Melodifestivalen 2021: ruszyły przygotowania! Zaskakująca zmiana zasad!

The Mamas po zwycięstwie w Melodifestivalen 2020 (fot. SVT)

Szwedzi rozpoczęli przygotowania do organizacji Melodifestivalen 2021, swojego święta muzycznego, a zarazem preselekcji do Eurowizji. Organizatorzy zapowiedzieli też zmianę regulaminu na przyszłe edycje. O co chodzi? 

Melodifestivalen 2021: zgłoszenia 

W nadchodzącej edycji Melodifestivalen artyści zmierzą się ze sobą o reprezentowanie Szwecji w 65. Konkursie Piosenki Eurowizji w Rotterdamie. Kształt konkursu się nie zmieni w porównaniu do ostatnich lat – w stawce usłyszymy 28 propozycji, podzielonych na cztery półfinały. Połowę z nich specjalnie stworzą kompozytorzy zaproszeni do tego przez nadawcę SVT. Pozostałe 14  piosenek będzie pochodziło z otwartych zgłoszeń, przesianych przez komisję jurorską. Ruszą one 24 sierpnia i potrwają przez trzy tygodnie, do 16 września. Szwedzki nadawca zapowiada, że ponownie można się spodziewać, że co najmniej dziesięć piosenek w stawce zostanie zaprezentowane w języku szwedzkim. Ogłoszenie listy uczestników odbędzie się standardowo na przełomie października i listopada.

P4 Nästa

Od 2013 roku jednym z uczestników Melodifestivalen jest amatorski zdobywca dzikiej karty w konkursie P4 Nästa, organizowanym przez radio P4. Od ostatniej środy do połowy lipca trwają regionalne selekcje 25 początkujących artystów, spośród których ośmiu trafi do finału rozgrywki. 12 września poznamy nazwisko zwycięzcy, który otrzyma przepustkę do stawki melfestu. Jak na razie żaden ze szczęśliwców nie dotarł do finału szwedzkich preselekcji. Tegoroczna laureatka Amanda Aasa zajęła 6. miejsce w trzecim półfinale z piosenką Late. W kontekście pandemii COVID-19, nie wprowadzono żadnych specjalnych zmian czy ograniczeń wobec radiowego formatu.

Uczestnicy Melodifestivalen 2020, a potencjalnie i Melodifestivalen 2021 (fot. Janne Danielsson/SVT)

Melodifestivalen: nowy regulamin

Ku zaskoczeniu mediów producentka konkursu – Karin Gunnarsson, zapowiedziała zmianę zasad Melodifestivalen, która zacznie obowiązywać w 2022 roku. Każda z piosenek w stawce będzie musiała zawierać muzykę lub tekst stworzone przez co najmniej jedną kobietę. Regulamin przewiduje też wyjątek od tej reguły – akceptowane będą piosenki w pełni napisane przez jednego mężczyznę. Gunarsson mówi:

Co roku mierzymy się z krytyką dotyczącą stronniczości pod względem płci. Jest to coś, co traktujemy bardzo poważnie, dlatego chcemy zobaczyć większy odsetek kobiecych autorek.

Trudno jest określić, jak dość kontrowersyjny parytet płci wśród twórców wpłynie na poziom szwedzkich preselekcji. Być może zmiany nie będą odczuwalne, jednak zerkając na listę utworów z Melodifestivalen 2020, tylko nieco ponad połowa z nich nie została napisana przez samych mężczyzn. O rezultacie zmiany przekonamy się niestety dopiero za dwa lata.

Melodifestivalen 2021: co z The Mamas?

Szwecja, jako jedno z kilku państw, nie zrezygnowała z organizacji swoich zwyczajowych preselekcji. Tegoroczne zwyciężczynie The Mamas nie otrzymały zatem biletu na przyszłą Eurowizję. By pojechać na konkurs, panie musiałyby ponownie wygrać Melodifestivalen. Nie wiadomo jednak, czy w ogóle wystartują za rok. Jednak w licznych wywiadach przyznają, że zgłoszą się, jeśli poczują, że mają odpowiedni utwór. W Rotterdamie miały otworzyć pierwszy półfinał Eurowizji 2020 z utworem Move, z którym finał Melodifestivalen wygrały przewagą jednego punktu nad Dotter. Przypominamy, że szwedzki konkurs, śledzony co roku przez miliony widzów, w 2020 roku odbył się po raz sześćdziesiąty.

https://www.youtube.com/watch?v=7EpSBDPlZn4

Źródła: Eurovoix, Aftonbladet, fot. SVT 

Exit mobile version