Potwierdziły się doniesienia, o których informowaliśmy dwa dni temu! Cypr ma już reprezentanta na Eurowizję 2016 – będzie to zespół Minus One!

Dwa dni po tym, gdy portale eurowizyjne informowały o negocjacjach na linii CyBC-Minus One, wiemy już, że ten popularny zespół rockowy będzie reprezentował Cypr podczas Eurowizji 2016 w Sztokholmie. Potwierdzają to zarówno przedstawiciele stacji jak i sami członkowie formacji, który są niezmiernie szczęśliwi i dumni z takiej decyzji cypryjskiego nadawcy.

Fanom Eurowizji Minus One dali się poznać w tym roku poprzez udział w preselekcjach „Eurovision Song Project”. Prezentowali tam swój utwór „Shine”, z którym dotarli aż do finału, zresztą często mówiono o nich jako o faworytach. Jurorzy ich wspierali, gdyż Minus One zdobyło maksymalną notę od komisji (12 punktów). Ku zaskoczeniu wielu, „Shine” otrzymało jedynie 6.353 głosy od widzów, co dało w ich rankingu ostatnie miejsce. Ostatecznie grupa rywalizację zakończyła na 3. miejscu, pokonana przez Giannisa Karagiannisa i Panagiotisa Koufogiannisa.

W skład grupy wchodzą:

  • Francois Micheletto (wokal)
  • Harrys Pari (gitara)
  • Constantinos Amerikanos (gitara i wokal)
  • Antonis Loizides (gitara basowa)
  • Chris J (perkusja)

Szef delegacji cypryjskiej poinformował również, że na premierę utworu eurowizyjnego grupy Minus One poczekamy zapewne do przyszłego roku, ale jest na co czekać, bo kompozytorem będzie słynny Thomas G:son, szwedzki twórca od lat związany z Eurowizją. Będzie to jego jedenasta piosenka prezentowana podczas konkursu. Do najbardziej znanych dzieł należą „Euphoria” (zwycięstwo w 2012), „Quedate conmigo” (2012), „Invincible” (2005) czy tegoroczne „Warrior” z Gruzji. G:son stworzył też dwa szwedzkie utwory na Eurowizję dla Dzieci oraz mnóstwo piosenek preselekcyjnych dla wielu krajów Europy, m.in. Szwecji, Norwegii, Danii, Finlandii czy nawet Polski (m.in. „Viva la musica” duetu Man Meadow). Będzie to jego pierwsza współpraca z Cyprem, ale być może nie jedyny utwór, jaki przygotuje na przyszłoroczny konkurs. Zarówno w 2007, 2012 jak i 2015 roku Thomas G:son reprezentował jako kompozytor dwa różne kraje.

Cypr zadebiutował na Eurowizji w 1981 roku, a ostatnim zespołem, który śpiewał dla tej wyspy była formacja The Islanders Jona Lilygreena, która zajęła 21. miejsce w finale w Oslo. Przed Minus One jednak ciężkie zadanie, bo jeśli chcą być najlepszym zespołem reprezentującym Cypr w konkursie, powinni zdobyć miejsce w top5, gdyż jak na razie palma pierwszeństwa należy do grup One (2002) i Island (1981), które zdobyły podczas Eurowizji 6. lokaty. Przypomnijmy sobie ich występy:

https://www.youtube.com/watch?v=UNLVHzhK4FQ

Źródło: Wiwibloggs, Eurovoix, Wikipedia, fot.: Facebook