Melodifestivalen 2022 zbliża się wielkimi krokami. Nadawca SVT ogłosił podział uczestników konkursu na półfinały oraz kolejność, w której będą się oni prezentować. Dla kogo Eurowizja 2022 w Turynie będzie szansą na reprezentowanie Szwecji?
28 propozycji będzie walczyć o reprezentowanie Szwecji podczas 66. Konkursu Piosenki Eurowizji w Turynie. Producenci eliminacji Melodifestivalen 2022 rozdzielili już piosenki do czterech półfinałów oraz ustalili kolejność, w jakiej pojawią się na scenie. Dwanaście najlepszych piosenek dojdzie do finału, w którym wyłoniony zostanie następca Tusse.
Melodifestivalen 2022: uczestnicy i zasady półfinałów
W każdym z czterech półfinałów wystąpi po siedmiu artystów. Widzowie wyłonią swoich faworytów przez głosowanie w aplikacji Melodifestivalen oraz, w mniejszym stopniu, przez klasyczny televoting. Podobnie jak w poprzednich latach, użytkownicy aplikacji podzieleni będą na grupy wiekowe, a dodatkową grupę stanowić będą głosujący przez połączenie telefoniczne. Każda z grup przyzna swój komplet głosów, w skali 1, 2, 4, 6, 8, 10 i 12 punktów. Laureaci dwóch najlepszych wyników trafią prosto do Wielkiego Finału, a zdobywcy trzeciego i czwartego miejsca – do koncertu Drugiej Szansy, który odbędzie się 5 marca w Örnsköldsvik.
Format dogrywki w tym roku uległ zmianie – uczestnicy nie będą walczyć już w tzw. duelach przeciwko sobie. Wszyscy wystąpią w jednej grupie, która będzie oceniona przez widzów w dokładnie taki sposób, jak w czterech półfinałach. Zdobywcy czterech najlepszych wyników przejdą do finału. Tam, jak co roku, spośród dwunastki najlepszych widownia i międzynarodowe jury, w stosunku 50/50, wyłonią reprezentanta Szwecji na Eurowizji. Poniżej zamieszczamy skład i kolejność występów w półfinałach Melodifestivalen 2022.
Półfinał I – 5 lutego – Malmö
- Malou Prytz – Bananas
- Theoz – Som du vill
- Shirley Clamp – Let there be angels
- Omar Rudberg – Moving like that
- Danne Stråhed – Hallabaloo
- Cornelia Jakobs – Hold me closer
- Robin Bengtsson – Innocent love
Półfinał II – 12 lutego – Göteborg
- Liamoo – Bluffin
- Niello & Lisa Ajax – Tror du att jag bryr mig
- Samira Manners – I want to be loved
- Alvaro Estrella – Suave
- Browsing Collection – Face in the crowd
- John Lundvik – Änglavakt
- Tone Sekelius – My way
Półfinał III – 19 lutego – Linköping
- Cazzi Opeia – I can’t get enough
- Lancelot Hedman – Lyckligt slut
- Lisa Miskovsky – Best to come
- Tribe Friday – Shut me up
- Faith Kakembo – Freedom
- Linda Bengtzing – Fyrfaldigt hurra!
- Anders Bagge – Bigger than the Universe
Półfinał IV – 26 lutego – Lidköping
- Anna Bergendahl – Higher power
- Lillasyster – Till our days are over
- Malin Christin – Synd om dig
- Tenori – La stella
- Medina – In i dimman
- Angelino – The end
- Klara Hammarström – Run to the hills
Melodifestivalen 2022: co wiadomo?
Melodifestivalen jak zawsze cieszy się sporym zainteresowaniem w Szwecji, jak i poza nią. W sumie do siedziby SVT napłynęło 2530 zgłoszeń, choć jest to liczba o 200 mniejsza niż w ubiegłym roku. Spośród nich tylko czternaście zostało wybranych. Pozostała czternastka to piosenki nadesłane od kompozytorów zaproszonych do współpracy przez szwedzkiego nadawcę.
Gospodarzem tegorocznego Melodifestivalen będzie Oscar Zia, który w konkursie brał udział trzykrotnie (raz jako chórzysta). Najlepszy jego rezultat to drugie miejsce w 2016 roku. Wokalista ma również doświadczenie w prowadzeniu tej imprezy – w ostatniej edycji był współgospodarzem drugiego półfinału. Co tydzień towarzyszyć mu będą inni prezenterzy. Konkurs jak co roku podzielony jest na cztery półfinały, Drugą Szansę i finał. Zwycięzca będzie reprezentował Szwecję podczas Eurowizji 2022 w Turynie.
Eurowizja 2022: Co wiemy?
66. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się 10-14 maja 2021 roku. Na organizatora widowiska wybrano położony u podnóża Alp Turyn. Koncerty odbędą się w hali Pala Alpitour, która podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2006 roku gościła mecze hokeja na lodzie. Wciąż nie znamy jednak szczegółów dotyczących gospodarzy konkursu.
Europejska Unia Nadawców (EBU) opublikowała również listę wszystkich krajów, które wezmą udział w konkursie. Na scenie w Turynie zaprezentuje się 41 państw – wśród nich jest także Polska. Nie obyło się również bez miłej niespodzianki. Do stawki konkursowej powracają Armenia i Czarnogóra. W półfinałach usłyszymy zatem łącznie 36 propozycji, a w finale wyłącznie 25.
Swojego reprezentanta wybrały już cztery kraje: Belgia, Bułgaria, Gruzja i Holandia. Dodatkowo Bułgarzy wybrali już także utwór na Eurowizję. Z całą pewnością we Włoszech nie zobaczymy reprezentanta Białorusi, której nadawca został wykluczony z grona członków Europejskiej Unii Nadawców. Wiele krajów decyduje się na organizację selekcji, które zawieszono ze względu na pandemię i wewnętrzny wybór reprezentantów z odwołanej Eurowizji 2020. Po przerwie powracają finały narodowe w Australii, San Marino, Łotwie, Macedonii Północnej czy w Słowenii.
źródła: SVT, fot. Stijn Smulders/eurovision.tv, SVT: media.melodifestivalen.se, @SVTmelfest