W zeszłym tygodniu EBU ujawnił listę uczestników w Konkursie Piosenki Eurowizji 2018. Wśród 43 nadawców (wliczając Macedonię) znalazła się Mołdawia, która tym samym oficjalnie potwierdziła, że wyśle swojego reprezentanta do Lizbony.

Mołdawski nadawca publiczny TRM (TeleRadio-Moldova) podał do wiadomości, że trwają przygotowania do krajowych selekcji, które odbędą się na początku 2018 roku. Wszystko wskazuje na to, iż O Melodie Pentru Europa powróci w przyszłym roku. Format był odpowiedzialny za wybór wszystkich zgłoszeń tego kraju do Eurowizji (wyjątkiem jest rok 2007). O Melodie Pentru Europa składa się zarówno z półfinału, jak i wielkiego finału. Ostatnim reprezentantem kraju był zespół  Sunstroke Project, który wybrany został zarówno dzięki głosowaniu publiczności, jak jury w systemie 50/50. Nie wiadomo jeszcze, czy w tym roku eurowizyjnym obowiązywać będą zasady podobne do tych z wcześniejszych lat. Z pewnością TRM dołoży wszelkich starań, aby powtórzyć tegoroczny wynik z Kijowa.

Sukcesem okazał się udział Mołdawii w Konkursie Piosenki Eurowizji 2017. Kraj ten stanął na podium zajmując ostatecznie trzecie miejsce. Do tej pory mołdawskim reprezentantom trzykrotnie udało się znaleźć w pierwszej dziesiątce finału konkursu. W 2005 roku, kiedy to zespół Zdob şi Zdub zajął 6. miejsce (również w Kijowie) i 2 lata później Natalii Barbu uplasowała się na 10. pozycji. Rok 2017 był szczególnym, gdyż od uczestnictwa Aliony Moon w 2013 roku, po raz pierwszy udało się Mołdawii zakwalifikować do finału.

źródło: eurovoix.com, zdjęcie: eurovisionireland.net