Faworyci preselekcji w Mołdawii (źródło: facebook/oficjalne profile artystów)

Dziś wieczorem dowiemy się, kto będzie reprezentować Mołdawię podczas 65. Konkursu Piosenki Eurowizji. O bilet do Rotterdamu walczy dziewietnastu artystów. Kto ma największe szansę zostać szesnastym mołdawskim uczestnikiem Eurowizji?

Tele-Radio Moldova (TRM) organizuje preselekcje narodowe od debiutu na Eurowizji w 2005 roku. Zwycięzca w krajowym finale wybierany jest przez system 50/50, z czego 50% to typowania jury i kolejne 50% stanowią głosy widzów. Tylko raz krajowy nadawca zdecydował się na wybór wewnętrzny w 2007 roku wybierając Natalię Barbu, która zajęła dziesiąte miejsce w finale. Krajowy wybór, który z czasem przyjął nazwę O Melodie Pentru Europa stał się w Mołdawii najważniejszym i najbardziej prestiżowym konkursem muzycznym, który gromadzi zarówno młodych debiutujących artystów, jak i gwiazdy mołdawskiej sceny. Mołdawia nigdy nie wygrała Eurowizji, ale dzięki selekcjom dokonywała trafnych wyborów. Osiągając najlepszy wynik w Kijowie w 2017 roku. Zespół Sunstroke Project zdobył wtedy trzecie miejsce w finale.

Mołdawia a Eurowizja 2020: gdzie i kiedy oglądać?

Narodowe selekcje Mołdawii organizowane przez TRM zobaczymy już dziś, 29 lutego, o godz. 19:00 (20:00 czasu lokalnego) na antenach TV Moldova 1, Radio Moldova. Transmisję w internecie będzie można śledzić na stronie trm.md oraz na Youtube i Facebooku.

Mołdawia a Eurowizja 2020: Kto na scenie?

O bilet do Rotterdamu będzie walczyć dziewiętnastu, a nie dwudziestu wykonawców. W ostatniej chwili zrezygnowała z udziału Geta Burlacu z osobistych powodów. Piosenkarka, która reprezentowała już Mołdawię na Eurowizji  w 2008 roku miała wykonać utwór Răspunde. Organizator miał jednak za mało czasu, aby znaleźć artystę na miejsce Gety, dlatego mamy jednego uczestnika mniej.  Wystąpią oni w następującej kolejności:

Mołdawia ogłasza finalistów przesłuchań na żywo

 1. Denis MidioneLike a champion
 2. Natalia GordienkoPrison
 3. Viorela MoraruRemedy
 4. Valentin Uzun si Irina KovalskyMoldoviţa
 5. Lavinia RusuTouch
 6. Dima JelezogloDo it slow
 7. Dianna Rotaru Dale dale
 8. Pasha ParfeniMy Wine
 9. Live beat – Love me now
 10. Valeria PaşaIt’s time
 11. Maria CiolacOur home
 12. Sasha LettySummer of love
 13. Irina KitChain Reaction
 14. Petronela Donciu si Portărescu AndreeaWe will be legend
 15. LANJERONHi Five
 16. Julia Ilienko feat. Mishel Dar – Tears
 17. Catarina SanduDie for you
 18. Alexandru CibotaruCine te-a facut să plîngi
 19. Maxim ZavidiaTake Control

Mołdawia a Eurowizja 2020: kim są wykonawcy preselekcji?

Wśród finalistów nie zabrakło znanych już z Eurowizji artystów. Są to Natalia Gordienko, która wystąpiła na Eurowizji 2006 z zespołem Arsenium i Pasha Parfeny znany z Eurowizji 2012 i Eurowizji 2013, gdzie wspierał Alionę MoonNatalię Gordienko wspierają znani producenci w świecie Eurowizji Filipp Kirkorow i Dimitris Kontopoulos. Ponadto w finale zobaczymy także Catarinę Sandu, która także miała już okazję być na Eurowizji, a dokładniej w 2017 roku jako chórzystka zespołu SunStroke Project, którzy zajęli trzecie miejsce w Kijowie.  Za jej utwór także odpowiadają znani producenci z Grecji Nikos Sofi i Dimitris Stassos (Hiszpania 2009 oraz Grecja 2012). Swoją szansę na reprezentowanie kraju dostał także Denis Midione, który z piosenką Toate vor fi reprezentował Mołdawię w Konkursie Eurowizji dla dzieci w 2012 roku.

Mołdawia a Eurowizja 2020: Głosowanie

Zwycięzca zostanie wybrany w głosowaniu jury oraz publiczności w stosunku 50/50.

Po prezentacji konkursowych piosenek ruszy głosowanie widzów. Mieszkańcy Mołdawii będą mogli okazać swoje wsparcie ulubionej piosence wysyłając sms na tylko jeden utwór. W zależności od liczby oddanych głosów piosenkom zostaną przyznane punkty w skali eurowizyjnej (1…8, 10 oraz 12 pkt. dla utworu, który zdobędzie najwięcej głosów).

Głosy jurorów również zostaną przeliczone również na punkty w skali eurowizyjnej. Po zsumowaniu obu tabel poznamy piosenkę z największą liczbą punktów. W przypadku remisu zwycięzcą zostanie ogłoszony utwór, który uplasował się wyżej w rankingu widzów.

Mołdawia a Eurowizja 2020: kto zwycięży selekcje?

O tym dowiemy się około godziny 22:30. Sporą szansę na zwycięstwo ma Natalia Gordienko dzięki wsparciu Filippa Kirkorowa, który wypromował w 2018 roku mołdawski zespół DoReDos. Trio zajęło wtedy wysokie 10. miejsce w finale. Artystka występuje z drugiej pozycji startowej na tle dwudziestu prezentacji może zostać niezapamiętana. W lepszej sytuacji jest Maxim Zavidia, który jest uwielbiany w Mołdawii i również jest typowany do zwycięstwa zwłaszcza. W zeszłym roku wygrał głosowanie widzów w preselekcjach, ale ostatecznie zajął drugie miejsce. Wśród faworytów wymienia się jeszcze Pashę Parfeniego, Diannę Rotaru oraz duet Valentin Uzun z Iriną Kovalsky.

Mołdawia a Eurowizja 2020: historia

Mołdawia zadebiutowała na Eurowizji w 2005 roku zajmując wysokie szóste miejsce w finale z piosenką Boonika bate doba zespołu Zdob si Zdub. Bez przerwy uczestniczyli w konkursie piętnaście razy z najlepszym wynikiem w 2017 roku. Zespół SunStroke Project zdobył wtedy trzecie miejsce z piosenką Hey, Mamma!. W ubiegłym roku w Tel Awiwie kraj reprezentowała Anna Odobescu. Piosenkarka z utworem Stay nie dostała się do finału. Zajęła dopiero 12. miejsce w półfinale.

Źródło: eurovision.md, trm.md fot.: eurovision.tv

2 KOMENTARZE