Natalia Gordienko - jedna z finalistek mołdawskich selekcji

Nadawca TeleRadio-Moldova (TRM) właśnie przedstawił finalistów, którzy wezmą udział w selekcjach O Melodie pentru Europa. Tym samym potwierdziły się spekulacje, że zostanie zorganizowany drugi etap selekcji. Sprawdź kto powalczy o bilet do Rotterdamu?

Mołdawia a Eurowizja 2020: wynik przesłuchania na żywo

Dzisiaj 1 lutego od godziny 14:00 do 16:00 odbyły się przesłuchania na żywo 33 uczestników zakwalifikowanych do selekcji konkursu Eurowizji 2020. Dwie osoby nie pojawiły się na scenie. Liusea Znamenski złożyła wniosek o rezygnację, natomiast Diana Brescan nie pojawiła się z niewiadomych przyczyn. Komitet Organizacyjny konkursu Eurowizji 2020 zadecydował, że artyści zostaną poddani tylko ocenie jury, które brało pod uwagę wokal, linię melodyczną, oryginalność utworu, a także faktyczną interpretację. Jury przyzna punkty od 0 do 12 za każdy element zgłoszony do konkursu. Na tym etapie nie były wymagane żadne elementy pokazowe ani sceniczny ubiór. Po naradzie jurorów w składzie: Anatol Chiriac, Gabriela Tocari, Andriano Marian, Paul Gămurari i Mihai Agafiță zdecydowano o drugim etapie selekcji.

Wpływ na decyzję miała dobra jakość materiału prezentowanego w konkursie, zespół sędziowski wraz z Komitetem Organizacyjnym Eurowizji w Mołdawii postanowili kontynuować selekcje krajowe. W związku tym TRM nie rezygnuje z finału krajowego i odbędą się publiczne selekcje, które zaplanowano na 29 lutego.

Mołdawia a Eurowizja 2020: kogo zobaczymy w finale?

W stawce finału krajowego zobaczymy aż dwudziestu wykonawców:

 1. Maria CiolacOur home
 2. Viorela MoraruRemedy
 3. Dima JelezogloDo it slow
 4. LANJERONHi Five
 5. Live beat – Love me now
 6. Maxim ZavidiaTake Control
 7. Valentin Uzun si Irina KovalskyMoldoviţa
 8. Catarina SanduDie for you
 9. Geta BurlacuRăspunde
 10. Sasha LettySummer of love
 11. Valeria PaşaIt’s time
 12. Julia Ilienko feat. Mishel Dar – Tears
 13. Natalia GordienkoPrison
 14. Petronela Donciu si Portărescu AndreeaWe will be legend
 15. Lavinia RusuTouch
 16. Irina KitChain Reaction
 17. Alexandru CibotaruCine te-a facut să plîngi
 18. Pasha ParfeniMy Wine
 19. Diana Rotaru Dale dale
 20. Denis MidioneLike a champion

Mołdawia a Eurowizja 200: kim są finaliści?

Wśród finalistów nie zabrakło znanych już z Eurowizji artystów. Są to Natalii Gordienko (ESC 2006), Geta Burlacu (ESC 2008) i Pasha Parfeny (ESC 2012). Czy ktoś z nich dostanie drugą szansę zaprezentowania się na międzynarodowej scenie? Natalię Gordienko wspierają znani producenci w świecie Eurowizji Filipp Kirkorow i Dimitris Kontopoulos. Kirkorow w 2018 roku wypromował na Eurowizji mołdawski zespół DoReDos. Ponadto w finale zobaczymy także Catarinę Sandu, która także miała już okazję być na Eurowizji, a dokładniej w 2017 roku jako chórzystka zespołu SunStroke Project, którzy zajęli trzecie miejsce w Kijowie.  Za jej utwór także odpowiadają znani producenci z Grecji Nikos Sofi i Dimitris Stassos (Hiszpania 2009 oraz Grecja 2012). Swoją szansę na reprezentowanie kraju dostał także Denis Midione, który z piosenką Toate vor fi reprezentował Mołdawię w Konkursie Eurowizji dla dzieci w 2012 roku.

Mołdawia a Eurowizja 2020: historia

Mołdawia zadebiutowała na Eurowizji w 2005 roku zajmując wysokie szóste miejsce w finale z piosenką Boonika bate doba zespołu Zdob si Zdub. Bez przerwy uczestniczyli w konkursie piętnaście razy z najlepszym wynikiem w 2017 roku. Zespół SunStroke Project zdobył wtedy trzecie miejsce z piosenką Hey, Mamma!. W ubiegłym roku w Tel Awiwie kraj reprezentowała Anna Odobescu. Piosenkarka z utworem Stay nie dostała się do finału. Zajęła dopiero 12. miejsce w półfinale.

Eurowizja 2020: co wiemy?

65. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się 12, 14 i 16 maja w Rotterdamie. Konkurs poprowadzą Jan Smit, Chantal Janzen oraz Edsilia Rombley. Tegorocznym hasłem konkursu jest Open Up! Do tego sloganu nawiązuje też logo oraz projekt sceny. W konkursie weźmie udział 41 państw, w tym również Polska potwierdziła swój udział. Do konkursu po roku przerwy poprawa Bułgaria i Ukraina. Natomiast z rywalizacji zrezygnowały Węgry i CzarnogóraPo losowaniach półfinałów wiemy, że Mołdawia wystąpi w drugim półfinale 14 maja w pierwszej połowie konkursu.

Źródło: trm.md, eurovision.md, facebook