Mołdawia: poznaj sylwetki i utwory finalistów O melodie pentru Europa (część 1)

W sobotę 24 lutego odbędzie się finał mołdawskich preselekcji O melodie pentru Europa, który wyłoni reprezentanta Mołdawii podczas Konkursu Eurowizji w Lizbonie. W zeszłym tygodniu artyści losowali numery, które określają kolejność wystąpienia na scenie. W artykule można się zapoznać z pierwszą połową  uczestników i ich eurowizyjnymi propozycjami.

1. TolikBroken Glass

Anatolie Vornicescu znany pod pseudonimem Tolik, ma 17 lat i po raz pierwszy weźmie udział w mołdawskich eliminacjach do Eurowizji. Tworzy swoją muzykę od trzech lat, dzięki której stał się znanym wykonawcą w Mołdawii, Rumunii, ale także w innych krajach. Obecnie jest studentem Republikańskiej Szkoły Muzycznej Serghei Rahmaninov w Kiszyniowie. Studiuje grę na fortepianie, dyrygenturę chóralną i teorię muzyki.

2. Lavinia RusuAltundeva (Somewhere else)

Lavinia Rusu to prawdziwa fanka Eurowizji, czekała z niecierpliwością, aż skończy 16 lat, by móc wystartować w preselekcjach, w tym roku po raz pierwszy ma szanse reprezentować kraj na Eurowizji. W listopadzie zaprezentowała swój popowy singiel Desculț prin ploi, natomiast jej eurowizyjną propozycją jest piosenka Altundeva.

3. Bella LunaMoments

Bella Luna to do tej pory owiany tajemnicą projekt. Podczas krajowego finału piosenka Moments wykonana zostanie przez duet, o którym brak informacji być może wzbudzi większe zainteresowanie wśród widzów.

4. Anna TimofeiEndlessly

Anna Timofei to 24-letnia piosenkarka z Naddniestrza. Ukończyła Państwowy Instytut Sztuki im. A. Rubinsteina na wydziale teorii muzyki. Występowała przy akompaniamencie Państwowej Orkiestry Symfonicznej, a także w musicalach. Anna jest autorką Bułgarskiej Rhapsody na fortepian, a także aranżacji bułgarskich pieśni ludowych na chór. W 2013 r. przeprowadziła się do Izraela. W 2015 roku Anna wzięła udział w izraelskim programie telewizyjnym X-Factor 2, awansowała do finału i zdobyła 3. miejsce. Endlessly to baśniowa ballada za którą odpowiadają m.in siostry Ylva i Linda Persson i Niklas Bergqvist ze Szwecji.

5. Ilia Soroceanu & Dasha DaGroMinds and veins

Nie tylko artyści z Mołdawii biorą udział w krajowej selekcji O melodie pentru Europa. Regulamin zezwala udział zagranicznych artystów przy współpracy z mołdawskim artystą, kompozytorem. Taką możliwość wykorzystali Ilya Soroceanu i Dasha Gromova. Ilya pochodzi z Kiszyniowa i jest wokalistą zespołu rockowego Deadline, obecnie współpracuje z Vladem Gorbanem (Marula Production), a Dasha urodziła się na wschodzie Ukrainy, ale mieszka w Moskwie i jest wykształconą artystką wielu gatunków muzycznych, kompozytorem, trenerem wokalny, uczestniczką telewizyjnego projektu Głos Ukrainy. Minds and Vains to ich propozycja.

https://youtu.be/pNWdiCPIo84

6. Che-MD – Inima-in stanga (Heart to the left)

Grupa Che-MD gra etno-metal. Zespół powstał w 2002 roku wówczas pod nazwą Plexus. Liderem i inspiratorem jest Michaił Smolenka, obecnie dziennikarz telewizji Beltsy i miłośnik mołdawskiej starożytności. Nazwa kolektywu zmieniła się w 2006 roku na wersję zgodną z nazwą legendarnego rewolucjonisty Che Guevara i nazwą domeny internetowej Mołdawii – md (Che Guevara – MD). I grupa zaczęła nazywać się Che-MD. Kierunek muzyczny jaki obrali to ciężkie gitarowe riffy, mołdawskie motywy ludowe i melodyjny współczesny rock. W repertuarze Che-MD znajdują się także wątki średniowieczne, wesołe refreny mołdawskie i współczesne kompozycje rewolucyjno-protestacyjne. Języki kompozycji Che-MD to mołdawski i rosyjski. Większość pracy zespołu poświęcona jest bohaterskiej przeszłości narodu mołdawskiego, czasowi ustanowienia i prosperowania średniowiecznego księstwa mołdawskiego oraz jego walce z Turkami, nomadami i innymi wrogami. Czy ciężkie brzmienia Inima-in stanga to dobra propozycja na Eurowizję?

7. Cobîlean Constantin – Numai Tu (Only You)

Cobîlean Constantin ma 25 lat i pochodzi z Calarasi (Rumunia). Zawodowo zajmuje się sportem, jest trenerem zapaśniczym. Nigdy nie brał lekcji śpiewania, ale udziela się muzycznie. W 2014 roku wziął udział w rumuńskim X-Faktorze, gdzie ewoluował jako artysta. Rok później zgłosił się do tego samego pokazu talentów tylko, że na Ukrainie, gdzie również przeszedł castingi, ale nie dotarł do grona finalistów. W ubiegłym roku zgłosił się ze swoją piosenką Mama do mołdawskiego konkursu Eurowizji 2017, ale został oskarżony o plagiat, a jego utwór porównano do repertuaru Artura Besta. W tym roku obronił podczas przesłuchań swój utwór Numai Tu i przyznał, że w finale zaśpiewa z zespołem Ember Fire, składającym się z 4 osób i wykona ją po angielsku.

8. Doredos – My Lucky Day

Zespół DoReDos powstał we wrześniu 2011 roku, początkowo zespół nosił nazwę Art Band i miał zróżnicowany skład. Zgłaszając się do udziału w krajowym Konkursie Eurowizji 2015 zdecydowali się zmienić nazwę zespołu na DoReDos, co oznacza, oczywiście, nuty. Obecnie w skład zespołu wchodzi trzech wokalistów: Marina Djundiet, Evgheni Andrianov i Sergiu Mita. Cała trójka pochodzi z miasta Ribnita. Zespół koncertował zarówno w Mołdawii i krajach sąsiadujących, ale także w Rosji, Australii, czy Egipcie. W latach 2015 z piosenką Maricica i 2016 z Funny Folk grupa zakwalifikowała się do finału krajowego konkursu Eurowizji. Zespół dotarł także do finału X-Factora w Rumunii. Philip Kirkorov i John Ballard stworzyli dla nich piosenkę My Lucky Day, która przeszła wstępną selekcję i zawalczy w krajowym finale o wyjazd na Eurowizję 2018. Poniżej odświeżona wersja piosenki, którą usłyszymy w sobotę.

Źródło: sputnik.md, shok.md, trm.md, ea.md, facebook Zdjęcie: trm.md

Exit mobile version