W związku z upłynięciem terminu zgłaszania wstępnych deklaracji dotyczących udziału w 60. Konkursie Piosenki Eurowizji, kolejnym nadawcą, który wyraził chęć uczestnictwa w jubileuszowym widowisku, została mołdawska telewizja TRM!

Mołdawia została tym samym 39. państwem, którego reprezentant pojawi się w stawce konkursowej przyszłorocznego wydarzenia. Przypomnijmy, że na podjęcie ostatecznej decyzji dotyczącej wystąpienia w Konkursie Piosenki Eurowizji (czyli np. wycofania się w udziału) nadawca ma czas do 10 października br.. Rezygnacja po tym terminie będzie równoznaczna z poniesieniem przez stację kary finansowej. Podobnie, jak w ubiegłych latach, nadawca planuje zorganizować kraje eliminacje eurowizyjne.

Pomimo tegorocznej porażki kraju w konkursie, tj. zajęcia ostatniego miejsca w półfinale przez Cristinę Scarlat i jej propozycję Wild Soul, Mołdawia należy do grupy uczestników z dość zadowalającym dorobkiem, a niemal każdy start wiązał się miejscem w pierwszej piętnastce finałowej klasyfikacji (w tym m.in. z maksymalną notą 12 punktów od sąsiadującej Rumunii), a także… charakterystyczną prezentacją na scenie.

Pierwszym reprezentantem mołdawskiego nadawcy w konkursie był zespół Zdob şi Zdub, który w 2005 roku zajął wysokie, 6. miejsce w finale konkursu z utworem Bunica bate toba, którego tytuł w wolnym tłumaczeniu oznacza „Babcię uderzającą w bęben”. Dodajmy, że do tej pory jest to najlepszy rezultat kraju w wydarzeniu.
https://www.youtube.com/watch?v=RWQCgSB_lpE

W kolejnych latach stacja wysyłała na widowisko m.in. żywiołową Nelly Ciobanu, która w 2009 roku zakończyła udział na 14. miejscu w finale z piosenką Hora din Moldova, świetną wokalnie artystkę jazzową Getę Burlacu (12. miejsce w półfinale w 2008 roku z utworem A Century of Love) czy przystojnego Pashę Parfeny’ego, którego singel Lăutar znalazł się na 11. miejscu stawki finałowej w 2012 roku. To właśnie u jego boku w chórkach zaśpiewała i zatańczyła Aliona Moon, która rok później powtórzyła wynik dla kraju.

To właśnie Moon jest jedną z tych reprezentantek Mołdawii, która została zapamiętana głównie nie tyle z piosenki, co z prezentacji scenicznej. W trakcie wykonania utworu O Mie piosenkarka została uniesiona na specjalnym podnośniku, dzięki czemu jej długa kreacja została podświetlona światłami LED-owymi, tworząc ciekawe efekt wizualny. Dwa lata wcześniej, w konkursie ponownie wystąpił zespół Zdob şi Zdubktóry z piosenką So Lucky nie tylko zajął 12. miejsce w finałowym zestawieniu, ale także wzbudził zainteresowanie swoimi wysokimi nakryciami głowy.

Do historii mołdawskich występów przeszedł natomiast ten wykonany przez SunStroke Project i Olię Tira, którzy w 2010 roku reprezentowali kraj z piosenką Runaway. Pomimo klęski w finale (22. miejsce), fragment prezentacji z solówką saksofonisty Sergey’a Stepanova stał się prawdziwym fenomenem Youtube’a, a 10-godzinną pętlę z tym urywkiem odtworzyło w serwisie prawie 13 milionów internautów. Sam muzyk zdobył wówczas miano „Epic Sax Guy„.

Przypomnijmy, że 60. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się 19, 21 i 23 maja w wiedeńskim Stadthalle, dzięki zwycięstwu austriackiej reprezentantki, drag queen Conchity Wurst, podczas tegorocznego finału widowiska.

Źródło: esctoday.com; Fot. eurovision.tv (Thomas Hanses; EBU)