecja a Eurowizja 2020: Melodifestivalen – gdzie i kiedy?

Trzeci półfinał Melodifestivalen odbędzie się w arenie Coop Norrbotten w Luleå na północy kraju. Tradycyjnie już widowisko rozpocznie się o godzinie 20:00 czasu środkowoeuropejskiego i będzie można je oglądać na antenie SVT1 oraz na stronie svtplay.se. Półfinał poprowadzą Lina HedlundLinnea Hennriksson oraz Daniel Sundin.

Szwecja a Eurowizja 2020: w tym półfinale Melodifestivalen zmierzą się:

ŚLADAMI PRESELEKCJI: MELODIFESTIVALEN. HELA SVERIGES FEST

Mariette – Shout it out (Thomas G:son, Cassandra Ströberg, Alex Shield, Mariette Hansson)

Mariette (wcześniej MaryJet), urodzona 23 stycznia 1983 r. w Harplinge, jest szwedzką piosenkarką, artystką i autorką piosenek. Trzykrotnie brała udział w Melodifestivalen (2015,2017,2018) i za każdym razem docierając do finału selekcji. Brała także udział w szwedzkiej edycji Idola w 2009 roku.

Albin Johnsén – Livet börjar nu (Robin Stjernberg, Albin Johnsén, Gino Yonan)

Albin Johnsén zdobył popularność w Szwecji dzięki piosence Din soldat. Ten utwór otrzymał w 2014 roku statuetkę piosenki roku przyznawaną przez przedstawicieli szwedzkiego przemysłu muzycznego. Wokalista i raper pojawił się do tej pory w Melodifestivalen z propozycją Rik w 2016 roku. Współpracował m.in. z Dotter (MF 2018, 2020) czy Maxidą Märak. W 2019 roku wydał album kärnobyl, w których próbuje po raz pierwszy swoich sił jako wokalista. Johnsén ma na koncie ponad 120 milionów odsłuchań na platformie Spotify, co jest niespotykanym wynikiem dla szwedzkojęzycznych artystów.

Drängarna – Piga och Dräng (Anders Wigelius, Robert Norberg, Jimmy Jansson)

Zespół został założony w 1995 roku w Göteborgu. Formacja reprezentuje typowy styl dla szwedzkiej muzyki biesiadnej. Do tej pory wydali 8 albumów. Ich najbardziej popularna piosenka – Vill du bli min fru (Czy chcesz zostać moją żoną) okazała się plagiatem, co skończyło się sprawą sądową i nałożeniem kary na wytwórnię grupy.

Amanda Aasa – Late (Amanda Aasa, Siri Jansson, Erik Grahn, Alex Shield)

Amanda urodziła się w 1996 roku w Umeå. Wokalistka brała udział w edycji szwedzkiego Idola w 2014 roku. Po udziale w programie wydała swój pierwszy utwór Wrong Chemistry. Ma na koncie m.in. koncertowanie z popularną Miss Li. Udział w selekcjach zapewniło jej zwycięstwo w radiowym konkursie P4 Nästa.

Anis don Demina – Vem är som oss  (Anderz Wrethov, Johanna Elkesdotter Wrethov, Anis Don Demina, Robin Svensk)

Anis Don Demina, jest znanym w Szwecji DJ’em oraz muzykiem. W 2017 roku podpisał kontrakt z wytwórnią Warner Music i od tej pory jego utwory stają się radiowymi oraz klubowymi hitami. Fani konkursu mogą znać Anisa z jego gościnnego udziału w występie Samira & Viktora – Anis grał w nim na saksofonie oraz tańczył. W zeszłym roku startował w selekcjach razem z Zeaną w utworze Mina bränder.

Faith Kakembo – Crying rivers (Jörgen Elofsson, Liz Rodrigues)

Faith jest jedną z debiutantek w tegorocznej stawce szwedzkich preselekcji. Wokalistka brała udział w konkursie P4 Nästa, gdzie dotarła do finału. Podkreśla, że jej inspiracje pochodzą z muzyki soulowej, gospel i jazzu. Jej piosenka pierwotnie miała trafić na płytę Celine Dion.

Mohombi – Winners  (Jimmy Jansson, Mohombi, Palle Hammarlund)

Mohombi debiutował w 2000 roku wraz ze swoim bratem w grupie Avalon. W 2005 roku wzięli udział w Melodifestivalen, jednak nie osiągnęli spodziewanego sukcesu i odpadli w półfinale. Mohombi występował wraz z bratem aż do 2008 roku. 2 lata później solową karierę rozpoczął utworem Bumpy Ride, który okazał się hitem na skalę światową. Bumpy Ride szturmem podbiło listy przebojów w prawie 20 krajach (w tym w Polsce) i pomogło zdobyć artyście upragnioną sławę. Poza wydaniem kilku hitów i związanym z tym dużym sukcesem, Mohombi współtworzył również albumy wielu znanych artystów takich jak Akon czy Pitbull. W 2016 roku otrzymał nagrodę Grammy za album Dale Pitbulla. W zeszłym roku awansował do finału z utworem Hello.

Szwecja a Eurowizja 2020: głosowanie w Melodifestivalen

Głosowanie odbywa się za pomocą aplikacji oraz audiotele. Użytkownicy aplikacji podzieleni są na 7 grup wiekowych, co wprowadza nowy sposób przeliczania głosów. Więcej o zasadach głosowania w tekście poniżej.

Nowe zasady głosowania w Melodifestivalen!

Szwecja na Eurowizji 

W ostatniej dekadzie Szwecji miała bardzo dużo szczęścia na Eurowizji. Udało im się wygrać dwukrotnie (2012 i 2015). W zeszłym roku naszych północnych sąsiadów reprezentował John Lundvik z piosenką Too Late For Love. Lundvik ostatecznie uplasował się na 5. miejscu w wielkim finale.

Gorycz porażki i nuta rozczarowania. Reakcje Szwedów na finał Eurowizji 2019

 

Źródło: SVT