Dzisiaj poznamy następce Margaret Begger. Czy będzie to faworyzowany Carl Espen  ? 

Norwegia jest obecnie faworytem bukmacherów do zwycięstwa Eurowizji 2014. Z tego powodu wielu fanów będzie z zainteresowaniem śledzić finał Melodi Grand Prix 2014 z Oslo Spectrum.

W tym roku produkcja z ramienia telewizji NRK, na czele z Vivi Stenberg, zdecydowała się na odświeżenie formatu selekcji. Zdecydowano się porzucić koncepcję półfinałów zlokalizowanych w różnych miastach kraju, a także postanowino skupić się na młodych wykonawcach. Koncepcja nie spotkała się z ciepłym przyjęciem opnii publicznej i mediów. Folkteatret w Oslo, który gościł półfinały MGP nie był w stanie zapełnić całej widowni. Jak donosi dziennik Dagbladet, co drugie miejsce było zawsze puste podczas półfinałów. Przed ostatnim półfinałem NRK postanowiła usunąć kilka rzędów siedzeń, aby pustki nie były widoczne podczas transmisji. Dodatkowo, Dagbladet wskazuje, że zmagania półfinałowe cieszyły się najniższą popularnością w historii od czasu wprowadzenia rozbudowanego formatu selekcji w 2006 roku. Półfinały były oglądane odpowiednio przez 641, 644 i 551 tys. widzów. Jest to spadek o 200-250 tys. w porównaniu do roku ubiegłego.  Nową formułę krytykuje również poprzednik V.Stenberg – Per Sundes (2006-2012), który twierdzi, że nie należy prowadzić drastycznych zmian w formacie, do którego widzowie są przyzwyczajeni od 50 lat. Obecny sztab odpowiedzialny za MGP broni się, że taka formuła pomaga promocji nowych wykonawców oraz norweskiej muzyki.

Pomimo problemów związanych z popularnością półfinałów, finał, który tradycyjnie odbędzie się w Oslo Spectrum spotyka się ze sporym zainteresowaniem. W finale usłyszymy 9 wykonawców. O tym kto pojedzie do Kopenhagi zadecydują wyłącznie widzowie. Głosowanie jest podzielone na dwie rundy. Do drugiej awansuje 4 najlepszych wykonawców i to oni powalczą o ostateczne zwycięstwo w MGP 2014.

W finale zobaczymy:

1. El Cuero – Ain’t no Love (in This City No More)
2. Elisabeth Carew – Sole Survivor
3. Knut Kippersund Nesdal – Taste of You
4. Dina Misund – Needs
5. Mo – Heal
6. Linnea Dale – High Hopes
7. Charlie – Hit Me Up
8. Carl Espen – Silent Storm
9. Oda & Wulff – Sing

Skrót piosenek finałowych

 

Największym faworytem do zwycięstwa jest Carl Espen. Można domniemywać, że to z jego powodu Norwegia jest faworytem bukmacherów. Carl Espen deklasuje swoich rywali we wszystkich możliwych sondażach. Wokalista zajmuje pewne pierwsze miejsce wśród norweskich finalistów na platformie Spotify oraz iTunes. Nieznany do tej pory Carl Espen również otrzymuje nawiększe zainteresowanie w norweskich mediach ze wszystkich uczestników. Inny zwycięzca niż Silent Storm będzie sporym zaskoczeniem tego finału.

Oprócz zmagań finałowych, w Oslo Spectrum zobaczymy także zeszłoroczną reprezentatnkę Norwegii – Margaret Berger, która zaprezentuje nowy singiel – Scream. Współautorką tej piosenki jest Alice Gernandt, czyli nikt inny jak Ace Wilder (MF 2014). Piosenki można posłuchać TUTAJ.

Finał rozpocznie się o 19:55 i będzie można go śledzić na stronie NRK – TUTAJ  lub na stronie eurovision.tv – TUTAJ.

 

1 KOMENTARZ

  1. Nie jestem w stanie pojąć co to za bukmacherzy oceniają tak wysoko kraj, który nie wybrał jeszcze piosenki na Eurowizję. Nawet jeśli oceniają to przez pryzmat faworyta preselekcji, to ja na „Silent Storm” nie postawiłbym ani grosza. 😉