Melodifestivalen 2021: posłuchaj utworów półfinalistów, w tym zwyciężczyni Eurowizji!

Uczestnicy 3. półfinału Melodifestivalen 2021 (fot. Jan Danielsson / SVT)

Uczestnicy 3. półfinału Melodifestivalen 2021 (fot. Jan Danielsson / SVT)

W sobotę, 20 lutego, poznamy kolejne szwedzkie propozycje w walce o Konkurs Piosenki Eurowizji w Rotterdamie. W trzecim półfinale Melodifestivalen 2021 czeka nas wiele powrotów, w tym zwyciężczyni Eurowizji! Kto sprosta oczekiwaniom, a kto zakończy swoją przygodę w ten weekend?

Pierwszy raz od 2002 roku Melodifestivalen odbędzie się w całości w studiu położonym w stolicy kraju – Sztokholmie. Program zrealizowany zostanie również bez udziału publiczności. Spowodowane jest to pandemią koronawirusa COVID-19, która trwa na całym świecie od ponad roku. Tradycyjnie już Melodifestivalen 2021 będzie składać się z sześciu etapów: czterech półfinałów, dogrywki i finału. który planowany jest przez SVT na 13 marca.

POSŁUCHAJ FRAGMENTÓW UTWORÓW

Melodifestivalen 2021: kiedy i gdzie oglądać?

Trzeci półfinał Melodifestivalen odbędzie się w najbliższą sobotę 20 lutego. Tradycyjnie już widowisko rozpocznie się o godzinie 20:00 czasu środkowoeuropejskiego i będzie można je oglądać na antenie SVT1 oraz na stronie svtplay.se. Półfinał poprowadzą Christer Björkman oraz Timbuktu – znany szwedzki raper i artysta nurtu reggae.

Melodifestivalen 2021: kto wystąpi?

1. Charlotte Perrelli – Still Young (Thomas G:son, Bobby Ljunggren, Erik Bernholm, Charlie Gustavsson)

Charlotte Perrelli szturmem zdobyła Szwecję i Europę wygrywając Eurowizję 1999 w Jerozolimie z Take Me To Your Heaven. Od tamtej pory wydała dziewięć albumów studyjnych i nagrała ponad sto piosenek. Grała też w musicalach, m.in. w Evicie. W Melodifestivalen brała udział czterokrotnie, a wygrała dwukrotnie – po raz drugi z utworem Hero w 2008 roku. Bardzo często pojawiała się jako gość specjalny preselekcji – ostatnio w 2019 w duecie z Daną International (która wygrała Eurowizję 1998).

2. Emil Assergård – Om allting skiter sig (Emil Assergård, Jimmy Jansson, Jimmy „Joker” Thörnfeldt, Anderz Wrethov, Johanna Wrethov)

Emil to 29-letni wokalista i autor tekstów. Urodził się w małej wiosce Undrom w gminie Sollefteå. Od czasu swojego debiutanckiego albumu Straight from the Heart z 2013 roku wydał ponad 50 piosenek, w tym lokalne hity takie jak All in oraz I Happened to Sell My Best Friend. Emil jest zdobywcą złotych jak i platynowych płyt. W 2019 dziennik Aftonbladet nominował go do nagrody w kategorii artysty roku występującego na żywo. Będzie to jego debiut w Melodifestivalen.

3. Klara Hammarström Beat of Broken Hearts (David Kreuger, Fredrik Kempe, Niklas Carson Mattson, Andreas Wijk)

Klara Hammarström zadebiutowała w Melodifestivalen w zeszłym roku z tanecznym Nobody. W 2021 roku wraca z balladą napisaną m.in. przez Fredrika Kempe. Widzom telewizyjnym Klara dała się poznać dzięki programowi produkcji SVT pt. Familjen Hammarström, w którym pokazane było życie rodziny Hammarströmów. Karierę jeźdźca konnego porzuciła na rzecz kariery wokalnej. Jej singiel You Should Know Me Better znalazł się na szczycie szwedzkiej listy radiowej zeszłej zimy.

4. Mustasch Contagious (Ralf Gyllenhammar, David Johannesson)

Mustache to jeden z najpopularniejszych szwedzkich zespołów hard rockowych. Dzięki takim hitom, jak Double Nature, Thank You For the Demon i Lawbreaker zespół zdobył szeroką publiczność i koncertował na całym świecie. Lider zespołu – Ralf Gyllenhammar – wziął udział w Melodifestivalen 2013 i doszedł do finału z utworem Bed On Fire. Cztery lata później Mustasch wystąpił jako gość specjalny preselekcji.

5. Elisa Den du är (Bobby Ljunggren, Ingela „Pling” Forsman, Elisa Lindström)

29-letnia Elisa Lindström zadebiutowała w Melodifestivalen 2014 z kompozycją pt. Casanova. Jej kariera rozpoczęła się jednakże dużo wcześniej – już w liceum założyła zespół taneczny, który zdobył niemałą popularność. Obecnie Elisa jest artystką solową a gatunki muzyczne, którymi operuje w trakcie swoich występów sięgają od muzyki klasycznej po taneczną. Występowała m.in. w Malmö Opera.

6. Alvaro Estrella Baila Baila (Anderz Wrethov, Linnea Deb, Jimmy „Joker” Thörnfeldt)

Alvaro Estrella zadebiutował w Melodifestivalen w roku 2014 z Bedroom. Rok temu w duecie z Mendezem doszedł aż do finału preselekcji. Wcześniej był tancerzem m.in. Erica Saade czy Dannego Saucedo, którzy również biorą udział w tegorocznej edycji. Poza Melodifestivalen Alvaro brał udział w kilku musicalach.

7. Tusse Voices (Joy Deb, Linnea Deb, Jimmy „Joker” Thörnfeldt, Anderz Wrethov)

Tusse zyskał popularność wygrywając Idola 2019. Po programie ukazał się jego pierwszy singiel pt. My Soul Is Calling You, będący hołdem dla jego zmarłej matki. Tej wiosny ukazał się singiel Innan du går, który jest jego pierwszym utworem w języku szwedzkim. Jest to jego debiut w Melodifestivalen.

Eurowizja 2021: co wiemy?

Eurowizja 2021 odbędzie się w dniach 18, 20 i 22 maja w Ahoy Arenie w Rotterdamie. Część planów organizatorów z zeszłego roku zobaczymy w tym roku. Konkurs poprowadzą Chantal Janzen, Jan Smit i Edsilia Rombley i NikkieTutorials. Nie zmieni się ani slogan, ani projekt sceny autorstwa Floriana Wiedera. Zachowano również podział krajów na półfinały. Za to nieco odświeżono logo Eurowizji 2021. Jednak znaczącą różnicą w stosunku do Eurowizji 2020 jest możliwość występu z wgranymi chórkami.

Ze względu na niepewną sytuację epidemiologiczną EBU przygotowała cztery scenariusze organizacji wydarzenia. Jednak jak już wiemy, obecnie pod uwagę brane są już tylko trzy warianty. Chcąc zabezpieczyć się przed ewentualnym brakiem możliwości zorganizowania występów na żywo w Rotterdamie, organizatorzy poprosili nadawców o nagranie konkursowych prezentacji wcześniej. Nadawcy i artyści zrealizują występy do 26 marca. Na ten moment 24 zeszłorocznych uczestników potwierdziło udział w Eurowizji w Rotterdamie. Swoje piosenki wybrały już Albania, Izrael, Francja, Ukraina, Chorwacja i Litwa.

Eurowizja 2021: podział na półfinały, fot. Eurovision.tv

źródło: SVT/materiały prasowe

Exit mobile version