Dotter to jedna z uczestniczek półfinału Melodifevalen w Göteborgu (Foto: Stina Stjernkvist/SVT)

W sobotę 8 lutego odbędzie się drugi półfinał szwedzkich preselekcji Melodifestivalen, kontynuujący sześciotygodniowe szwedzkie zmagania o grand prix oraz udział w Konkursie Piosenki Eurowizji w Rotterdamie. Kto przejdzie do finału, kto dostanie drugą szansę, a kto będzie musiał pożegnać się z marzeniami o reprezentowaniu Szwecji w tym roku?

Gdzie i kiedy?

Drugi półfinał Melodifestivalen odbędzie się w arenie Scandinacium w Göteborgu. Tradycyjnie już widowisko rozpocznie się o godzinie 20:00 czasu środkowoeuropejskiego i będzie można je oglądać na antenie SVT1 oraz na stronie svtplay.se. Półfinał poprowadzą Lina HedlundLinnea Hennriksson oraz Daniel Sundin.

Szwecja: wiemy, kto poprowadzi Melodifestivalen 2020

W tym półfinale zmierzą się kolejno:

 1. Klara Hammarström Nobody (Erik Smaaland, Palle Hammarlund, Klara Hammarström)

  19-letnia Klara Hammarström zadebiutuje w Melodifestivalen tuż po rozpoczęciu swojej muzycznej kariery. Wcześniej dziewczyna prezentowała swoje zainteresowania m.in. sportem. W 2015 roku zdobyła brąz w Mistrzostwach Europy w jeździe konnej. W telewizji zadebiutowała, występując z rodzicami i dziewiątką rodzeństwa w programie Familjen Hammarström. Latem zeszłego roku wydała pierwszy singiel Break up song, a następnie kolejny utwór zatytułowany You should know me better. Z doświadczeniem występów na szklanym ekranie i emocji związanych z rywalizacją otworzy sobotni półfinał. Utwór Nobody opisuje się jako energetyczny popowy utwór, na scenie zyskujący wiele za sprawą pięknej gry świateł.

  Klara Hammarström, Melodifestivalen 2020, fot. Janne Danielsson/SVT
 2. Jan Johansen Miraklernas tid (Thomas G:son)

  Po zdyskwalifikowaniu Thorstena Flincka z udziału w Melodifestivalen, jego zastępcą w utworze Miraklernas tid został weteran konkursu Jan Johansen. 54-letni muzyk norweskiego pochodzenia ma już na koncie cztery starty w szwedzkich preselekcjach, z których każdy zakończył się miejscem w czołówce stawki. W 1995 roku z utworem Se på mig wygrał konkurs, dzięki czemu reprezentował Szwecję na Eurowizji w Dublinie. Tam zajął 3. miejsce z dorobkiem 100 punktów. Muzyk wystąpił gościnnie podczas pierwszego półfinału tegorocznej edycji show. W sobotę okaże się, czy piąte podejście do rywalizacji będzie jego kolejnym sukcesem. Autorem piosenki jest Thomas G:son – twórca kilkudziesięciu szwedzkich piosenek m.in. zwycięskiej Euphorii z 2012 roku. Występ do piosenki media opisują jako melancholijny i urbanistyczny.

  Jan Johansen – zwycięzca Melodifestivalen 1995, zastępca Thorstena Flincka w 2020 roku
 3. Dotter Bulletproof (Dino Medanhodzic, Johanna Jansson, Erik Dahlqvist)

  Johanna Jansson nie mierzy się z Melodifestivalen po raz pierwszy. 32-latka po raz pierwszy podjęła się startu jako kompozytorka przeboju Mariette A million years, który wywalczył 4. miejsce w Melodifestivalen 2017. Rok później artystka posługująca się od 2014 roku pseudonimem Dotter, który nawiązuje do jej wegańskiego stylu życia i bycia „córką Matki Ziemi”, zgłosiła się do udziału z propozycją Cry. Pomimo wysokich oczekiwań i sprzyjających typowań, została wyeliminowana już w pierwszej rundzie półfinału. Rok temu była współautorką utworu Victorious Liny Hedlund, który uplasował się na 11. miejscu w finale. Tym razem Dotter zaśpiewa piosenkę Bulletproof, która będzie walczyła o jej indywidualny sukces w stawce. Nowoczesną piosenkę wesprą artystyczne efekty wizualne, oparte o odbicie wiązek światła od jej lustrzanego stroju.

  Dotter, Melodifestivalen 2020, fot. Janne Danielsson/SVT
 4. Méndez feat. Alvaro Estrella Vamos amigos (Palle Hammarlund, Jimmy Jansson, Jakke Erixson, Leo Mendéz)

  Leo Méndez szturmem wszedł na szwedzkie listy przebojów na początku XXI wieku. Pochodzący z Chile muzyk zajął 2. miejsce w Melodifestivalen 2002, co umocniło jego karierę w Szwecji i kraju ojczystym. Po nieudanym starcie w wyborach burmistrza chilijskiego miasta Valparaíso, wystartował w szwedzkich preselekcjach w 2018 roku, zajmując 12. miejsce z piosenką „Everyday”. Jego towarzyszem na scenie tegorocznego konkursu będzie Alvaro Estrella, również pochodzący z Chile wykonawca. 39-latek nie awansował do finału Melodifestivalen 2014, ale odnosił sukcesy na scenie konkursu jako tancerz. Ich propozycja Vamos amigos to utwór imprezowy, inspirowany filmem Westside Story. 

  Mendez i Alvaro Estrella, Melodifestivalen 2020, fot. Janne Danielsson/SVT
 5. Linda Bengtzing – Alla mina sorger (Yvonne Dahlbom, Jesper Welander, Adam Jönsson, Linda Bengtzing)

  45-letnia Linda Bengtzing ma ogromne doświadczenie w Melodifestivalen. Debiutowała w show businessie w 2000 roku, jednak na pierwszy start w szwedzkich preselekcjach zdecydowała się pięć lat później. Następnie startowała jeszcze pięciokrotnie, jednak dwa ostatnie starty w latach 2014 i 2016 kończyły się porażkami w półfinałach. Artystka koncertowała wspólnie z licznymi gwiazdami Melodifestivalen, m.in. Ace Wilder i Oscarem Zia. Jej siódmy udział w konkursie zapewniła piosenka Alla mina sorger, która określona została mianem niezależnej propozycji pełnej ciepła i energii.

  Linda Bengtzing, Melodifestivalen 2020, fot. Janne Danielsson/SVT
 6. Paul Rey Talking in my sleep (Paul Rey, Lukas Hällgren, Alexander Standal Pavelich)

  Z utworem Talking in my sleep o reprezentowanie Szwecji w Rotterdamie walczy twórca muzyki hip hop Paul Rey. 27-latek urodził się w Lund jako dziecko Fina i Chilijki, którzy poznali się jako uczestnicy wymian studenckich. Przygodę z muzyką rozpoczął jako nastolatek, a drogę do kariery otworzył mu kontrakt z amerykańską wytwórnią Epic Records. W lutym 2017 roku wraz z Arnanem Cekinem i Snoop Doggiem wydał przebój California dreaming, a następnie z sukcesem stworzył szereg kolejnych singli. Nowatorskość i doświadczenie na amerykańskim rynku muzycznym stawiają go zatem w roli jednego z faworytów do zwycięstwa. Konkursowa piosenka to silna, nowoczesna ballada, ubrana na scenie w biel i kontrastujące z nią barwy czerwone i cyjanowe.

  Paul Rey, Melodifestivalen 2020, fot. Janne Danielsson/SVT
 7. Anna Bergendahl – Kingdom come (Bobby Ljunggren, Thomas G:son, Erik Bernholm, Anna Bergendahl)

  Jako ostatnia zaprezentuje się artystka, która triumfy w Melodifestivalen święciła dekadę temu. Zwyciężczyni Melodifestivalen 2010 – Anna Bergendahl, reprezentowała Szwecję na Eurowizji w Oslo z utworem This is my life, lecz jako jedyna w historii reprezentantka kraju nie awansowała do finału. Zdobywczyni 5. miejsca w Idolu 2008, zajmuje się medycyną i jest aktywistką ONZ. Rok temu 28-latka wróciła do konkursu z piosenką Ashes to ashes, zajmując 10. miejsce. Propozycja stała się hitem wśród fanów Eurowizji i zajęła 3. miejsce w plebiscycie OGAE Second Chance Contest 2019 dla piosenek, które nie wygrały preselekcji. Dziennikarze komentujący stawkę Melodifestivalen 2020 podkreślają, że tegoroczna piosenka Kingdom come jest zdecydowanie silniejsza od jej poprzedniczek z 2010 i 2019 roku i nie wyklucza ona szans Anny na ponowny triumf.

Anna Bergendahl, Melodifestivalen 2020, fot. Janne Danielsson/SVT

Posłuchaj fragmentów piosenek konkursowych

Obejrzyj fragmenty prób

Głosowanie

Głosowanie odbywa się za pomocą aplikacji oraz audiotele. Użytkownicy aplikacji podzieleni są na 7 grup wiekowych, co wprowadza nowy sposób przeliczania głosów. Więcej o zasadach głosowania w tekście poniżej.

Nowe zasady głosowania w Melodifestivalen!

Dwie piosenki dostaną się do finału, dwie kolejne do etapu drugiej szansy (Andra Chansen), gdzie 29 lutego rywalizować będą o udział w finale. Według bukmacherów największe szanse na finał mają Paul Rey i Anna Bergendahl, na drugą szansę – Mendez ft. Alvaro Estrella i Klara Hammarström. Jak tym razem sprawdzą się sonda i przewidywania bukmacherskie?

Źródło: SVT, scandipop.co.uk
Foto: Jonas Ekströmer/TT, Janne Danielsson/SVT