Jak informowaliśmy wcześniej norweska telewizja NRK planuje odświeżenie formatu selekcji Melodi Grand Prix. Preselekcje znane w obecnej formule (z niewielkimi zmianami) zostały wporwadzone w 2006 roku.

W 2014 roku o tytuł reprezentanta kraju fiordów będzie walczyć 15 uczestników, którzy zostaną podzieleni na 3 półfinały. W finale ostatecznie znajdzie się prawdopodobnie 10 wykonawców. NRK zrezygnowało z organizacji, wzorem Melodifestivalen, półfinałów
w różnych częściach kraju. Telewizja norweska postanowiła położyć nacisk na poznanie sylwetek uczestników MGP. Dodatkowo, Vivi Stenberg – odpowiedzialna z ramienia NRK za eurowizjyjne selekcje, zapowiedziała, że na ostateczne wyniki będą mieli wpływ użytkownicy mediów społecznościowych.

W ostatnich dniach zakończyło się przyjmowanie zgłoszeń do MGP 2014. Telewizja NRK otrzymała 600 zgłoszeń, czyli bardzo podobną ilość jak w roku ubiegłym. Jak informuje Stenberg wsród zgłoszonych wykonawców jest zarówno wielu znanych, jak i tych którzy dopiero stawiają swoje pierwsze kroki na rynku muzycznym. Dla przedstawicielki NRK dużym zaskoczeniem jest duży udział autorów piosenek, którzy wcześniej stronili od selekcji. Teraz do końca grudnia będzie trwał wybór najlepszej piętnastki. Daty MGP 2014 powinniśmy poznać w niedalekiej przyszłości.

Przy okazji warto wspomnieć o ostatnich osiągnięciach reprezentatnów Norwegii.Margaret Berger, która reprezentowała Norwegię w Malmö przymierza się do wydania trzeciej, solowej płyty. Kilka tygodni temu mogliśmy usłyszeć kolejny singiel (poI feed you my love) – Human Race promujący nowy album. W ostatnich dniach wokalistka podpisała kontrakt płytowy z jedną z największych, amerykańskich wytwórni muzyki elektronicznej – Ultra Music. Do tej wytwórni należą m.in. David Guetta czy Calvin Harris. To właśnie ta wytwórnia wyda nowy krążek Margaret – Religion.

Margaret Berger – Human Race

Swój nowy singiel wydał też zdobywca ostatniego miejsca z Baku – Tooji. Singiel Rebelsma pokazać nową, bardziej artystyczną stronę wokalisty. Piosenka jest inspirowana kulturą rdzennych Amerykanów.

Tooji – Rebels