Szwecja na Eurowizji: już dzisiaj 1. półfinał Melodifestivalen 2021

Próby do 1. półfinału Melodifestivalen 2021 (fot. SVT/Stina Stjernkvist)

Melodifestivalen jest jak sama Eurowizja ma tyle samo zwolenników ile przeciwników. W tym roku szwedzkie preselekcje odbędą w niecodziennej formule. Zabraknie publiczności oraz tradycyjnej trasy po całym kraju. Mimo tego, nie zabraknie wielu emocji. Kim są uczestnicy w Szwecji? Czy zobaczymy kogoś na Eurowizji z tego półfinału?

Posłuchaj fragmentów piosenek

Szwecja a Eurowizja 2021: Melodifestivalen – gdzie i kiedy?

Pierwszy półfinał Melodifestivalen poprowadzą w sobotę (06.02) Christer Björkman oraz Lena Philipsson (ESC 2004). Tradycyjnie już widowisko rozpocznie się o godzinie 20:00 czasu środkowoeuropejskiego i będzie można je oglądać na antenie SVT1 oraz na stronie svtplay.se (bezpośredni link). 

Szwecja a Eurowizja 2021: w tym półfinale Melodifestivalen zmierzą się:

Fenomen piosenek z instrukcji. Jak Szwedzi przedstawiają siebie na Eurowizji?

Kadiatou – One Touch (Joy Deb, Linnea Deb, Jimmy “Joker” Thörnfeldt, Anderz Wrethov)

Urodzona w 2001 roku Katiadou Holm zasłynęła udziałem w Idolu 2018, gdzie zajęła 2. miejsce. Za jej piosenką stoją m.in. Joy i Linnea Deb, którzy mają na koncie wiele przebojów z Melodifestivalen. Zdaniem obserwatorów jej piosenka przypomina twórczość Ariany Grande.

Lillasyster – Pretender (Isak Hallén, Jakob Redtzer, Martin Westerstrand, Ian Paol Lira, Palle Hammarlund)

Ta rockowa formacja powstała w 2006 roku w Göteborgu. Swój pierwszy album Hjärndöd musik för en hjärndöd generation (Muzyka śmierci mózgu dla pokolenia śmierci mózgu). Od tamtej pory wydali jeszcze 4 albumów (ostatni w 2021). Ten zespół grający alternatywnego rocka zasłynął z przeróbek hitów Rihanny i Katy Perry. Ich piosenka Till Scandinavium jest nieoficjalnym hymnem popularnej drużyny hokejowej – Frölunda HC. Grupa Lillasyster zazwyczaj śpiewa w języku szwedzkim. Zespół ma na koncie kilka nominacji do nagród szwedzkiego przemysłu muzycznego – Grammis.

Jessica Andersson – Horizon (David Kreuger, Fredrik Kempe, Marcus Lindén, Christian Holmström)

Jessica Andersson to dobrze znana postać fanom Eurowizji. Na początku poprzedniej dekady zasłynęła udziałem w talent show – Fame Factory. Po czym, 2003 roku, w ramach duetu Fame reprezentowała Szwecję na Eurowizji z piosenką Give me your love. Podczas finału w Rydze zajęła 5. miejsce. W kolejnych latach Andersson ponownie próbowała swoich sił w Melodifestivalen (2004, 2006, 2007). Ballady, które wykonała podczas dwóch ostatnich podejść (2010, 2015) przyniosły wokalistce awans do finału szwedzkich selekcji. W 2018 roku po raz kolejny awansowała do finału z utworem Party Voice. W 2020 roku uczestniczyła w szwedzkiej wersji programu SuperStarcie (Stjärnornas stjärna).

Paul Rey – The Missing Piece (Fredrik Sonefors, Laurell Barker, Paul Rey)

28-latek urodził się w Lund jako dziecko Fina i Chilijki, którzy poznali się jako uczestnicy wymian studenckich. Przygodę z muzyką rozpoczął jako nastolatek, a drogę do kariery otworzył mu kontrakt z amerykańską wytwórnią Epic Records. W lutym 2017 roku wraz z Arnanem Cekinem i Snoop Doggiem wydał przebój California dreaming, a następnie z sukcesem stworzył szereg kolejnych singli. Nowatorskość i doświadczenie na amerykańskim rynku muzycznym stawiają go zatem w roli jednego z faworytów do zwycięstwa. W 2020 roku dotarł do finału Melodifestivalen z utworem Talking In My Sleep.

Arvingarna – Tänker inte alls gå hem (Stefan Brunzell, Nanne Grönvall, Thomas G:son, Bobby Ljunggren)

Zespół Arvingarna ma również za sobą sporo doświadczenia w Melodifestivalen. Będzie to ich szósty udział. Co więcej, podczas ich debiutu w 1993, zespół wygrał konkurs z utworem Eloise, który do dziś w Szwecji jest ogromnym hitem. Frontman zespołu, Casper Janebrinck, wygrał w 2018 roku program Stjärnornas Stjärna, który jest odpowiednikiem polskiego programu SuperStarcie. W 2019 roku ich utwór I Do dotarł do finału szwedzkich selekcji. Tegoroczna propozycja jest współtworzona między innymi przez legendarną w Szwecji Nanne Grönvall.

Nathalie Brydolf – Fingerprints (Andreas Stone Johansson, Etta Zelmani, Laurell Barker, Anna-Klara Folin)

Urodzona w 1995 roku Nathalie zasłynęła uczestnictwem w programie Idol w 2018 roku. Według dziennikarzy, którzy mieli okazję zapoznać się przedpremierowo z piosenkami, Nathalie wykona utwór, który jest delikatną balladą.

Danny Saucedo – Dandi Dansa (Danny Saucedo, Karl-Johan Råsmark)

Danny Saucedo, czyli Daniel Saucedo Grzechowski nie jest obcą postacią dla fanów Eurowizji i Melodifestivalen. Wokalista zaczynał swoją karierę w programie Idol (2006). W 2007 roku wydał swój pierwszy album Heart Beats zawierający przebój Tokyo. Płyta dotarła do 1. miejsca najlepiej sprzedających się krążków w Szwecji. Od tego czas wydał łącznie 4 solowe albumy z autorskim materiałem. W 2008 roku reprezentował Szwecję w Konkursie Tańca Eurowizji. Dwukrotnie brał udział w konkursie o Bursztynowego Słowika i Słowika Publiczności podczas festiwalu w Sopocie (2007, 2008). Od 2007 do 2010 działał w formacji E.M.D. razem z dwoma innymi uczestnikami szwedzkiego Idola – Erikiem Segerstedtem oraz Mattiasem Andréassonem. Razem uczestniczyli w Melodifestivalen 2009 z utworem Baby Goodbye.

W tym samym roku nagrał na polski rynek utwór Emely z jazzową wokalistką Sasha Strunin znaną wcześniej z duetu The Jet Set (ESC 2007). W kolejnych latach wokalista dwukrotnie otarł się o reprezentowanie Szwecji na Eurowizji: w 2011 z piosenką In The Club i w 2012 z propozycją Amazing. Rok później Saucedo prowadził selekcje razem z Giną Dirawi. Jego ostatnie związki z selekcjami miały miejsce w 2016 roku, kiedy był współautorem piosenki Youniverse w wykonaniu Molly Sandén.

W 2015 roku artysta wydał swój pierwszy szwedzkojęzyczny album Hör vad du säger men har glömt vad du sa (Słyszę co mówisz, ale zapomniałem co powiedziałeś), który pokrył się złotem i zawierał takie przeboje jak Brinner i bröstet oraz Dör för dig. Od tego czasu skupił się na prezentacji swojego materiału w ojczystym języku. Wokalista również dwukrotnie uczestniczył w programie Så mycket bättre (2016 i 2019), w którym miał okazję przygotować swoją wersję piosenek takich artystów jak Lisa Ekdahl, Jill Johnson czy Petter.

Szwecja a Eurowizja 2021: co wiemy?

Tegoroczne Melodifestivalen odbędzie się w całości w Sztokholmie. Oznacza to, że pierwszy raz od 2002 roku konkursowa scena nie wyruszy w tradycyjne tournee po wybranych sześciu szwedzkich miastach. Trwająca na całym świecie pandemia COVID-19 zmusiła jednak SVT do stworzenia awaryjnego planu. W ramach niego wszystkie półfinały oraz finał zorganizowane będą w stolicy kraju. Dodatkowo tylko 6 osób będzie mogło pojawić się na scenie przy zachowaniu dystansu 1,5 metra. Przypadku zachorowań na koronawirusa przez jednego z artystów, SVT planuje wykorzystać nagrania z prób.

Tak jak w poprzednich latach na Melodifestivalen 2021 złoży się sześć koncertów. Pierwsze cztery to półfinały. Dwie najlepsze propozycje awansują bezpośrednio do finału. Kolejne dwa utwory z każdego półfinału wezmą udział w tzw. drugiej szansie. Ośmiu uczestników zostanie zestawionych w pary. Zwycięzca każdego z pojedynków otrzyma przepustkę do finału konkursu, który SVT planuje na 13 marca. Głównym prowadzącym wszystkie koncerty będzie producent programu Christer Björkman. Co tydzień na scenie towarzyszyć mu będą goście specjalni.

Szwecja a Eurowizja: historia

W ostatniej dekadzie Szwecji miała bardzo dużo szczęścia na Eurowizji. Udało im się wygrać dwukrotnie (2012 i 2015). Ostatnim uczestnikiem naszych północnych sąsiadów, który stanął na eurowizyjnej scenie był John Lundvik z piosenką Too Late For Love. Lundvik ostatecznie uplasował się na 5. miejscu w wielkim finale. W 2020 roku Szwecję miało reprezentować trio The Mamas z piosenką Move.

Źródło: SVT

Exit mobile version