Foto: Fredrik Åström

Szwedzki nadawca publiczny podał nazwisko pierwszej uczestniczki Melodifestivalen 2020, którą została zwyciężczyni konkursu P4 Nästa. O reprezentowanie Szwecji w 65. Konkursie Piosenki Eurowizji zawalczy Amanda Aasa.

Organizowany przez Sveriges Radio konkurs P4 Nästa ma na celu promowanie debiutantów wkraczających na szwedzki rynek muzyczny. Od 2012 roku jeden z finalistów konkursu ma zagwarantowane miejsce w stawce konkursowej Melodifestivalen, co z pewnością jest dobrą promocją dla początkującego artysty.

Finał, który miał miejsce Centrum Kongresowo-Koncertowym Linköping, przyniósł nam odpowiedź, kto zajmie jedno z 28 miejsc w stawce Melodifestivalen, uważanego za prawdziwe święto szwedzkiej muzyki. Pierwszą uczestniczką szwedzkich eliminacji eurowizyjnych będzie Amanda Aasa.

Amanda Aasa: kim jest pierwsza uczestniczka Melodifestivalen 2020?

Amanda Aasa jest kompozytorką i artystką. Do tej pory współpracowała z Dotter, Miss Li czy Bear Tribe. Dwukrotnie próbowała swoich sił w szwedzkim Idolu (2014, 2017), jednak bez większego powodzenia. W 2018 roku została dostrzeżona w P4 Nästa, wygrywając kwalifikacje w Halland z piosenką Drown Me. Wówczas posypały się możliwości koncertów na wielu festiwalach.

Pozostałych uczestników, a także dane na temat utworów konkursowych poznamy w październiku i listopadzie. Zgłoszenia do Melodifestivalen 2020 będą otwarte od poniedziałku 26 sierpnia o 9:00 do 15 września do godziny 23:59 (czasu lokalnego).

Jak Szwecja zareagowała na wyniki finału Eurowizji 2019?

Wiadomo, że SVT będzie premiowała utwory napisane po szwedzku: może być ich w stawce nawet dziesięć, a co najmniej 50% całej stawki programu będą stanowiły piosenki napisane przez kobiety. Kolejność startowa zostanie ujawniona na konferencji prasowej, planowanej na koniec listopada.

Źródło: P4 Nästa/Sveriges Radio, SVT.se

5 KOMENTARZE