Źródło: esctoday.com

Dziś odbył się finał mołdawskich selekcji O Melodie Pentru Europa. Piętnastym reprezentantem Mołdawii w Konkursie Piosenki Eurowizji została Anna Odobescu.  W maju wykona balladę Stay. Sprawdź wyniki konkursu.

Organizatorzy krajowych preselekcji dołożyli w tym roku wszelkich starań, aby show było bardziej spektakularne i zachwyciło widzów. Ten najważniejszy konkurs muzyczny w kraju, który jest zarazem wyborem reprezentanta na Eurowizję wkroczył na nowy etap z wizualizacjami i profesjonalnym dźwiękiem.

Na scenie wystąpiło dziesięciu finalistów. Mimo tego, że zobaczyliśmy o sześć prezentacji mniej niż rok temu to wieczór uświetniła spora liczba zaproszonych gości. Publiczność mogła być zachwycona widząc tylu ulubionych mołdawskich artystów na jednej scenie. Finał rozpoczęli zeszłoroczni reprezentanci, grupa DoReDos z piosenką My Lucky Day i balet Black and White. Przed ogłoszeniem wyników wystąpili przy orkiestrze Advahov Brothers Band, reprezentantki na Eurowizji poprzednich lat Nelly Ciobanu, Cristina Scarlat, Geta Burlacu oraz inni znani mołdawscy artyści, którzy brali też udział w preselekcjach, czyli Cristina Pintilie, Marcel i Cornelia Stefanet wykonując covery znanych piosenek. Gościem zza granicy była Ester Peony zwyciężczyni rumuńskich preselekcji z piosenką On a Sunday.

Zwycięzcę wskazali telewidzowie oraz jury w systemie 50/50. Zwyciężyła Anna Odobescu zdobywając prawie same dwunastki u jurorów i drugie miejsce u widzów. Publiczność wskazała Maxima, ale zdobył tylko 5 pkt u jurorów co dało mu ostatecznie 2. miejsce. Wielką przegraną może czuć Vera Turcanu, która musiała powtórzyć występ z powodu problemów technicznych zajmując dopiero 4. miejsce.

Punkty przyznawano w skali eurowizyjnej od 1-8, 10, 12. Oto wyniki:

Lp. Artysta Piosenka Jury Telewidzowie Razem Miejsce
1 Aurel Chirtoacă La Cinema 3 2 5 8
2 Vera Ţurcan Cold 8 7 15 4
3 Marcela Scripcaru Meteor 4 1 5 8
4 Siaj Olimp 2 3 5 9
5 Maxim Zavidia I will not Surrender 5 12 17 2
6 Diana Brescan Lies 10 5 15 3
7 Tinna GI Virus 6 6 12 6
8 Lemonique GraviTy 7 8 15 5
9 Anna Odobescu Stay 12 10 22 1
10 Che MD ft Elizaveta Ivasiuk Sub Pământ 1 4 5 10

 

Kim jest zwyciężczyni ?

Anna Odobescu, a właściwie Anna Vdovichenko ma 26 lat i pochodzi z miejscowości Dubosary (Naddniestrze). Artystka ukończyła wydział popu jazzowego w Pridnestrovian College of Music im. Antona Rubinsteina (Tyraspol) oraz Akademię Muzyczną, Teatralną i Sztuk Pięknych (Kiszyniów). Ma kilka nagród muzycznych na swoim koncie m.in. w 2016 roku zajęła 2. miejsce na festiwalu Slavianski Bazaar na Białorusi. Rok temu wzięła udział także w mołdawskich preselekcjach z piosenką Agony i zajęła 5. miejsce w finale. Oto jej zwycięska piosenka Stay:

Występ, który dał Annie zwycięstwo:

Nowa reprezentantka Mołdawii wystąpi podczas Konkursu Piosenki Eurowizji 2019 w drugim półfinale, który odbędzie się 16 maja. Obok mołdawskiego artysty na scenie w Tel Awiwie o awans do finału będą walczyć także reprezentanci Szwajcarii, Szwecji, Irlandii, Austrii, Łotwy, Rumunii, Danii, Armenii, Albanii, Azerbejdżanu, Macedonii, Norwegii, Rosji, Holandii, Chorwacji, Litwy oraz Malty.

W zeszłym roku preselekcje wygrało trio DoRedos z Rybnicy. Dzięki znakomitej prezentacji w Lizbonie zajęli wysokie 10. miejsce w finale. Czy następczyni utrzyma wynik?

Źródło: trm.md