Szwedzka telewizja rozpoczęła przygotowania do Melodifestivalen 2022, czyli jednych z najbardziej wyczekiwanych preselekcji do Eurowizji. Do kiedy można zgłaszać konkursowe propozycje oraz jakie zmiany czekają przyszłoroczną edycję?
Jak co roku sporo emocji wśród fanów i obserwatorów Konkursu Piosenki Eurowizji wzbudzają szwedzkie preselekcje. Pomimo sporej krytyki zeszłorocznej stawki, Melodifestivalen wciąż cieszy się niemalejącą popularnością. Zaledwie miesiąc po finale Eurowizji 2021 szwedzka telewizja rozpoczyna przygotowania do przyszłorocznego konkursu.
Eurowizja 2022 w Szwecji: kiedy zgłoszenia do Melodifestivalen?
W nadchodzącej edycji Melodifestivalen artyści zmierzą się ze sobą o reprezentowanie Szwecji w 66. Konkursie Piosenki Eurowizji we Włoszech. Kształt konkursu nie zmieni się w porównaniu do ostatnich lat – w stawce usłyszymy 28 propozycji, podzielonych na cztery półfinały. Połowę z nich specjalnie stworzą kompozytorzy zaproszeni do tego przez nadawcę SVT. Pozostałe 14 piosenek będzie pochodziło z otwartych zgłoszeń wybranych przez komisję jurorską. Ruszą one 27 sierpnia i potrwają przez trzy tygodnie, do 17 września. Szwedzki nadawca zapowiada, że ponownie można się spodziewać, że co najmniej dziesięć piosenek w stawce zostanie zaprezentowanych w języku szwedzkim. Ogłoszenie listy uczestników odbędzie się tradycyjnie w listopadzie.
Melodifestivalen 2022 bez P4 Nästa
Organizowany przez Sveriges Radio konkurs P4 Nästa ma na celu promowanie debiutantów wkraczających na szwedzki rynek muzyczny. Od 2012 roku jeden z finalistów konkursu ma zagwarantowane miejsce w stawce konkursowej Melodifestivalen. Takie wyróżnienie oprócz dodatkowej promocji dla początkującego artysty ma na celu również urozmaicić konkursową stawkę. Do tej pory jednak żadnemu finaliście P4 Nästa nie udało się awansować do ścisłego finału szwedzkich preselekcji. W tym roku Julia Alfrida zajęła w swoim półfinale ostatnie miejsce. Tym samym w stawce Melodifestivalen 2022 zabraknie miejsca dla uczestnika radiowego konkursu. Informację tę potwierdził Maths Broborg, project manager P4 Nästa. Nie wykluczył jednak powrotu do formuły dzikiej karty za rok.
Melodifestivalen 2022: kto wystąpi?
Wraz z ogłoszeniem startu przygotowań do przyszłorocznej edycji konkursu zaczęły pojawiać się pierwsze przecieki dotyczące potencjalnych uczestników Melfestu. Ostatnio głośno zrobiło się za sprawą twitta portalu scandipop, który poinformował, że na obozie kompozytorskim dla uczestników Melodifestivalen widziano m.in. Dotter, Wiktorię, Liamoo czy Robina Bengtssona. Nie wiadomo jednak, czy pojawili się tam w roli wykonawców, czy może kompozytorów.
Pewne jest natomiast, że wśród przyszłorocznych uczestników nie pojawi się Clara Klingenström, która w finale tegorocznej edycji zajęła z utworem Behöver inte dig idag piąte miejsce. Clara szybko zyskała sympatię fanów konkursu i stała się ich faworytką do zwycięstwa. Jak niedawno poinformowała, nie planuje swojego udziału w Melodifestivalen 2022. Nie wyklucza jednak startu w kolejnych latach:
Gdybym wzięła teraz udział ponownie, widzowie mogliby pomyśleć, że robię to tylko po to, aby wygrać. Nie taki był mój cel, gdy uczestniczyłam po raz pierwszy. Teraz chcę grać i tworzyć nową muzykę.
Clara Klingenström, Aftonbladet

Melodifestivalen: nowy regulamin
W 2022 roku wchodzi w życie nowy regulamin preselekcji. Każda z piosenek w stawce będzie musiała zawierać muzykę lub tekst stworzone przez co najmniej jedną kobietę. Regulamin przewiduje też wyjątek od tej reguły. Akceptowane będą piosenki w pełni napisane przez jednego mężczyznę. Karin Gunarsson, producentka konkursu, zmianę tłumaczyła przed rokiem słowami:
Co roku mierzymy się z krytyką dotyczącą stronniczości pod względem płci. Jest to coś, co traktujemy bardzo poważnie, dlatego chcemy zobaczyć większy odsetek kobiecych autorek.
Pozostałe zasady konkursu pozostały bez zmian. Nadal w konkursie udział wziąć może każdy, kto posiada szwedzkie obywatelstwo lub jest stałym rezydentem. Wykonawcy spoza Szwecji wciąż mogą wystąpić w Melfeście, pod warunkiem, że chociaż jeden z kompozytorów utworu będzie Szwedem. Choć zasady nie regulują kwestii języka, to organizatorzy starają się, aby co najmniej dziesięć piosenek w stawce zostało zaprezentowanych w języku szwedzkim.

Źródła: Wiwibloggs, Twitter, Aftonbladet