Za nami pięć tygodni z Melodifestivalen 2021. W ostatnią sobotę poznaliśmy czwórkę uczestników, która otrzymała drugą szansę od widzów i awansowała do finału selekcji. Na starcie mamy w sumie 12 uczestników, w tym szereg gwiazd, znanych także z Konkursu Piosenki Eurowizji. W jakiej kolejności wystąpią artyści?
Melodifestivalen od lat uchodzi za jedne z najbardziej profesjonalnych selekcji do Eurowizji. Niejednokrotnie twórcy właściwego konkursu czerpali wzorce od Szwedów. Tegoroczna edycja Melodifestivalen jest pod wieloma względami wyjątkowa. Po blisko 20 latach z formatem żegna się Christer Björkman, który od 2002 roku jest jego producentem wykonawczym. Właśnie dlatego Björkmana mogliśmy zobaczyć w roli prowadzącego każdego z odcinków Melfestu. Towarzyszyli mu szwedzcy celebryci lub byli zwycięzcy i uczestnicy Melodifestivalen. W finale u boku Björkmana wystąpią Måns Zelmerlöw (zwycięzca Eurowizji 2015) i Shima Niavarani.
Melodifestivalen 2021: kolejność startowa finału
W finale Melodifestivalen 2021 zobaczymy 12 artystów. W stawce są m.in. zwyciężczyni Eurowizji 1999, Charlotte Perrelli i laureat trzeciego miejsca podczas Eurowizji 2011, Eric Saade. O wyjazd do Rotterdamu ponownie walczą The Mamas, Dotter i Paul Rey, którzy wystąpili w finale Melfestu w ubiegłym roku. Finałową stawkę otworzy Danny Saucedo, który dwukrotnie otarł się o wyjazd na Eurowizję (drugie miejsce w 2011 i 2012 roku). Jako ostatni zaprezentuje się zespół Arvingarna (Eurowizja 1993). O zwycięzcy zdecyduje międzynarodowe jury oraz widzowie podzieleni na osiem kategorii.
- Danny Saucedo – Dandi Dansa
- Klara Hammarström – Beat of Broken Hearts
- Anton Ewald – New Religion
- The Mamas – In The Middle
- Paul Rey – The Missing Piece
- Charlotte Perrelli – Still Young
- Tusse – Voices
- Alvaro Estrella – Baila Baila
- Clara Klingenström – Behöver inte dig idag
- Eric Saade – Every Minute
- Dotter – Little Tot
- Arvingarna – Tänker inte alls gå hem
Eurowizja 2021: co wiemy?
Tegoroczna Eurowizja odbędzie się w dniach 18, 20 i 22 maja w Ahoy Arenie w Rotterdamie. Część planów organizatorów z zeszłego roku zobaczymy w tym roku. Konkurs poprowadzą Chantal Janzen, Jan Smit i Edsilia Rombley i NikkieTutorials. Nie zmieni się ani slogan, ani projekt sceny autorstwa Floriana Wiedera. Zachowano również podział krajów na półfinały. Za to nieco odświeżono logo Eurowizji 2021. Jednak znaczącą różnicą w stosunku do Eurowizji 2020 jest możliwość występu z wgranymi chórkami.
Ze względu na niepewną sytuację epidemiologiczną EBU przygotowała cztery scenariusze organizacji wydarzenia. Jednak jak już wiemy, obecnie pod uwagę brane są już tylko trzy warianty. Chcąc zabezpieczyć się przed ewentualnym brakiem możliwości zorganizowania występów na żywo w Rotterdamie, organizatorzy poprosili nadawców o nagranie konkursowych prezentacji wcześniej. Nadawcy i artyści zrealizują występy do 26 marca. Na ten moment 26 zeszłorocznych uczestników potwierdziło udział w Eurowizji w Rotterdamie. Z udziału zrezygnowała Armenia, która miała wystąpić w drugim półfinale.