W sobotę 24 lutego odbędzie się finał mołdawskich preselekcji O melodie pentru Europa, który wyłoni reprezentanta Mołdawii podczas Konkursu Eurowizji w Lizbonie. W zeszłym tygodniu artyści losowali numery, które określają kolejność wystąpienia na scenie. W artykule można się zapoznać z pierwszą połową uczestników i ich eurowizyjnymi propozycjami.
1. Tolik – Broken Glass
Anatolie Vornicescu znany pod pseudonimem Tolik, ma 17 lat i po raz pierwszy weźmie udział w mołdawskich eliminacjach do Eurowizji. Tworzy swoją muzykę od trzech lat, dzięki której stał się znanym wykonawcą w Mołdawii, Rumunii, ale także w innych krajach. Obecnie jest studentem Republikańskiej Szkoły Muzycznej Serghei Rahmaninov w Kiszyniowie. Studiuje grę na fortepianie, dyrygenturę chóralną i teorię muzyki.
2. Lavinia Rusu – Altundeva (Somewhere else)
Lavinia Rusu to prawdziwa fanka Eurowizji, czekała z niecierpliwością, aż skończy 16 lat, by móc wystartować w preselekcjach, w tym roku po raz pierwszy ma szanse reprezentować kraj na Eurowizji. W listopadzie zaprezentowała swój popowy singiel Desculț prin ploi, natomiast jej eurowizyjną propozycją jest piosenka Altundeva.
3. Bella Luna – Moments
Bella Luna to do tej pory owiany tajemnicą projekt. Podczas krajowego finału piosenka Moments wykonana zostanie przez duet, o którym brak informacji być może wzbudzi większe zainteresowanie wśród widzów.
4. Anna Timofei – Endlessly
Anna Timofei to 24-letnia piosenkarka z Naddniestrza. Ukończyła Państwowy Instytut Sztuki im. A. Rubinsteina na wydziale teorii muzyki. Występowała przy akompaniamencie Państwowej Orkiestry Symfonicznej, a także w musicalach. Anna jest autorką Bułgarskiej Rhapsody na fortepian, a także aranżacji bułgarskich pieśni ludowych na chór. W 2013 r. przeprowadziła się do Izraela. W 2015 roku Anna wzięła udział w izraelskim programie telewizyjnym X-Factor 2, awansowała do finału i zdobyła 3. miejsce. Endlessly to baśniowa ballada za którą odpowiadają m.in siostry Ylva i Linda Persson i Niklas Bergqvist ze Szwecji.
5. Ilia Soroceanu & Dasha DaGro – Minds and veins
Nie tylko artyści z Mołdawii biorą udział w krajowej selekcji O melodie pentru Europa. Regulamin zezwala udział zagranicznych artystów przy współpracy z mołdawskim artystą, kompozytorem. Taką możliwość wykorzystali Ilya Soroceanu i Dasha Gromova. Ilya pochodzi z Kiszyniowa i jest wokalistą zespołu rockowego Deadline, obecnie współpracuje z Vladem Gorbanem (Marula Production), a Dasha urodziła się na wschodzie Ukrainy, ale mieszka w Moskwie i jest wykształconą artystką wielu gatunków muzycznych, kompozytorem, trenerem wokalny, uczestniczką telewizyjnego projektu Głos Ukrainy. Minds and Vains to ich propozycja.
https://youtu.be/pNWdiCPIo84
6. Che-MD – Inima-in stanga (Heart to the left)
Grupa Che-MD gra etno-metal. Zespół powstał w 2002 roku wówczas pod nazwą Plexus. Liderem i inspiratorem jest Michaił Smolenka, obecnie dziennikarz telewizji Beltsy i miłośnik mołdawskiej starożytności. Nazwa kolektywu zmieniła się w 2006 roku na wersję zgodną z nazwą legendarnego rewolucjonisty Che Guevara i nazwą domeny internetowej Mołdawii – md (Che Guevara – MD). I grupa zaczęła nazywać się Che-MD. Kierunek muzyczny jaki obrali to ciężkie gitarowe riffy, mołdawskie motywy ludowe i melodyjny współczesny rock. W repertuarze Che-MD znajdują się także wątki średniowieczne, wesołe refreny mołdawskie i współczesne kompozycje rewolucyjno-protestacyjne. Języki kompozycji Che-MD to mołdawski i rosyjski. Większość pracy zespołu poświęcona jest bohaterskiej przeszłości narodu mołdawskiego, czasowi ustanowienia i prosperowania średniowiecznego księstwa mołdawskiego oraz jego walce z Turkami, nomadami i innymi wrogami. Czy ciężkie brzmienia Inima-in stanga to dobra propozycja na Eurowizję?
7. Cobîlean Constantin – Numai Tu (Only You)
Cobîlean Constantin ma 25 lat i pochodzi z Calarasi (Rumunia). Zawodowo zajmuje się sportem, jest trenerem zapaśniczym. Nigdy nie brał lekcji śpiewania, ale udziela się muzycznie. W 2014 roku wziął udział w rumuńskim X-Faktorze, gdzie ewoluował jako artysta. Rok później zgłosił się do tego samego pokazu talentów tylko, że na Ukrainie, gdzie również przeszedł castingi, ale nie dotarł do grona finalistów. W ubiegłym roku zgłosił się ze swoją piosenką Mama do mołdawskiego konkursu Eurowizji 2017, ale został oskarżony o plagiat, a jego utwór porównano do repertuaru Artura Besta. W tym roku obronił podczas przesłuchań swój utwór Numai Tu i przyznał, że w finale zaśpiewa z zespołem Ember Fire, składającym się z 4 osób i wykona ją po angielsku.
8. Doredos – My Lucky Day
Zespół DoReDos powstał we wrześniu 2011 roku, początkowo zespół nosił nazwę Art Band i miał zróżnicowany skład. Zgłaszając się do udziału w krajowym Konkursie Eurowizji 2015 zdecydowali się zmienić nazwę zespołu na DoReDos, co oznacza, oczywiście, nuty. Obecnie w skład zespołu wchodzi trzech wokalistów: Marina Djundiet, Evgheni Andrianov i Sergiu Mita. Cała trójka pochodzi z miasta Ribnita. Zespół koncertował zarówno w Mołdawii i krajach sąsiadujących, ale także w Rosji, Australii, czy Egipcie. W latach 2015 z piosenką Maricica i 2016 z Funny Folk grupa zakwalifikowała się do finału krajowego konkursu Eurowizji. Zespół dotarł także do finału X-Factora w Rumunii. Philip Kirkorov i John Ballard stworzyli dla nich piosenkę My Lucky Day, która przeszła wstępną selekcję i zawalczy w krajowym finale o wyjazd na Eurowizję 2018. Poniżej odświeżona wersja piosenki, którą usłyszymy w sobotę.
Źródło: sputnik.md, shok.md, trm.md, ea.md, facebook Zdjęcie: trm.md