Melodifestivalen 2021: posłuchaj utworów The Mamas i innych półfinalistów

Ostatni półfinał tegorocznej edycji Melodifestivalen 2021 już w najbliższą sobotę. Jak co czwartek szwedzka telewizja SVT publikuje 30-sekundowe fragmenty konkursowych utworów. Czy reprezentantki Szwecji na Eurowizji 2020, czyli zespół The Mamas, powtórzą swój sukces? Kto zajmie dwa ostatnie miejsca w konkursie drugiej szansy?

Tegoroczne Melodifestivalen odbędzie się w całości w Sztokholmie ze względu na panującą pandemię. Oznacza to, że pierwszy raz od 2002 roku konkursowa scena nie wyruszy w tradycyjne tournée po wybranych sześciu szwedzkich miastach. W 2021 roku eurowizyjny rajd przejechałby przez szwedzkie areny po raz dwudziesty, gromadząc łącznie około 100 tysięcy widzów na żywo. Trwająca na całym świecie pandemia COVID-19 zmusiła jednak SVT do stworzenia awaryjnego planu. Tak jak w poprzednich latach, tak i na Melodifestivalen 2021 złoży się sześć koncertów. Pierwsze cztery to półfinały, natomiast dwie najlepsze propozycje awansują bezpośrednio do finału. Kolejne dwa utwory z każdego półfinału wezmą udział w tzw. drugiej szansie. Ośmiu uczestników zostanie zestawionych w pary. Zwycięzca każdego z pojedynków otrzyma przepustkę do finału konkursu, który SVT planuje na 13 marca.

POSŁUCHAJ WSZYSTKICH FRAGMENTÓW

Melodifestivalen 2021: kiedy i gdzie oglądać?

Czwarty półfinał Melodifestivalen odbędzie się w najbliższą sobotę 27 lutego. Tradycyjnie już widowisko rozpocznie się o godzinie 20:00 czasu środkowoeuropejskiego i będzie można je oglądać na antenie SVT1 oraz na stronie svtplay.se. Półfinał poprowadzą Per Andersson, z zawodu biathlonista, oraz popularna piosenkarka i wielokrotna uczestniczka Melfestu Pernilla Wahlgren.

Melodifestivalen 2021: kto wziął udział w tegorocznym konkursie?

Melodifestivalen 2021: poznaj uczestników czwartego półfinału

Tess Merkel – Good Life (Tony Malm, Tess Merkel, Palle Hammarlund, Mats Tärnfors)

Wieloletnia członkini zespołu Alcazar, z którym pięć razy brała udział w Melodifestivalen. Rodzimy kraj i Europę wraz z grupą podbiła hitami takimi jak Stay the Night czy Not a Sinner, Not a Saint, jednakże nigdy nie stanęła na Eurowizyjnej scenie. Pomimo tego, że Tess wciąż działa pod szyldem zespołu, tym razem zdecydowała się na solowy występ. W sobotnim półfinale wystąpi z utworem Good Life, w którym oddaje hołd życiu.

Lovad – Allting är precis likadant (Mattias Andréasson, Alexander Nivek, Lova Drevstam, Albin Johnsén)

Lovad urodziła się w 1992 w miejscowości Tyresö pod Sztokholmem. Przez tamtejszą rozgłośnię radiową została uznana za jedną z najlepszych wokalistek pochodzących z tego regionu. Przyniosło jej to stypendium Instytutu Muzyki, dzięki któremu mogła rozwijać się w zakresie pisania tekstów i komponowania muzyki. Występowała m.in. z Plurą, Mauro Scocco i Erikiem Gaddem. W zeszłym roku wypłynęła na szerokie wody dzięki utworowi Vi gjorde vårt bästa, który stworzyła z Albinem Johensenem. W rezultacie duet ten, wykorzystując swoje pięć minut, zdecydował się na wzięcie udziału w tegorocznym konkursie, z Albinem jako współtwórcą utworu.

Efraim Leo – Best Of Me (Efraim Leo, Cornelia Jakobsdotter, Amanda Björkegren, Herman Gardarfve)

Efraim Leo jest autorem tekstów i wokalistą. Ma 23 lata, natomiast zaczął grać na gitarze w wieku 13 lat. Przez wiele lat przekształcał swoje własne wiersze w emocjonujące popowe piosenki. W 2016 roku Efraim został zaproszony do współpracy nad singlem Show You the Light, który w rezultacie osiągnął dwunaste miejsce na liście Billboard Dance Charts i status złotej płyty. Latem 2019 roku Efraim zadebiutował solowym singlem You Got Me Wrong, z którym koncertował po całej Szwecji. W zeszłym roku wydał samodzielnie napisaną EP-kę pt. Timing.

The Mamas – In The Middle (Emily Falvey, Robin Stjernberg, Jimmy Jansson)

Zespół The Mamas tworzą Ash Haynes, Loulou Lamotte i Dinah Yonas Manna. W branży muzycznej pojawiły się w 2019 roku, wygrywając Melodifestivalen wraz z Johnem Lundvikiem jako jego chórzystki. Rok póżniej powróciły na scenę Melfestu i – ku wielkiemu zaskoczeniu – pokonały faworytkę Dotter i zapewniły sobie miejsce na Eurowizji 2020 w barwach Szwecji. Niestety Eurowizja została odwołana, jednakże The Mamas wracają do rywalizacji o kolejną szansę. Od czasu zeszłorocznej wygranej artystki koncertowały po kraju, a także wydały swój debiutancki album Tomorrow is Waiting. Czy utwór In The Middle powtórzy sukces Move?

Sannex – All Inclusive (Greta Svensson, Hans Thorstensson)

Sannex to znany zespół muzyki dansband (gatunek muzyki, do której często tańczy się m.in swing czy foxtrot). Z Andreasem Olssonem na czele, zespół zdobył Guldklavar i Grammy oraz dwukrotnie uczestniczył w Allsång på Skansen (znany szwedzki format koncertowy). Album Crossroads, który ukazał się w 2018 roku, został nagrany w Nashville i w Szwecji z producentem Jillem Johnsonem i weteranem Melodifestivalen – Amirem Aly. Udział w tegorocznym konkursie to próba stworzenia wersji 2.0 działającego wiele lat zespołu.

Clara Klingenström – Behöver inte dig idag (Clara Klingenström, Bobby Ljunggren, David Lindgren Zacharias)

Clara Klingenström to 25-letnia artystka pop i autorka tekstów z Gotlandii. Cała jej rodzina interesuje się muzyką i działa w tej dziedzinie. Po wydaniu debiutanckiego singla Alone In a City, który ukazał się wiosną 2019 roku, jej artystyczna kariera systematycznie się rozwija. W 2020 roku wydała utwór Summer Memories, który podbił rozgłośnie radiowe. Clara jest znana ze swoich szczerych tekstów, które wyrażają jej emocje i poglądy. Z pewnością nikogo więc nie zdziwi, że to ona właśnie napisała tekst do piosenki konkursowej.

Eric Saade – Every Minute (Eric Saade, Linnea Deb, Joy Deb, Jimmy „Joker” Thörnfeldt)

Eric Saade zadebiutował na scenie Melodifestivalen jako 19-latek z utworem Manboy. Rok później wygrał cały konkurs z utworem Popular i został reprezentantem Szwecji na Eurowizji 2011, w rezultacie zajmując 3. miejsce. Kolejnym sporem sukcesem był singiel Wide Awake, który znalazł się na wielu listach przebojów w całej Europie w 2016 roku. Dzięki udziałowi w programie So Much Better w 2017 roku, Eric zainteresował się pisaniem po szwedzku i razem z Anisem Don Deminą stworzył kolejny hit o tytule Postcard. W 2019 roku był prowadzącym Melodifestivalen, a teraz powraca do swojego typowego popowego brzmienia w języku angielskim. Czy uda mu się drugi raz stanąć na eurowizyjnej scenie?

Melodifestivalen 2021: uczestnicy 4 półfinału / Jan Danielsson SVT

Eurowizja 2021: co wiemy?

Eurowizja 2021 odbędzie się w dniach 18, 20 i 22 maja w Ahoy Arenie w Rotterdamie. Część planów organizatorów z zeszłego roku zobaczymy także w tym roku. Konkurs poprowadzą Chantal JanzenJan SmitEdsilia Rombley i NikkieTutorials. Warto wspomnieć, że nie zmieni się ani slogan, ani projekt sceny autorstwa Floriana Wiedera. Dodatkowo, zachowano również podział krajów na półfinały. Za to nieco odświeżono logo Eurowizji 2021. Jednak znaczącą różnicą w stosunku do Eurowizji 2020 jest możliwość występu z wgranymi chórkami.

W związku z niepewną sytuację epidemiologiczną EBU przygotowała cztery scenariusze organizacji wydarzenia. Jednak jak już wiemy, obecnie pod uwagę brane są już tylko trzy warianty. Chcąc zabezpieczyć się przed ewentualnym brakiem możliwości zorganizowania występów na żywo w Rotterdamie, organizatorzy poprosili nadawców o nagranie konkursowych prezentacji wcześniej. Nadawcy i artyści zrealizują występy do 26 marca. Ponadto, na ten moment 25 zeszłorocznych uczestników potwierdziło udział w Eurowizji w Rotterdamie.

Eurowizja 2021: podział na półfinały, fot. Eurovision.tv
Exit mobile version