Już w tą sobotę finał O melodie pentru Europa. W artykule prezentacja kolejnych ośmiu mołdawskich propozycji do Eurowizji 2018.

W finale zaprezentuje się 16 kandydatów, którzy zawalczą o wyjazd  do Lizbony. TUTAJ znajduje się poprzedni artykuł prezentujący sylwetki artystów 1-8.

9. Sandy C & Aaron SimbleyOnce upon a time

Sanduta Cretu pochodzi z Kiszyniowa i tworzy swoją muzykę pod nazwą Sandy C, natomiast Aaron Simbley obecnie mieszka w Londynie, jest piosenkarzem, autorem tekstów, gra na gitarze i pianinie. Aaron dowiedział się o Sandy C oglądając jej filmy na YouTube i napisał dla niej piosenkę Once upon a time. Później postanowili przekształcić ją w wspólny duet. Sandy C w zeszłym roku próbowała swoich sił w mołdawskich preselekcjach z piosenką A Beautiful World skomponowaną przez szwedzkich kompozytorów, ale otarła się o finał zajmując 9. miejsce w półfinale.

10. Anna Odobescu Agony

Anna Odobescu naprawdę nazywa się Anna Vdovichenko. Ma 25 lat i pochodzi z miejscowości Dubosary. Artystka ukończyła wydział popu jazzowego w Pridnestrovian College of Music im. Antona Rubinsteina (Tyraspol) oraz Akademię Muzyczną, Teatralną i Sztuk Pięknych ze stopniem popowego wokalu jazzowego (Kiszyniów). Anna jest trenerem wokalnym w Chisinau School of Arts im. V. Polyakova. Bierze udział w programach radiowych i telewizyjnych, koncertach, galach i imprezach charytatywnych. Jej eurowizyjna propozycja Agony to rockowa ballada z gitarą elektryczną.

11. Nicoleta SavaEsencia del sur

Nicoleta Sava-Hanganu ma 33 lata i pochodzi z Kiszyniowa, gdzie studiowała na Akademii Muzyki, Teatru i Sztuk Plastycznych. Oprócz śpiewania jest także projektantką biżuterii. Utwór Esencia del sur, który zaśpiewa Nicoleta został skomponowany przez Rafaela Artesero razem z José Santaną i Vioricą Atanasov. Rafael Artesoro jest autorem eurowizyjnej Andory z 2005 i 2006 roku, a także Hiszpanii z 2011 roku.

12. Doinița Gherman & Onevoice Dance in flames

Doiniţa Gherman ma 29 lat i mieszka w Kiszyniowie. Jest mołdawską piosenkarką pop, która zadebiutowała w 2006 roku w mołdawskich preselekcjach do Eurowizji z piosenką Batuta Doinitei, ale nie dotarła do finału. W sumie już dziewiąty raz Doiniţa weźmie udział w krajowej selekcji do Eurowizji (2009 – Hello! Exploadează!, 2010 –Meloterapia, 2011 – Viaţa, 2012 – Welcome to Moldova, 2013 – Planeta e un rai, 2015 – Inima fierbinte, 2016 – Irresistible). Artystka przyznała, że mimo wielu nieudanych prób reprezentowania Mołdawii na Konkursie Piosenki Eurowizji jest bardzo szczęśliwa, bo to dla niej kolejna możliwość spotkania się z publicznością. Tegoroczna propozycja Dance in flames została skomponowana przez siostry Persson, Niklasa Bergqvista i Simon Johansson podobnie jak piosenka Anny Timofei z tym, że nie jest to ballada tylko taneczny kawałek.

13. Felicia DunafAlien

Felicia Dunaf ma 23 lata, a śpiewa od czwartego roku życia. Studiuje w Akademii Muzyki, Teatru i Sztuk Pięknych w Kiszyniowie. Felicia mówi po angielsku i francusku. Od kiedy skończyła 16 lat, próbuje reprezentować swoją ojczyznę w Konkursie Piosenki Eurowizji. W 2012 roku (z piosenką Love is Time), 2013 (Codename Felice), 2014 (z dwoma utworami The Way I Do oraz Taking Care Of A Broken Heart) i 2016 (You and Me) brała udział w krajowych selekcjach do Eurowizji. Trzy razy udało się jej dotrzeć do finału. W tym roku dostała kolejną szansę na wygraną dzięki piosence Alien.

14. ViorelaThe Gates Of Love

Viorela Moraru również pochodzi z Kiszyniowa. Oprócz pięknego wokalu, potrafi także grać na skrzypcach. Jej piosenka The Gates of Love to ballada z bardzo wysokimi wokalami.

15. Vera TurcanuBlack Heart

Vera Turcanu ma 29 lat i dwa razy próbowała swoich sił na scenie w programie X-Factor w Rumunii (w 2016 i 2017 roku). Wcześniej w duecie Vera & Diana Popa wzięły udział w preselekcjach do Eurowizji 2015 z piosenką Faith. W tym roku Vera zdecydowała się startować w konkursie z propozycją muzyków z Grecji i Szwecji – Nikosa Sofisa, Karla Sahlina i Davida Gallringa. Niemal cały proces powstawania piosenki Black Heart odbywał się przez Internet, która opowiada o zranionym sercu, które z powodu ogromnego bólu zamienia się w czarne, co będzie widoczne na scenie.

16. Ruslan TsarCome to Life

Ruslan Tsar jest gitarzystą i kompozytorem, na co dzień mieszka w Kiszyniowie. W 2012 roku wziął udział w mołdawskich preselekcjach ze swoją piosenką Blanche, ale bez powodzeń. W tym roku próbuje z nową propozycją Come to Life.

Źródło: sputnik.md, shok.md, trm.md, facebook, wikipedia Zdjęcie: trm.md