Mieszkańcy Zjednoczonego Królestwa zdecydowali. Wielką Brytanię w finale 64. Konkursu Piosenki Eurowizji w Tel Awiwie reprezentować będzie Michael Rice z piosenką Bigger Than Us.

Dziś wieczorem rozegrane zostały brytyjskie eliminacje do Konkursu Piosenki Eurowizji 2019 Eurovision: You Decide. Na na antenie stacji BBC Two zobaczyliśmy sześcioro wykonawców. Zaśpiewali oni na żywo w sumie 3 piosenki, każdą w dwóch różnych aranżacjach, a wieczór uświetniły występy Netty (zwyciężczyni Eurowizji 2018), SuRie (Eurowizja 2018) oraz Månsa Zelmerlöwa, który fenomenalnie zaśpiewał fragmenty brytyjskich piosenek odnoszących na Eurowizji największe sukcesy. Do ostatniej z nich, Love Shine a Light, dołączyła Katrina Leskanich z formacji Katrina and the Waves, ostatniego zwycięskiego utworu w barwach UK na Eurowizji.

Decyzją jury do superfinału weszli: Kerrie-AnneJordan Clarke i Michael Rice. Spośród tej trójki już wyłącznie widzowie wskazali zwycięzcę. Największą liczbę głosów i zaszczyt reprezentowania UK podczas finału Eurowizji 2019 w Tel Awiwie zdobył Michael Rice z piosenką Bigger Than Us:

Michael Rice jest utalentowanym samoukiem – nauczył się gry na pianinie tylko oglądając filmy na YouTube. W 2018 wygrał muzyczne show All Together Now organizowane przez telewizję BBC One. Jego finałowy występ zdobył uznanie imponującej liczby 94 ze 100 jurorów.

W szkole był dyskryminowany za zbyt częste śpiewanie i być może z tego powodu wspiera ruchy przeciwdziałające przemocy. Wraz z innymi artystami wziął udział w nagraniu piosenki Bruised, która promuje ideę dzieciństwa bez przemocy.

* * *

Czy ten wybór przyniesie zwycięstwo podczas finału Eurowizji? Czy nowy format eliminacji i dwie różne aranżacje tego samego utworu to strzał w dziesiątkę? UK od swojego debiutu w 1957 ma na koncie 5 zwycięstw, z których ostatnie miało miejsce w 1997. W ostatnich 20 latach Wielka Brytania radzi sobie jednak znacznie gorzej. W ubiegłym roku nie pomogło nawet brawurowe wykonanie Storm przez SuRie po niespodziewanej inwazji scenicznej, do jakiej doszło podczas jej występu. Czy w tym roku wynik UK wreszcie zadowoli Brytyjczyków?

Źródła: bbc.co.uk, eurovision.tv; fot: bbc.co.uk

Poprzedni artykułPrzewodnik selekcyjny na weekend (8-10 lutego)
Następny artykułUkraina: Vidbir czas zacząć!
Przemysław Jóźwik
Niepoprawny optymista, który nie potrafi żyć bez muzyki. Gust muzyczny mam tak różnorodny jak cała Eurowizja: od Britney Spears i Michaela Jacksona, przez Nirvanę, po Die Antwoord. Wśród polskich artystów najbardziej cenię Nosowską i Peszek. Otwarty na ludzi, przeciwny wszelkim formom przemocy, tolerancyjny i wyrozumiały. Lubię otaczać się znajomymi, ale doceniam też chwile samotności, które potrafię konstruktywnie wypełnić. Moja rodzina to ukochany Bartosz i dwa przeurocze kociaki, Renio i Soksik. Nie dostałem się na dziennikarstwo (nie wiedziałem m,in. jak się wabił pies Waldorffa), więc zostałem fizykiem. W 2017 obroniłem doktorat pisząc o dyslokacjach krawędziowych w kryształach i obecnie przebywam na stażu w Lizbonie. Od 1996 tworzę własną listę przebojów, którą kiedyś zainteresowało się nawet MTV. Eksponencjalny system liczenia punktów stosuję już od kilku lat do tworzenia rocznych rankingów mojej listy. W oparciu o model eksponencjalny także EBU postanowiła liczyć punkty od jury podczas Eurowizji. Brawo EBU :) W OGAE jestem od 2009, do redakcji eurowizja.org dołączyłem nieco później, pewnie z powodu niespełnionych aspiracji dziennikarskich. Należę do zespołów opiekujących się Wielką Brytanią, Irlandią i Portugalią, a ponadto także eurowizyjną historią i statystykami. Moje ulubione eurowizyjne piosenki to Il Volo (Włochy 2015), Freaky Fortune feat. RiskyKidd (Grecja 2014), Jemini (UK 2003), Katrina and The Waves (UK 1997), Karoline Krüger (Norwegia 1988)...