Melodifestivalen 2021: posłuchaj utworów Dotter oraz pozostałych półfinalistów!

Melodifestivalen 2021: posłuchaj utworów Dotter oraz pozostałych półfinalistów (fot. Stina Stjernkvist / SVT)

Melodifestivalen 2021: posłuchaj utworów Dotter oraz pozostałych półfinalistów (fot. Stina Stjernkvist / SVT)

W sobotę, 13 lutego odbędzie się drugi półfinał szwedzkich preselekcji Melodifestivalen 2021. Tym samym poznamy kolejnych siedem piosenek, które zawalczą o grand prix oraz udział w Konkursie Piosenki Eurowizji w Rotterdamie. Wśród nich usłyszymy propozycję laureatki drugiego miejsca w 2020 roku – Dotter. Kto przejdzie do finału, kto dostanie drugą szansę, a kto będzie musiał pożegnać się z marzeniami o reprezentowaniu Szwecji w tym roku?

Tegoroczne Melodifestivalen odbędzie się w całości w Sztokholmie. Oznacza to, że pierwszy raz od 2002 roku konkursowa scena nie wyruszy w tradycyjne tourne po wybranych sześciu szwedzkich miastach. W 2021 roku eurowizyjny tour przejechałby przez szwedzkie areny po raz dwudziesty, gromadząc łącznie około 100 tysięcy widzów na żywo. Trwająca na całym świecie pandemia COVID-19 zmusiła jednak SVT do stworzenia awaryjnego planu. Tak jak w poprzednich latach, tak i na Melodifestivalen 2021 złoży się sześć koncertów. Pierwsze cztery to półfinały. Dwie najlepsze propozycje awansują bezpośrednio do finału. Kolejne dwa utwory z każdego półfinału wezmą udział w tzw. drugiej szansie. Ośmiu uczestników zostanie zestawionych w pary. Zwycięzca każdego z pojedynków otrzyma przepustkę do finału konkursu, który SVT planuje na 13 marca.

POSŁUCHAJ FRAGMENTÓW UTWORÓW

Melodifestivalen 2021: kiedy i gdzie oglądać?

Drugi półfinał Melodifestivalen odbędzie się w najbliższą sobotę 13 lutego. Tradycyjnie już widowisko rozpocznie się o godzinie 20:00 czasu środkowoeuropejskiego i będzie można je oglądać na antenie SVT1 oraz na stronie svtplay.se. Półfinał poprowadzą Christer Björkman, Oscar Zia (MF 2014, 2016) oraz Anis Don Demina (MF 2019, 2020).

Melodifestivalen 2021: kto wystąpi?

1. Anton Ewald – New religion (Jonas Wallin, Joe Killington, Anton Ewald, Maja Strömstedt)

To kolejny powrót do Melodifestivalen. 27-letni Anton Ewald po raz pierwszy na scenie konkursu pojawił się w wieku 16 lat, ale jako tancerz. W 2012 roku wystąpił u boku Danniego Saucedo, a rok później pojawił się już jako solista. Z utworem Begging zajął 4. miejsce w finale. W kolejnym roku próbował powtórzyć sukces i choć wszedł do finału, piosenka Natural dała mu ostatnie, 10. miejsce. Przez ostatnie lata mieszkał w Miami (USA), gdzie kolaborował z producentem gwiazd Rami Yacoubem (m.in. Backstreet Boys, Britney Spears, One Direction), pracował jako model oraz uczył tańca nowoczesnego.

2. Julia Alfrida Rich (Julia Alfrida, Jimmy Jansson, Melanie Wehbe)

Julia Alfrida to 25-letnia artystka pochodząca z Åkersberga. Otrzymała prawo do udziału w Melodifestivalen 2021 dzięki udziałowi w finale radiowego konkursu P4 Nästa. Na jej transgraniczną muzykę wpływ mają przede wszystkim dark-pop i hip-hop, a teksty i produkcje często odzwierciedlają doświadczenia życiowe, które ją ukształtowały. Kariera Julii rozpędu nabrała w 2019 roku za sprawą singla „HER”, który zaowocował występami na paradach równości w Sztokholmie i Kopenhadze.

3. WAHL ft. SAMI 90-talet (Sami Rekik, Christopher Wahlberg, Josefin Glenmark, Jesper Welander, Andreas Larsson)

Hip-hopowy duet. Christopher Wahlberg, lepiej znany jako połowa duetu SödraSidan, rozpoczyna właśnie swój solowy projekt jako WAHL. Współpracował m.in. z Hoffmaestro i Tjuvjakt. Sami Rekik przez wiele lat był częścią zespołu Medina, jednej z największych grup hip-hopowych w Szwecji. Obecnie występuje solo pod pseudonimem SAMI. Na swoim koncie ma utwory z takimi artystami jak Cherrie, Danny i Jireel. 90-talet będzie 1000. piosenką w historii Melodifestivalen.

4. Frida Green The silence (Anna Bergendahl, Bobby Ljunggren, David Lindgren Zacharias, Joy Deb)

Debiutantka na scenie Melodifestivalen, która dwa lata temu wydała swój pierwszy singiel. Wcześniej zajmowała się pisaniem piosenek i śpiewaniem na chrztach, pogrzebach i lokalnych wydarzeniach w Österlen. Przełom nastąpił w 2018 roku, kiedy wzięła udział w szwedzkiej odsłonie programu Mam Talent i dotarła do finału. Konkursową propozycję napisali kompozytorzy-weterani: Bobby Ljnuggren i Joy Deb, a także dawni uczestnicy Melodifestivalen David Lindgren oraz Anna Bergendahl, zwyciężczyni konkursu w 2010 roku i zdobywczyni 3. miejsca w ubiegłorocznej edycji.

5. Eva Rydberg & Ewa Roos Rena rama ding dong (Göran Sparrdahl, Kalle Rydberg, Ari Lehtonen)

Jedne z najbardziej lubianych aktorek i artystek w Szwecji. Znane w kraju głównie ze swoich występów w teatrze, rewiach oraz filmach. Eva Rydberg brała udział w Melodifestivalen w 1977 roku (7. miejsce), zaś Roos reprezentowała Szwecję podczas konkursu piosenki dla dzieci (ówczesnym odpowiedniku Eurowizji Junior) w Riccione w 1963 roku. Szesnaście lat później rozpoczęła pierwszą w historii edycję Allsång på Skansen (największego w Szwecji festiwalu plenerowego).

6. Patrik JeanTears run dry (Herman Gardarfve, Patrik Jean, Melanie Wehbe)

Zgodnie z wcześniejszymi plotkami, do Melodifestivalen w nowej roli powraca Patrik Jean. Kompozytor piosenki Move, z którą The Mamas wygrały ubiegłoroczne preselekcje, w listopadzie 2020 roku wydał swoją drugą EPkę. Na koncie ma liczne współprace z uczestnikami programu Idol. Tym razem po raz pierwszy na większą skalę sprawdzi się jako wokalista.

7. Dotter Little tot (Dotter, Dino Medanhodzic)

Ubiegłoroczna laureatka 2. miejsca w Melodifestivalen powraca ze swoją trzecią konkursową propozycją. Dotter (wł. Johanna Jansson) karierę rozpoczęła w 2014 roku, swój pseudonim oznaczający córkę zaczerpnęła od określenia córka Matki Ziemii, co wynika z jej wegańskiego stylu życia. W walce o Eurowizję uczestniczyła już także jako kompozytorka – współtworzyła A million years Mariette (2017) i Victorious Liny Hedlund (2019).

Eurowizja 2021: co wiemy?

Eurowizja 2021 odbędzie się w dniach 18, 20 i 22 maja w Ahoy Arenie w Rotterdamie. Część planów organizatorów z zeszłego roku zobaczymy w tym roku. Konkurs poprowadzą Chantal Janzen, Jan Smit i Edsilia Rombley i NikkieTutorials. Nie zmieni się ani slogan, ani projekt sceny autorstwa Floriana Wiedera. Zachowano również podział krajów na półfinały. Za to nieco odświeżono logo Eurowizji 2021. Jednak znaczącą różnicą w stosunku do Eurowizji 2020 jest możliwość występu z wgranymi chórkami.

Ze względu na niepewną sytuację epidemiologiczną EBU przygotowała cztery scenariusze organizacji wydarzenia. Jednak jak już wiemy, obecnie pod uwagę brane są już tylko trzy warianty. Chcąc zabezpieczyć się przed ewentualnym brakiem możliwości zorganizowania występów na żywo w Rotterdamie, organizatorzy poprosili nadawców o nagranie konkursowych prezentacji wcześniej. Nadawcy i artyści zrealizują występy do 26 marca. Na ten moment 24 zeszłorocznych uczestników potwierdziło udział w Eurowizji w Rotterdamie. Swoje piosenki wybrały już Albania, Izrael, Francja, Ukraina i Litwa

.

Eurowizja 2021: podział na półfinały, fot. Eurovision.tv

źródło: SVT/materiały prasowe

Exit mobile version