18 stycznia minął termin zgłaszania piosenek do Eurowizji 2019 w Mołdawii. 28 kandydatów zgłosiło się do preselekcji O Melodie Pentru Europa. Wśród tych, którym udało się dołączyć do mołdawskiej muzycznej bitwy są doświadczeni artyści, ale także debiutanci. Kogo rozpoznajecie?

Śladami preselekcji: Między folklorem a popularnym brzmieniem mołdawskich selekcji

Podobnie jak rok temu do mołdawskich selekcji zgłosiło się 28 artystów. W poniedziałek, 21 stycznia, komitet organizacyjny przeprowadził wstępną selekcję. Decyzją kto spełnia wszystkie warunki określone w regulaminie zakwalifikowano 26 artystów do przesłuchań na żywo. Dwóch z nich nie zostało dopuszczonych z powodu niekompletnych dokumentów, a jedna z piosenek zawierała w tekście słowa, które podżegają do nienawiści i nietolerancji, co jest niezgodne z regulaminem.

Przesłuchania na żywo zaplanowano 2 lutego o godz. 12:00 (11:00 CET) w studiu krajowego nadawcy TRM. Jury złożone z profesjonalistów oceni walory głosowe kandydatów. Ten etap selekcji, nie wymaga przygotowań strojów i rekwizytów scenicznych. Oceniane będą wokal, oryginalność utworu, czy interpretacja. Przesłuchania będą transmitowane online przez krajowego nadawcę trm.md.

Lista uczestników wraz z piosenkami, które są już dostępne do przesłuchania:

 1. Ala ZasmencoEmergency
 2. Anna OdobescuStay
 3. Tinna GiVirus
 4. SiajOlimp
 5. Gheorghe FeghiuLaura
 6. Iana GhirbaWhat if we were
 7. Irina Tarasiuc z zespołem LumeCa Adriano Celentano
 8. Chirill PalicI want you to know
 9. Pelageya StefogloMi amor
 10. Vera ȚurcanuCold
 11. Iurie Sadovnic z zespołem LegendaRobin Hood
 12. Viorela MoraruLight up the night oraz Beggin
 13. Alex BognibovLove me like my daughter
 14. Diana BrescanLies
 15. SashaLetty Bananas
 16. Iulia CazacencoSoulmates
 17. Elena CroitorTe voi cânta mereu
 18. Che MDSub Pământ oraz Yarmarokul Bufonilor
 19. Alister MarsHigh
 20. Aurel ChirtoacăLa cinema
 21. Maxim ZavidiaI will not surrender
 22. LimoniqueGravitTy
 23. Coral ReefSelf-destruction
 24. Marcela ScripcaruMeteor
 25. Anna CucerencoDo you see me?
 26. Marina CudalbInsieme

OGAE Grecja donosi o współpracy greckich kompozytorów z mołdawskimi artystami. Kandydatami są Pelageya Stefoglo z piosenką Mi Amor, którą stworzyli Grecy Vangelis Doukoutselis i Sakis Gravanis.

W piątek miał premierę utwór Cold Very Turcanu, która rok temu zajęła 2. miejsce w mołdawskich preselekcjach z piosenką Black Heart. Jej nowa propozycja została napisana przez Nikosa Sofisa, a kompozytorami są David Gallring, Karl Sahlin i sama Vera Turcanu. Nikos Sofis próbuje po raz piąty z rzędu w O Melodie Pentru Europa z tym samym zespołem kompozytorskim rok temu także z Verą Turcanu.

Kolejny raz w O Melodie Pentru Europa swoich sił próbują Viorela i zespół metalowy CHe MD, którzy zgłosili po dwie piosenki do konkursu. Drugi rok z rzędu zobaczymy także Marinę Cudalb i ponownie zaprezentuje piosenkę w języku włoskim. Nie zabraknie także Sashy, który od wielu lat próbuje przebrnąć przez wstępną selekcję i zakwalifikować się do półfinału.

Półfinał O Melodie Pentru Europa 2019 odbędzie się 2 marca, a finał dzień później 3 marca. Wydarzenie będzie transmitowane na żywo przez Mołdawia 1.

Źródło: trm.md, ogaegreece.com Zdjęcie: TRM

1 KOMENTARZ