Melodifestivalen 2021: poznaj uczestników!

Dotter oraz The Mamas wezmą udział w Melodifestivalen 2021!

Dotter oraz The Mamas wezmą udział w Melodifestivalen 2021!

Szwedzki nadawca SVT w ciągu najbliższych trzech dni zaprezentuje całą stawkę przyszłorocznych preselekcji Melodifestivalen 2021. Ze względu na pandemię tym razem nazwiska uczestników ujawnione zostaną za pośrednictwem mediów społecznościowych stacji. Od kilku tygodni dziennik Aftonbladet dostarczał nam kolejnych rewelacji dotyczących nazwisk artystów, którzy mogą wziąć udział w eliminacjach. Czy doniesienia dziennika były trafne? Którzy artyści powalczą o prawo do reprezentowania Szwecji podczas Konkursu Piosenki Eurowizji?

Od kilku tygodni szwedzki tabloid Aftonbladet podawał nazwiska wokalistów i wokalistek, których najprawdopodobniej zobaczymy w trakcie Melodifestivalen 2021. Dzisiaj SVT oficjalnie rozpoczęła ogłaszać nazwiska wszystkich artystów, którzy będą rywalizowali ze sobą o wyjazd do Rotterdamu.

Śladami preselekcji: Melodifestivalen. Hela Sveriges Fest

Melodifestivalen 2021: oficjalna lista uczestników – dzień 1

Do tej pory poznaliśmy jedną uczestniczkę przyszłorocznej edycji Melodifestivalen. W finale radiowego konkursu P4 Nästa brała udział Julia Afrida, która otrzymała prawo do udziału w szwedzkich selekcjach. Ze względu na pandemię COVID-19 szwedzki nadawca zdecydował, że wszystkie etapy preselekcji odbędą się w Sztokholmie. Półfinały odbędą się 6, 13, 20 i 27 lutego. SVT ujawnia uczestników za pomocą swoich mediów społecznościowych co godzinę, od wtorku 1 grudnia do czwartku 3 grudnia br.

Oto pierwsi ogłoszeni uczestnicy:

Danny Saucedo to weteran konkursu. Będzie to już jego czwarty start w szwedzkich preselekcjach (2009 jako członek E.M.D., 2011 i 2012 jako solista). W 2013 roku współprowadził konkurs wraz z Giną Dirawi.

Lovad jest pierwszą z debiutantek w przyszłorocznej edycji Melfestu. W ostatnim czasie wydała wspólny singiel z Albinem Johnsénem (MF 2020), który współtworzył także jej konkursową propozycję.

Kadiatou to finalistka szwedzkiego Idola z 2018 roku. W programie dotarła do finału zmagań, gdzie przegrała z Sebastianem Walldeném i ostatecznie zajęła 2. miejsce. Od tego czasu zdążyła wydać cztery single. Najnowszy pochodzi z listopada i nosi tytuł Best I’ve Had.

Rockowy zespół, którego lider i wokalista – Ralf Gyllenhammer – brał udział jako solista w Melodifestivalen 2013. Z utworem Bed on Fire awansował do finału zmagań, gdzie ostatecznie zajął 7. miejsce. Zespół istnieje od 1998 roku i ma na swoim koncie wiele hitów.

Znane w kraju głównie ze swoich występów w teatrze oraz filmach. Eva Rydberg brała udział w Melodifestivalen w 1977 roku, zaś Roos reprezentowała Szwecję podczas konkursu piosenki dla dzieci (ówczesnym odpowiedniku Eurowizji Junior) w Riccione w 1963 roku. Szesnaście lat później rozpoczęła pierwszą w historii edycję Allsång på Skansen (największego w Szwecji festiwalu plenerowego).

29-latek jest kolejnym debiutantem w Melodifestivalen. Na swoim koncie ma już ponad 50 wydanych piosenek oraz trzy studyjne albumy. W 2019 roku został nominowany do nagrody Rockbjörnen w kategorii Male Live Performer of the Year.

Tess jest członkinią grupy Alcazar, z którą pięciokrotnie brała udział w Melodifestivalen (2003, 2005, 2009, 2010 i 2014). Tym razem przyszedł czas na występ solowy.

Paul Rey debiutował w Melodifestivalen 2020 z piosenką Taking In My Sleep, która dotarła do finału. Przygodę z muzyką rozpoczął jako nastolatek, a drogę do kariery otworzył mu kontrakt z amerykańską wytwórnią Epic Records. W lutym 2017 roku wraz z Arnanem Cekinem i Snoop Doggiem wydał przebój California dreaming, a następnie z sukcesem stworzył szereg kolejnych singli.

Zespół Arvingarna ma również za sobą sporo doświadczenia w Melodifestivalen. Będzie to ich siódmy udział. Co więcej, podczas ich debiutu w 1993, zespół wygrał konkurs z utworem Eloise, który do dziś w Szwecji jest ogromnym hitem. Ich utwór jest współtworzony między innymi przez Nanne Grönvall.

Znamy uczestników Melodifestivalen 2021 (fot. Sofia Drevemo, Creative Technology)

Melodifestivalen 2021: oficjalna lista uczestników – dzień 2

Ubiegłoroczna laureatka 2. miejsca w Melodifestivalen powraca ze swoją trzecią konkursową propozycją. Dotter (wł. Johanna Jansson) karierę rozpoczęła w 2014 roku, swój pseudonim oznaczający córkę zaczerpnęła od określenia córka Matki Ziemii, co wynika z jej wegańskiego stylu życia. W walce o Eurowizję uczestniczyła już także jako kompozytorka – współtworzyła A million years Mariette (2017) i Victorious Liny Hedlund (2019).

Oprócz licznych sukcesów w programach tanecznych, Elisa ma na swoim koncie sporo doświadczeń muzycznych. Najczęściej wykonuje country-pop, jak i muzykę folkową. W Melodifestivalen pojawiła się już w 2014 roku, ale niestety, z utworem Casanova nie przeszła pomyślnie półfinału.

Grupa Lillasyster to debiutanci w szwedzkich preselekcjach. Grupa uformowała się w 2004 roku i jest znana przede wszystkim wśród fanów różnych odmian punku, metalu i hard rocka. Popularność zespołowi przyniosły też covery światowych przebojów, m.in. utworów Katy Perry czy Rihanny.

W Melodifestivalen debiutuje też Frida Green, która rok temu wydała pierwszy singiel. Wcześniej zajmowała się pisaniem piosenek, a w 2018 roku brała udział w szwedzkiej odsłonie programu Mam Talent. Konkursową propozycję napisali kompozytorzy-weterani: Bobby Ljnuggren i Joy Deb, a także dawni uczestnicy Melodifestivalen David Lindgren oraz Anna Bergendahl, zwyciężczyni konkursu w 2010 roku i zdobywczyni 3. miejsca w tegorocznej edycji.

Stawkę wzbogaca dwukrotna zwyciężczyni Melodivestivalen, Charlotte Perrelli (wcześniej Nilsson). Po raz pierwszy triumfowała w 1999 roku, kiedy z Take me to your heaven wygrała również Eurowizję w Jerozolimie. Wróciła do gry w 2008 roku i ponownie została reprezentantką Szwecji, kończąc udział w Eurowizji z piosenką Hero na 18. miejscu. Ponownie startowała z The girl w 2012 i Mitt liv w 2017 roku, ale dwukrotnie nie przeszła półfinału. Tym razem ikonę Eurowizji w Szwecji zobaczymy już po raz piąty. Jak zaznaczają szwedzkie media, to jedyna zwyciężczyni Melodifestivalen startująca w 2021 roku.

Zgodnie z plotkami, do Melodifestivalen w innej roli powraca Patrick Jean. Kompozytor piosenki Move, z którą The Mamas wygrały tegoroczne preselekcje, w listopadzie wydał debiutancki album. Na koncie ma też współpracę z uczestnikami programu Idol. Tym razem po raz pierwszy na większą skalę sprawdzi się jako wokalista.

W największym szwedzkim show muzycznym w przyszłym roku zobaczymy też hip-hopowy duet. Obaj panowie do tej pory nie startowali w Melodifestivalen, związani są z grupami Medina i SödraSidan.

Podobnie jak Frida Green, Nathalie Brydolf po doświadczeniach z komponowaniem zdecydowała się na debiutancki udział w konkursie. Dziennik Aftonbladet już wcześniej podawał, że w poprzednim, jak i obecnym sezonie pracowała nad propozycjami do Melodifestivalen, ale teraz sama nagrała utwór i zamierza z nim wystartować. Informacja ta się potwierdziła.

Kolejny powrót do Melodifestivalen to 27-letni Anton Ewald, który na scenie konkursu pojawił się już w wieku 16 lat, ale jako tancerz. W 2012 roku tańczył też w występie Danniego Saucedo, a rok później wystąpił już jako solista. Z utworem Begging zajął 4. miejsce w finale. W kolejnym roku próbował powtórzyć sukces i choć wszedł do finału, piosenka Natural dała mu ostatnie, 10. miejsce.

Melodifestivalen 2021: oficjalna lista uczestników – dzień 3

Zwyciężczyni Melfestu 2020 wracają! Trio tworzą Ashley Haynes, Loulou Lamotte i Dinah Yonas Manna. Czy uda im się ponownie sięgnąć po bilet do Rotterdamu?

Kolejny już dzisiaj powrót do Melodifestivalen. Tym razem prawdziwa weteranka – Jessica Andersson, której będzie to już 8. start w eliminacjach. W 2003 roku jako połowa duetu FAME sięgnęła po zwycięstwo i reprezentowała Szwecję podczas Eurowizji 2003 w Rydze.

Zespół powstał w 1977 roku w Uppsali w ramach projektu szkolnego. Żaden z członków-założycieli grupy nie gra już w zespole. Sannex zdobył w 2017 roku nagrodę Swedish Grammis w kategorii Dansband of the Year.

25-letnia Clara Klingenström jest debiutantką w konkursie. Clara Klingenström to artystka i autorka tekstów, która dorastała na Gotlandii. Zwróciła uwagę na pisanie szczerych i nagich tekstów i spotkala się z dużym uznaniem. Wiosną 2019 roku wydała swój debiutancki singiel „Alone in a City”.

Efraim Leo to 23-letni artysta i piosenkarz ze Sztokholmu. Nauczył się gry na gitarze, gdy miał 13 lat i wtedy też zaczął pisać pierwsze piosenki. Swoją pierwszą prawdziwą piosenkę napisał, gdy miał 16 lat, a rok później sam ją wydał na YouTube. W 2016 roku piosenka z jego udziałem osiągnęła Top 20 na liście Billboard Dance Charts oraz status złotego singla w Szwecji. W 2019 roku wydał debiutancki singiel „You Got Me Wrong” (John Dahlback Remix), z którym wystąpił na festiwalu Lollapalooza w Sztokholmie oraz podczas Stockholm Pride. Rok później wydał EP zatytułowaną „Timing”.

Tousin „Tusse” Chiza to 18-letni kongijsko-szwedzki piosenkarz, zwycięzca szwedzkiej wersji Idola w 2019 roku. Od maja 2020 roku wydał trzy single, z których dwa pochodzą z udziału w Idolu: cover „How Will I Know” oraz jego wersję utworu „Rain”, który został napisany specjalnie na finał programu. W wyniku zwycięstwa wydał swój debiutancki singiel „Innan du går” na płycie CD oraz w iTunes Store.

Julia Alfrida to 24-letnia artystka pochodząca z Åkersberga. Obecnie studiuje w Örnsköldsvik. Otrzymała prawo do udziału w szwedzkich selekcjachdzieki udzialowi w finale radiowego konkursu P4 Nästa. W każdej wolnej chwili komponuje autorską muzykę i pisze teksty. W swojej twórczości często nawiązuje do trudów dorastania jako osoba LGBTQ. Występowała między innymi na paradach równości w Sztokholmie i Kopenhadze.

Dwukrotnie brał udział w Melodifestivalen. W 2014 roku konkurował z piosenką „Bedroom”. Śpiewał w pierwszym półfinale w Malmö, ale nie przeszedł do finału, zajmując 6. miejsce. Jego drugie podejście to „Vamos Amigos” wraz z Mendezem rok temu. Piosenka dotarła do finału po rundzie drugiej szansy i znalazła się na jedenastym miejscu, zdobywając łącznie 40 punktów. Estrella przez wiele lat występował także jako tancerz i chórki w Melodifestivalen, jak i również na samej Eurowizji (np. w obu występach Sergeya Lazareva, występ Alexandra Rybaka w 2018 roku).

Klara Hammarström to zeszłoroczna debiutantka. Brała udział w drugim półfinale z piosenką „Nobody”, zajmując 5. miejsce. Od tego czasu wydała kilka singli, w tym „The One” razem z Mohombim. W telewizji pojawiła się już nieco wcześniej, występując z rodzicami i dziewiątką rodzeństwa w programie Familjen Hammarström. 20-latka w 2015 roku zdobyła brąz w Mistrzostwach Europy w jeździe konnej.

Reprezentant Szwecji podczas Eurowizji 2011 powraca do Melodifestivalen. Będzie to 4. start Saade w preselekcjach (wcześniej: 2010, 2011, 2015). W 2019 roku współprowadził preselekcje u boku Sarah Dawn Finer, Mariki Carlsson i Kodjo Akolora.

https://www.youtube.com/watch?v=oSCvAWUF8o4

Melodifestivalen 2021: proces wyboru i wcześniejsze spekulacje

Zgodnie z regulaminem do 16 września br. kompozytorzy zainteresowani udziałem w szwedzkich preselekcjach mogli przesyłać swoje propozycje. Jak wynika z informacji przekazanych przez nadawcę SVT w tym roku otrzymano 2 747 zgłoszeń. Następnie specjalne jury wybrało 14 piosenek, do których kolejne 14 utworów wskazali realizatorzy Melodifestivalen z Christerem Björkmanem i Karin Gunnarsson na czele.

Melodifestivalen 2021: The Mamas i Dotter w stawce?

Według doniesień Aftonbladet, SVT przekonywała do udziału również takie nazwiska jak: Jessica Andersson (Szwecja 2003), Eric Saade (Szwecja 2011), Paul Rey czy Alvaro Estrella. Część tych spekulacji już znalazła swoje odzwierciedlenie w stawce preselekcji.

Eurowizja 2021: co wiemy?

Eurowizja 2021 odbędzie się w dniach 18, 20 i 22 maja w Ahoy Arenie w Rotterdamie. Część planów organizatorów przygotowanych na ten rok zostanie wykorzystana w przyszłym roku. Konkurs poprowadzą Chantal Janzen, Jan Smit i Edsilia Rombley. Z kolei NikkieTutorials przeprowadzi wywiady z uczestnikami i będzie gospodynią widowiska transmitowanego w internecie. Nie zmieni się ani slogan, ani projekt sceny autorstwa Floriana Wiedera. Znaczącą różnicą w stosunku do Eurowizji 2020 jest możliwość występu z wgranymi chórkami. Logo przyszłorocznego konkursu zostanie odświeżone. Europejska Unia Nadawców przygotowała także cztery różne scenariuszy organizacji wydarzenia, dostosowane do aktualnej sytuacji epidemiologicznej. W konkursie wystartuje 41 państw, w tym Polska.

źródło: SVT, fot. Sofia Drevemo, Creative Technology; Sveriges Radio

Exit mobile version