Melodifestivalen 2021: kto zmierzy się w dogrywce dziś wieczorem?

Melodifestivalen 2021, Druga Szansa

Melodifestivalen 2021: przed nami zmagania w Andra Chansen, kto trafi do finału?, fot. Stina Stjernkvist/SVT

Za nami czwarty półfinał Melodifestivalen 2021. Ostatni bezpośredni finaliści zostali już wyłonieni, a dzisiaj wieczorem osiem piosenek zawalczy o pozostałe cztery miejsca. Kto dostanie drugą szansę od widzów na ubieganie się o reprezentowanie Szwecji w Rotterdamie?

Zakończyły się zmagania półfinałowe tegorocznej edycji Melodifestivalen. Organizowane bez udziału publiczności na żywo wydarzenie wyłoniło już ośmioro finalistów, a kolejna ósemka artystów znalazła się w koncercie dogrywkowym Andra Chansen. Produkcja konkursu wskazała pojedynki, w których uczestnicy dogrywki wystąpią w walce o bilet do finału.

Melodifestivalen 2021: stawka Drugiej Szansy

Tak jak co roku, po zakończeniu czwartego półfinału organizatorzy szwedzkich eliminacji do Konkursu Piosenki Eurowizji ustalili duele, w których wystąpią uczestnicy koncertu Andra Chansen. W pojedynkach przeciwko sobie znaleźli się zdobywcy różnych miejsc (trzeciego lub czwartego) z różnych półfinałów. Artysta, który zdobędzie w danej parze większą liczbę punktów od ośmiu głosujących grup telewidzów, trafi do finału. W przypadku remisu 4:4 o pierwszeństwie awansu zadecyduje dokładna liczba pojedynczych głosów oddanych na daną propozycję. Oto tegoroczne pojedynki Drugiej Szansy:

Melodifestivalen 2021: pojedynki Andra Chansen (fot. SVT/ Twitter: @melfest_en)

Bukmacherzy przewidują, że do finału awansują Alvaro Estrella, Paul Rey, Clara Klingenström oraz Efraim Leo.
Warto wspomnieć o danych statystycznych odtworzeń poszczególnych utworów w serwisie Spotify oraz YouTube, które przedstawiają się następująco (stan na dzień 5 marca 2021):

Alvaro Estrella Baila baila
YouTube: 150,000
Spotify: 932,320

LillasysterPretender
YouTube: 375,000
Spotify: 1,741,918

Frida Green The silence
YouTube: 56,000
Spotify: 557,579

Paul Rey The missing piece
YouTube: 91,000
Spotify: 921,192

Eva Rydberg & Ewa Roos Rena rama ding dong
YouTube: 699,000
Spotify: 808,237

Clara Klingenström Behöver inte dig idag
YouTube: 91,000
Spotify: 543,266

Klara HammarströmBeat of broken hearts
YouTube: 133,000
Spotify: 603,500

Efraim Leo Best of me
YouTube: 53,000
Spotify: 438,273

Gdzie i kiedy oglądać?

Koncert drugiej szansy rozpocznie się o godzinie 20:00 czasu środkowoeuropejskiego i będzie można go oglądać na antenie SVT1 oraz na stronie svtplay.se. Półfinał poprowadzą Shirley Clamp oraz Christer Björkman.

Melodifestivalen 2021: kto wystąpi w finale?

Laureaci pierwszego i drugiego miejsca w każdym z półfinałów awansowali prosto do finału, który odbędzie się 13 marca. Propozycje zakwalifikowane do ostatecznych zmagań to:

Większość bezpośrednich finalistów to weterani Melodifestivalen. Kultowa grupa Arvingarna z Eloise wygrała w 1993 roku, Eric Saade triumfował w 2011 roku z Popular, a The Mamas zwyciężyły jednym punktem zeszłoroczną edycję za sprawą utworu Move. Pokonały wtedy Dotter i jej Bulletproof. Danny musiał ustąpić Ericowi w 2011 roku i Loreen rok później. Charlotte Perrelli wygrała Melfest w 1999 roku, by następnie zwyciężyć całą Eurowizję z Take me to your heaven. Szwedzkie eliminacje wygrała ponownie z Hero dziewięć lat później. Anton Ewald ma na koncie czwartą lokatę w 2013 roku, a zwycięzca Idola i aktualny lider zakładów bukmacherskich Tusse to debiutant w zmaganiach. Finałowe piosenki są już dostępne na naszej playliście na Spotify.

Co wiemy o Eurowizji 2021?

Wydarzenie odbędzie się w dniach 18, 20 i 22 maja w Ahoy Arenie w Rotterdamie. Część planów organizatorów z zeszłego roku zobaczymy w tym roku. Konkurs poprowadzą Chantal JanzenJan SmitEdsilia Rombley i NikkieTutorials. Warto wspomnieć, że nie zmieni się ani slogan, ani projekt sceny autorstwa Floriana Wiedera. Dodatkowo, zachowano również podział krajów na półfinały. Za to nieco odświeżono logo konkursu. Jednak znaczącą różnicą w stosunku do Eurowizji 2020 jest możliwość występu z wgranymi chórkami.

W związku z niepewną sytuację epidemiologiczną EBU przygotowała cztery scenariusze organizacji wydarzenia, jednak jak już wiemy, obecnie pod uwagę brane są już tylko trzy warianty. Chcąc zabezpieczyć się przed ewentualnym brakiem możliwości zorganizowania występów na żywo w Rotterdamie, organizatorzy poprosili nadawców o nagranie konkursowych prezentacji wcześniej. Nadawcy i artyści zrealizują występy do 26 marca.

Eurowizja 2021: oto możliwe scenariusze organizacji konkursu. Fot. eurovision,tv

Źródła: SVT, fot. Stina Stjernkvist/SVT, eurovision.tv/EBU

Exit mobile version