Michał Szpak to tegoroczny reprezentant Polski w Konkursie Piosenki Eurowizji. Przyjrzyjmy się jego biografii.

Michał Szpak urodził się 26 listopada w 1990 roku w Jaśle (woj. podkarpackie).

Jak sam przyznaje, śpiewaniem zaczął interesować się w wieku dziewięciu lat.

W marcu 2011 roku wziął udział w pierwszej edycji programu X-Factor. Podczas castingu wykonał utwór Czesława Niemena „Dziwny jest ten świat”. Po zakwalifikowaniu do programu przechodził przez kolejne etapy tego talent-show. Ostatecznie zajął drugie miejsce.

https://www.youtube.com/watch?v=1Hi-BBAmVeM

Potem jego kariera zaczęła toczyć się dalej. Jesienią tego samego roku wziął udział w 13. Edycji Tańca z Gwiazdami. Partnerowała mu Paulina Biernat i para zajęła piąte miejsce.

https://www.youtube.com/watch?v=S4iMyofwaOo

Na następny sukces Michała musieliśmy czekać prawie 2 lata. 17 sierpnia 2013 roku zdobył Złoty Samowar na Festiwalu Piosenki Rosyjskiej w Zielonej Górze za wykonanie piosenki „Oczy czornyje”.

13 czerwca 2015 roku wygrał konkurs „SuperPremiery” podczas 52. KFPP w Opolu z polskojęzyczną wersją utworu „Real Hero” – „Jesteś bohaterem”.

Pięć miesięcy później, 13 listopada 2015 roku wydał swój pierwszy album studyjny „Byle być sobą”.

W lutym 2016 roku zgłosił piosenkę „Color of your life” do Krajowych Eliminacji do 61. Konkursu Piosenki Eurowizji. Zakwalifikował się do finału i 5 marca 2016 roku wystąpił z siódmym numerem startowym zajmując pierwsze miejsce (zdobył 35,89% głosów). Tym samym uzyskał prawo do reprezentowania Polski w Sztokholmie.

Michał wystąpi w drugim półfinale, który odbędzie się 12 maja. Zaprezentuje się jako drugi w kolejności. Aby awansować do Wielkiego Finału, który odbędzie się 14 maja, musi zająć jedno z pierwszych dziesięciu miejsc (w drugim półfinale bierze udział 18 państw).

źródło: michalszpak.org, muzykaonet.pl

zdjęcie:eurofestivalnews.com

Poprzedni artykułDrugi dzień prób – cz. II
Następny artykułMeet & Greet – dzień drugi (galeria)
Konrad Zemlik
Urodziłem się w roku debiutu Polski w Konkursie Piosenki Eurowizji. Śledzę to widowisko od 2003 roku, wspominając pamiętny występ zespołu Ich Troje. Pod moją bezpośrednią opieką redakcyjną znajdują się Cypr, Serbia oraz Macedonia. Należę także do zespołów opiekującymi się: Chorawcją, Słowenią i San Marino. Nie lubię monotonii w życiu, dlatego poza funkcją redaktora portalu Eurowizja.org zajmuję się managementem koncertów i innych wydarzeń kulturalnych w Polsce i za granicą. Jestem także specjalistą ds. marketingu internetowego. Preferuję zdrowy tryb życia, dlatego częste bieganie czy regularne treningi na siłowni są dla mnie nieodzwonym elementem. Zapraszam do kontaktu: konrad.zemlik@eurowizja.org !

2 KOMENTARZE