Michał Szpak to tegoroczny reprezentant Polski w Konkursie Piosenki Eurowizji. Przyjrzyjmy się jego biografii.

Michał Szpak urodził się 26 listopada w 1990 roku w Jaśle (woj. podkarpackie).

Jak sam przyznaje, śpiewaniem zaczął interesować się w wieku dziewięciu lat.

W marcu 2011 roku wziął udział w pierwszej edycji programu X-Factor. Podczas castingu wykonał utwór Czesława Niemena „Dziwny jest ten świat”. Po zakwalifikowaniu do programu przechodził przez kolejne etapy tego talent-show. Ostatecznie zajął drugie miejsce.

https://www.youtube.com/watch?v=1Hi-BBAmVeM

Potem jego kariera zaczęła toczyć się dalej. Jesienią tego samego roku wziął udział w 13. Edycji Tańca z Gwiazdami. Partnerowała mu Paulina Biernat i para zajęła piąte miejsce.

https://www.youtube.com/watch?v=S4iMyofwaOo

Na następny sukces Michała musieliśmy czekać prawie 2 lata. 17 sierpnia 2013 roku zdobył Złoty Samowar na Festiwalu Piosenki Rosyjskiej w Zielonej Górze za wykonanie piosenki „Oczy czornyje”.

13 czerwca 2015 roku wygrał konkurs „SuperPremiery” podczas 52. KFPP w Opolu z polskojęzyczną wersją utworu „Real Hero” – „Jesteś bohaterem”.

Pięć miesięcy później, 13 listopada 2015 roku wydał swój pierwszy album studyjny „Byle być sobą”.

W lutym 2016 roku zgłosił piosenkę „Color of your life” do Krajowych Eliminacji do 61. Konkursu Piosenki Eurowizji. Zakwalifikował się do finału i 5 marca 2016 roku wystąpił z siódmym numerem startowym zajmując pierwsze miejsce (zdobył 35,89% głosów). Tym samym uzyskał prawo do reprezentowania Polski w Sztokholmie.

Michał wystąpi w drugim półfinale, który odbędzie się 12 maja. Zaprezentuje się jako drugi w kolejności. Aby awansować do Wielkiego Finału, który odbędzie się 14 maja, musi zająć jedno z pierwszych dziesięciu miejsc (w drugim półfinale bierze udział 18 państw).

źródło: michalszpak.org, muzykaonet.pl

zdjęcie:eurofestivalnews.com

2 KOMENTARZE