Finał selekcji Mołdawii do Eurowizji odbędzie się 24 lutego. Krajowy nadawca TRM potwierdził, że O Melodie Pentru Europa wraca w przyszłym roku, aby ponownie wybrać swojego reprezentanta tradycyjną metodą.

TRM od 1 grudnia rozpoczął przyjmowanie zgłoszeń do krajowej selekcji Konkursu Piosenki Eurowizji w 2018 roku. Kandydaci mogą przesyłać swoje trzy minutowe utwory zgodnie z ustalonymi wcześniej zasadami aż do 15 stycznia do godziny 16:00 czasu lokalnego. Artyści zgłaszający swoje piosenki nie mogą brać udziału w eliminacjach w innym kraju, natomiast zagraniczni artyści mają prawo do udziału w selekcji o ile występują w duecie z mołdawskim artystą.

Cała droga wyboru reprezentanta będzie składała się z trzech etapów.
W pierwszym etapie ze wszystkich przesłanych zgłoszeń zostanie wybranych 35 piosenek. Następnie artyści zostaną zaproszeni do etapu drugiego w celu przesłuchania na żywo. Występy zostaną upublicznione. Do trzeciego etapu wybranych zostanie 16 zgłoszeń. Artyści będą rywalizować ze sobą najpierw w półfinale, który odbędzie się 22 lutego 2018 roku, a następnie dziesięciu najlepszych przejdzie do finału, który odbędzie się 24 lutego 2018 roku.

W pierwszym i drugim etapie artystów wybierze specjalne jury złożone z muzycznych ekspertów. W skład jury wejdzie co najmniej 5, a maksymalnie 11 członków, którzy nie mogą mieć żadnego związku z autorami piosenek, czy piosenkarzami. Członkowie jury zostaną ujawnieni publiczności podczas półfinału 22 lutego. W trzecim etapie zarówno w półfinale i finale decyzja o wyborze reprezentanta zostanie podjęta w 50 % przez głosowanie jury i 50 % w głosowaniu publicznym. Widzowie będą mogli zagłosować tylko na jeden utwór z jednego numeru telefonu na raz.

Po największym sukcesie Mołdawii na Konkursie Piosenki Eurowizji w tym roku w Kijowie, można się spodziewać dużej liczby zgłoszeń. Jak dotąd tylko Sasha Bognibov ogłosił zamiar zgłoszenia swojej piosenki „Love” do narodowej selekcji, ale z pewnością liczba chętnych będzie stale rosła.

źródło: ESCtoday.com , zdjęcie: Moldova.org

1 KOMENTARZ

  1. […] W poprzednim artykule można było przeczytać o Sashy Bognibov, który jako jeden z pierwszych artystów zgłosił do konkursu ze swoją piosenkę „Love”. Sasha wielokrotnie próbował reprezentowania swojego kraju na Eurowizji, sam wierzy, że w tym roku się uda. Jednak największe szanse na zwycięstwo pokłada się w zespół DoReDos, który współpracuje z legendarnym kompozytorem Eurowizji Philippem Kirkorovem, który był odpowiedzialny m.in. za piosenkę „You are the only one” Sergey’a Lazareva. Kirkorov nie tylko pomógł w karierze muzycznej wielu artystom, ale sam jest najlepiej opłacaną rosyjską gwiazdą muzyki pop. Samo pojawienie się jego nazwiska przy współpracy z mołdawskim zespołem wpłynęło na znaczny skok tego kraju w zakładach bukmacherskich z 21 miejsca na 11 pozycję. DoReDos to mołdawska grupa folkowo-popowa, brała już udział w O melodie pentru Europa w 2016 roku z piosenką „FunnyFolk” zajmując wtedy 4 miejsce. […]