W tym roku po raz kolejny Mołdawia wybiera swojego reprezentanta na Eurowizję poprzez finał narodowy preselekcji O Melodie Pentru Europa. Już dziś dowiemy się kto pojedzie do Tel Awiwu z dziesiątki finalistów.

Więcej o najważniejszym konkursie muzycznym w tym niewielkim kraju przeczytacie w jednym z artykułów „śladami preselekcji”.

Śladami preselekcji: Między folklorem a popularnym brzmieniem mołdawskich selekcji

TRM, mołdawski nadawca, jako jedyny publikuje wszystkie zgłoszone piosenki do preselekcji. W tym roku było tylko 28 propozycji (zobacz TUTAJ). Po przesłuchaniach na żywo, które odbyły się 2 lutego liczba kandydatów została drastycznie zmniejszona do dziesiątki wybranych. Cristina Scarlat (ESC 2014), która jest w tym roku członkiem jury stwierdziła, że poziom był zbyt niski i było tylko kilka dobrych prezentacji. Przez co zmieniono plany i zrezygnowano z półfinału, a także przesunięto finał na sobotni wieczór 2 marca.

Kto wystąpi w finale ?

Niemniej jednak w finale zobaczymy dziesięć prezentacji na scenie. W zeszłym tygodniu zorganizowano także specjalną konferencję podczas której artyści losowali numery startowe oraz odpowiadali na pytania związane z konkursem. Więcej informacji o artystach i ich propozycjach dowiesz się z poprzedniego artykułu.

Poznaj finalistów mołdawskich selekcji

Kolejność startowa koncertu finałowego:

  1. Aurel ChirtoacăLa cinema
  2. Vera ȚurcanuCold
  3. Marcela ScripcaruMeteor
  4. Siaj Olimp
  5. Maxim ZavidiaI Will Not Surrender
  6. Diana Brescan Lies
  7. Tinna GiVirus
  8. LemoniqueGravitTy
  9. Anna OdobescuStay
  10. Che-MD feat. Elizaveta IvasiukSub Pământ

Gdzie i kiedy oglądać?

Tradycyjnie program będzie transmitowany przez Mołdawia 1, Radio Moldova i on-line na TRM.MD, transmisja rozpocznie się o 20:15 (21:15 czasu lokalnego).

Zwycięzca zostanie wybrany przez profesjonalne jury oraz publiczność w systemie 50/50. Głosowanie potrwa 20 minut. Przyznawane będą punkty w skali eurowizyjnej od 1-8, 10, 12. W przypadku remisu decydujący będzie głos widzów.

Goście specjalni

Organizatorzy zapewniają, że w tym roku będzie sporo niespodzianek. Zostało zaproszonych sporo artystów do uświetnienia koncertu. Wieczór rozpocznie swoim występem zeszłoroczna reprezentacja, grupa DoReDos. Na scenie zobaczymy także Nelly Ciobanu (ESC 2009), Cristina Scarlat (ESC 2014), Geta Burlacu (ESC 2008), Cristina Pintilie, oraz Marcela i Cornelię Stefanet z Ethno Republic. Wystąpi także zwyciężczyni rumuńskich selekcji Ester Peony z utworem On a Sunday.

Kto wygra?

W tym roku nie ma tak znaczącego faworyta jakim była grupa DoReDos w poprzedniej edycji konkursu. Trio wygrało z samymi dwunastkami od jury i sporą przewagą głosów od widzów. W konkursie wzięły wtedy udział Anna Odobescu (5. miejsce) i Vera Turcanu (2. miejsce) i to ich nowe propozycje wymieniają najczęściej fani jako kandydatki do wygranej. Uwagę zwraca także zespół Che-MD, który wyróżnia się na tle pozostałych z piosenką metalową. Sporą popularność w ostatnich dniach zdobył zespół Lemonique po premierze teledysku do piosenki Gravity. Czy Mołdawia trzeci raz z rzędu postawi na zespół?

Źródło: trm.md, facebook