• Kraje

    Wybierz kraj:

    Polska

    Albania
    Andora
    Armenia
    Australia
    Austria
    Azerbejdżan

    Belgia
    Białoruś
    Bośnia & Hercegowina
    Bułgaria

    Chorwacja
    Cypr
    Czarnogóra
    Czechy

    Dania

    Estonia

    Finlandia
    Francja

    Grecja
    Gruzja

    Hiszpania
    Holandia

    Irlandia
    Islandia
    Izrael

    Kazachstan

    Litwa
    Luksemburg

    Łotwa

    Macedonia Północna
    Malta
    Mołdawia
    Monako

    Niemcy
    Norwegia

    Polska
    Portugalia

    Rosja
    Rumunia

    San Marino
    Serbia
    Słowacja
    Słowenia
    Szwajcaria
    Szwecja

    Turcja

    Ukraina

    Węgry
    Wielka Brytania
    Włochy

  • Felietony
  • Wideo
  • 30 lat
  • Kalendarz
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
Eurowizja.org - najwięcej o Eurowizji
Eurowizja.org - najwięcej o Eurowizji
  • Kraje

    Wybierz kraj:

    Polska

    Albania
    Andora
    Armenia
    Australia
    Austria
    Azerbejdżan

    Belgia
    Białoruś
    Bośnia & Hercegowina
    Bułgaria

    Chorwacja
    Cypr
    Czarnogóra
    Czechy

    Dania

    Estonia

    Finlandia
    Francja

    Grecja
    Gruzja

    Hiszpania
    Holandia

    Irlandia
    Islandia
    Izrael

    Kazachstan

    Litwa
    Luksemburg

    Łotwa

    Macedonia Północna
    Malta
    Mołdawia
    Monako

    Niemcy
    Norwegia

    Polska
    Portugalia

    Rosja
    Rumunia

    San Marino
    Serbia
    Słowacja
    Słowenia
    Szwajcaria
    Szwecja

    Turcja

    Ukraina

    Węgry
    Wielka Brytania
    Włochy

  • Felietony
  • Wideo
  • 30 lat
  • Kalendarz
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
Eurowizja.org - najwięcej o Eurowizji
Advertisement
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki

Mołdawia na Eurowizji: najlepsze momenty

Mieszko Czerniawski przez Mieszko Czerniawski
27 sierpnia 2020
w Historia
1
Eurowizja 2010, Epic Sax Guy, Mołdawia, SunStroke Project

Zespół SunStroke Project (Eurowizja 2010, Mołdawia) na scenie w Oslo. Na pierwszym planie Epic Sax Guy. Fot. eurovision.tv

39
SHARES
969
WYŚWIETLENIA

Mołdawia – najbiedniejsze państwo Europy z jednej strony, a z drugiej kraj pogrążony w wiecznym kryzysie z tzw. Naddniestrzem, czyli nieuznawanym państwem powstałym z inspiracji Rosji. Dziś w Mołdawii przypada 29. rocznica uzyskania niepodległości. Przyjrzyjmy się zatem najlepszym występom kraju w historii Eurowizji.

Choć Mołdawianom bliżej do Rumunów, Ci często nazywają ich ubogimi krewnymi. Z kolei rosyjskie władze dalej uważają kraj za swoją strefę wpływów. W tak trudnych warunkach ekonomicznych, politycznych i społecznych życie toczy się swoim torem, a jednym z istotnych komponentów scalających naród jest muzyka. Mołdawia to także jedno z tych państw, dla których Eurowizja jest szansą na budowę pozytywnego wizerunku kraju, dla wielu dość enigmatycznego, za granicą.

Mołdawia na Eurowizji: te występy pamiętamy do dziś

Jak do tej pory Mołdawia miała możliwość wystąpić na Eurowizji 15 razy. Aż dziewięciokrotnie udało jej się znaleźć w finale. Debiutowała dopiero w 2005 roku, wystawiając nieszablonowy zespół Zdob și Zdub, który wywalczył wysokie szóste miejsce. Najgorszy rezultat zagwarantowała Mołdawii Cristina Scarlat, zajmując ostatnie, szesnaste miejsce w półfinale Eurowizji 2014. Trzykrotnie kraj był na granicy awansu, plasując się na dziesiątym miejscu w półfinale – w 2011 roku zdecydował zaledwie jeden punkt przewagi nad jedenastą Belgią.

Na 15 występów na Eurowizji Mołdawia tylko trzykrotnie zaśpiewała piosenki w języku narodowym, rumuńskim. Miało to miejsce w 2005, 2009 i 2013 roku. Co ciekawe, wykonywany przez Nelly Ciobanu utwór Hora Din Moldova do dziś jest jednym z najbardziej popularnych kawałków w Mołdawii.

5. Mołdawia na Eurowizji: Lăutar (2012)

Niech Was nie zmyli rumuńskojęzyczny tytuł piosenki. W rzeczywistości piosenka, której nazwę przetłumaczylibyśmy jako „skrzypek”, wykonana jest po angielsku przez jednego z najbardziej popularnych artystów w kraju. Pasha Parfeny wielokrotnie walczył o udział w konkursie. W 2009 roku jako wokalista zespołu SunStroke Project (Mołdawia 2010 i 2017) wziął udział w selekcjach z utworem No Crime, do którego napisał muzykę.

Swoich sił próbował w kolejnych edycjach O melodie pentru Europa aż do 2012 roku, kiedy to udało mu się zwyciężyć. Na scenie w Baku towarzyszyła mu chórzystka, Aliona Moon, która rok później reprezentowała Mołdawię z podobnym rezultatem co Pasha (11. miejsce). Co ciekawe, Pasha rok później w Malmo pojawił się na scenie wraz z Moon, przygrywając jej na fortepianie. W 2015 roku napisał utwór dla zespołu DoReDos (Mołdawia 2018), a w tym roku znów stanął na scenie selekcji z kompozycją My Wine. Ostatecznie zajął drugie miejsce.

4. Mołdawia na Eurowizji: Fight (2007)

W trzecim swoim występie na Eurowizji przed Mołdawią stało nie lada trudne zadanie. Spośród 28 uczestników tylko 10 mogło znaleźć się w finale. Bukmacherzy dawali Natalii Barbu niewielkie szanse na awans. Jeszcze na początku maja zajmowała ona w typowaniach do wygranej miejsca na początku trzeciej dziesiątki, a spośród wszystkich półfinalistów 14. pozycję.

Ostatecznie mocny i czysty wokal przekonał widzów z całej Europy. Barbu awansowała do finału z dziesiątej pozycji, powtarzając tam rezultat z półfinału. Na 109 punktów złożyły się m.in. dwunastka od Rumunii i dwie dziesiątki odpowiednio z Grecji i Portugalii. Co ciekawe, do utworu Fight, z którym Natalia Barbu reprezentowała Mołdawię, fani konkursu porównywali kompozycję Go. Tę Clodie zgłosiła do udziału w Krajowych Eliminacjach 2018. Ostatecznie nie została ona wytypowana do koncertu na żywo.

3. Mołdawia na Eurowizji: My Lucky Day (2018)

Określany jako przaśny, kiczowaty, a nawet tandetny. Jedni doceniają pomysł sceniczny, drudzy śmieją się z kolejnej ściany Kirkorowa, szukając analogii do paczkomatu. Tak, te wszystkie określenia pasują do utworu My Lucky Day, który wykonał zespół DoReDos podczas Eurowizji 2018. Rzeczywiście prezentacja sceniczna odstaje od współczesnych kanonów konkursu, trzeba jednak oddać zespołowi, że za występem z Lizbony stoi jakaś idea, która przykuwa wzrok i jest prosta w odbiorze. Świadczą o tym wyniki głosowania telewidzów – drugie miejsce w półfinale (153 punkty) i ósme w finale (115 punktów). To na pewno nie jest muzyka alternatywna, ani festiwalowa, ale może właśnie w tej ekstrawagancji kryje się sposób Mołdawii na eurowizyjny sukces?

2. Mołdawia na Eurowizji: Boonika bate doba (2005)

Boonika bate doba, czyli piosenka o babci grającej na bębnach zapewniła Mołdawii mocne wejście do Konkursu Piosenki Eurowizji. Do pierwszych w historii kraju selekcji zgłosiło się 35 artystów, z czego do finału na żywo wybrano 15. Najlepszym okazał się popularny w Mołdawii zespół Zdob și Zdub. Przed Eurowizją 2005 grupa miała na koncie pięć albumów studyjnych i kilkanaście występów na różnych festiwalach zagranicą. Kolorowe stroje, stylizowane na tradycyjne, mieszanka rocka i folku  i oczywiście gwiazda wieczoru – babcia grająca na bębnie – zapewniły Mołdawii historyczny awans do finału z drugiego miejsca w półfinale. Dwa dni później było równie dobrze. Tym razem zespół zajął szóstą pozycję, zdobywając 148 punktów, tylko 10 mniej od trzeciej Luminithy Angel z sąsiedniej Rumunii. W finale Mołdawia otrzymała aż cztery dwunastki – od Rosji, Rumunii, Turcji i Ukrainy.

Sześć lat później grupa Zdob și Zdub ponownie próbowała swoich sił na Eurowizji. Wygrali selekcje, choć zarówno w głosowaniu jurorów, jak i widzów zajęli drugie miejsce. Co ciekawe, najlepszy zdaniem publiczności zespół Karizma otrzymał aż 20% głosów więcej. W Düsseldorfie z piosenką So Lucky nie powtórzyli sukcesu sprzed sześciu lat, plasując się na przyzwoitym dwunastym miejscu w finale.

1. Mołdawia na Eurowizji: Hey, Mamma! (2017)

Zespół SunStroke Project nie mógł sobie lepiej wymarzyć świętowania dziesięciolecia swojego istnienia. Choć to na Eurowizji 2017 grupa zagwarantowała krajowi najlepszy jak dotąd rezultat w konkursie, stała się sławna po udziale w Eurowizji 2010. A konkretniej jej saksofonista, Siergiej Stepanow, znany jako Epic Sax Guy. Krótki fragment eurowizyjnego występu rozszedł się viralowo po sieci, osiągając dziesiątki milionów wyświetleń na YouTubie. Hey, Mamma! była szóstą w kolejności propozycją zespołu zgłoszoną do selekcji. W ich finale wygrali tylko dzięki głosom telewidzów. Eurowizyjny sukces zawdzięczają również publiczności, którzy w półfinale przyznali zespołowi SunStroke Project 180 punktów (drugie miejsce), a w finale aż 264 (trzecia pozycja). Przebojowa, taneczna propozycja Hey, Mamma! ostatecznie zajęła trzecie miejsce w finale konkursu z dorobkiem 374 punktów.

Mołdawia na Eurowizji 2021

W tym roku reprezentantką Mołdawii została Natalia Gordienko, która już w 2006 roku wystąpiła na eurowizyjnej scenie. Wówczas była dopiero 20. w finale. Tym razem zwyciężyła w selekcjach z utworem Prison, zdobywając maksymalne noty od jury i telewidzów. Z powodu epidemii koronawirusa Eurowizja 2020 została odwołana. Mołdawski nadawca postanowił, że Natalia Gordienko będzie reprezentować kraj także w 2021 roku. Nową kompozycję i występ przygotują Ci sami twórcy, co tegoroczną, tj. Fillipp Kirkorow, Dimitris Kontopoulos, Ilias Kokotos i Fokas Evagelinos.

Mołdawia na Eurowizji: Natalia Gordienko wygrywa preselekcje (źródło: facebook/@eurovisionMoldova)
Tematy: DoReDosEurowizjaMołdawiaMołdawia na EurowizjiNatalia BarbuNatalia GordienkoPasha PArfenySunStroke ProjectZdob Si Zdub

Powiązane wpisy

Eurowizja 1995 Justyna Steczkowska

Justyna Steczkowska wraca po 30 latach: jak to było w 1995?

2025/05/13
Eurowizja 2024, Nebulossa, Hiszpania

Eurowizja w kraju paelli i flamenco. Podejście Hiszpanów do konkursu. #CoSięMówi

2024/09/23
Eurowizja 1989

To była Eurowizja: rok 1989 przynosi pierwsze i ostatnie w historii zwycięstwo Jugosławii

2024/08/29
Lys Assia, laureatka Konkursu Eurowizji w 1956, fot. eurovision.tv

To była Eurowizja: Kameralne początki Eurowizji w 1956 roku

2024/08/20
Eurowizja 2924, Szwajcaria, Nemo

Szwajcaria na Eurowizji: lata 20. – coroczne awanse do finału i trzecie zwycięstwo (8/8)

2024/07/19
Luca Hänni, Szwajcaria, Eurowizja

Szwajcaria na Eurowizji: lata 10. – 3 awanse w ciągu dekady (7/8)

2024/07/13

Wydawcą serwisu jest
Stowarzyszenie Miłośników Konkursu Piosenki Eurowizji OGAE Polska 

Redaktor naczelny: Kamil Polewski
Wiceredaktor naczelna: Maria Baładżanow

ISSN: 2080-1750

Redakcja | Dołącz do OGAE Polska

Facebook
Users
Instagram
Youtube
Spotify
Twitter
Tiktok
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • Eurowizja 2025
  • Eurowizja Junior 2024
  • Felietony
  • Kalendarz
  • Redakcja

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Akceptuję
Privacy & Cookies Policy

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these cookies, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may have an effect on your browsing experience.
Necessary
Always Enabled
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Non-necessary
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.
SAVE & ACCEPT