W Gruzji zakończył się etap głosowania widzów na swojego faworyta do miana utworu reprezentującego Gruzję w 61. Konkursie Piosenki Eurowizji. Ostatecznie, w połączeniu z punktami jurorów, Nika Koczarow i zespół Young Georgian Lolitaz wystąpią w tegorocznym widowisku z numerem Midnight Gold!

Piosenka, która została napisana przez Kotego Kalandadzego okazała się najlepsza spośród pięciu propozycji wyłonionych przez komisję jurorską z ponad stu zgłoszeń. Dodajmy, że w skład jurorski oceniający pięć kandydatur weszli: dziennikarz eurowizyjny Andy Mikheev, producent tegorocznego Konkursu Piosenki Eurowizji Christer Björkman, dyrektor artystyczny Sasha Jean Baptiste oraz scenograf Marvin Dietmann.

Zgodnie z zapowiedziami, ogłoszenie wyników nastąpiło podczas popołudniowego wydania magazynu Komunikatori transmitowanego w pierwszym kanale telewizji GPB. Utwór Midnight Gold zdobył łącznie 82,5 punkta, w tym 13 punktów od jurorów (m.in. maksymalną notę 5 punktów od Mikheeva) oraz 1,310 głosów widzów, bezapelacyjnie deklasując konkurencyjne propozycje.

Drugie miejsce w głosowaniu zajęła piosenka Sugar and Milk, która była faworytem jurorów (14 punktów, w tym dwie noty 5 punktów od Björkmana i Baptiste’a), jednak zdobyła tylko… 42 głosów od widzów, co w rezultacie dało 36,6 punkta, czyli ponad 45 punktów mniej niż zwycięska propozycja. Na trzecim miejscu znalazła się piosenka Right or Wrong, która uzyskała 30,57 punkta, w tym trzecie miejsce u jurorów (z jedną „piątką” od Dietmanna) oraz czwarte miejsce u widzów. Czwarte miejsce zajął utwór We Agree z 30,42 punkta, w tym z piątym miejscem u jury oraz drugim u widzów (142 głosy), zaś ostatnie, piąte przyznane zostało kompozycji Pain in My Heart, która zdobyła 27,84 punktów, zajmując najniższe miejsce w rankingu widzów oraz czwarte u jurorów.

Przypomnijmy, że w skład zespołu Young Georgian Lolitaz wchodzą (oprócz Niki Koczarowa): basista i wokalista Gia Iaszwili, gitarzysta i klawiszowiec Nick Dawitaszwili oraz perkusista Dima Oganesian. Muzycy niebawem nagrają finalną wersję swojej eurowizyjnej propozycji, a sesja nagraniowa odbędzie się w berlińskim Red Bull Studios.

61. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się 10, 12 i 14 maja 2016 roku w Sztokholmie dzięki zwycięstwu Månsa Zelmerlöwa, reprezentanta Szwecji z przebojem Heroes w finale zeszłorocznego widowiska.

źródło: 1tv.ge; foto: GPB

2 KOMENTARZE

  1. Wygrała najlepsza piosenka z tych pięciu (chociaż na początku chyba minimalnie bardziej lubiałem „Sugar and Milk”). Zastanowię się, czy nie uznać „Midnight Gold” za swój numer jeden, na chwilę obecną! Dziękuję Gruzji za to, że wysyła coś, co nie jest typowo eurowizyjne! 🙂