TRM – mołdawska telewizja publiczna – właśnie opublikowała utwory zakwalifikowane do krajowych selekcji do Eurowizji 2020, które można było przesyłać do 17 stycznia. Sprawdź stawkę selekcji poniżej.

Eurowizja 2020: Mołdawia niespodziewanie wybierze wewnętrznie?

Dla przypomnienia TRM zmieniła procedurę wyboru reprezentanta na Eurowizję. W tym roku nie będzie finału krajowego. Ostateczną decyzję, czy zostanie zorganizowany kolejny etap selekcji, podejmie komisja jurorska po przesłuchaniach na żywo. Wszystko zależy od poziomu stawki. Nadawca postanowił, że przesłuchania na żywo będą otwarte i transmitowane przez telewizję.

Mołdawia: nadawca stawia na wewnętrzne selekcje

Na tym etapie nie są narzucane stroje sceniczne ani elementy widowiskowe, a kryteria, za które przyznawane będą punkty, to: linia melodyczna, oryginalność piosenki, wykonanie wokalne, ale także interpretacja. Każdy uczestnik otrzyma czas na niezbędne korekty dźwięku. Artyści otrzymają punkty od 0 do 12.

Do selekcji zakwalifikowano 36 utworów, co jest najlepszym wynikiem od dwóch lat. W zeszłym roku w stawce mieliśmy jedynie 28 kompozycji. Z kolei w 2018 roku regulamin spełniało tylko 26 utworów z 28 nadesłanych zgłoszeń. Listę uczestników tegorocznych selekcji przedstawiamy poniżej.

Mołdawia: kto powalczy o wyjazd do Rotterdamu?

Oto lista zakwalifikowanych uczestników wewnętrznych selekcji:
 1. Pelageya Stefoglo – Empathy
 2. Maria CiolacOur home
 3. Viorela MoraruRemedy
 4. Dima JelezogloDo it slow
 5. LANJERONHi Five
 6. Untilă NicolaeCall me please
 7. Vovian10 minuni in Moldova
 8. Maxim Zavidia – Take Control
 9. Valentin Uzun si Irina KovalskyMoldoviţa
 10. Diana PopaBelieve me
 11. Danny CruiseMy love
 12. Olea RoşuAlive
 13. Catarina SanduDie for you
 14. Ray Barc I’m shy
 15. Tudor BumbacTe-am vazut in vis pe tine
 16. Georgeta BurlacuRăspunde!
 17. Sasha Bognibov Big brother
 18. Katerina SWe are done
 19. Sasha LettySummer of love
 20. Live BeatLove me now
 21. Valeria PaşaIt’s time
 22. Liusia ZnamenskyLove no more
 23. Julia Ilienko feat. Mishel Dar – Tears
 24. Natalia GordienkoPrison
 25. Petronela Donciu si Portărescu AndreeaWe will be legend
 26. Carolina RakoviţăDancing in the sunrise
 27. Angel KissMy Own Queen
 28. Angel KissYou are my dance
 29. Lavinia RusuTouch
 30. Irina KitChain Reaction
 31. Alexandru CibotaruCine te-a facut să plîngi
 32. Midone DenisLike a Champion
 33. Pasha ParfeniMy Wine
 34. LAVE Wildfire
 35. Diana BrescanLet’s go together
 36. Diana Rotaru Dale dale

Wszystkie utwory można przesłuchać na oficjalnej stronie nadawcy.

Na powyższej liście możemy znaleźć znane już z Eurowizji nazwiska jak Natalia Gordienko, która reprezentowała Mołdawię na Eurowizji 2006, Georgeta Burlacu z Eurowizji 2008  i Pasha Parfeny którego Mołdawia wysłała na Eurowizję 2012 i 2013, kiedy to pojawił się w roli kompozytora. Ponadto w zestawieniu są artyści znani z wcześniejszych selekcji O Melodie Pentru Europa. Maxim Zavida w ubiegłym roku zajął drugie miejsce w selekcjach z piosenką I will not Surrender. Kolejno trzecie miejsce w tej edycji zajęła Diana Brescan. Ponownie swoich sił spróbuje także zespół metalowy Tudor Bumbac czy Sasha Bognibov. Z selekcji w ostatniej chwili zdyskwalifikowano zespół metalowy Che-MD z udziałem Iriny Revenco. Swoją piosenkę Adio opublikowali przed 1 września, czego zabrania regulamin. Na ich miejsce wybrano Pelageyę Stefoglo z piosenką Empathy.

W ubiegłym roku krajowe selekcje wygrała Anna Odobescu. Piosenkarka z utworem Stay reprezentowała Mołdawię w Tel Awiwie. Niestety zajęła dopiero 12. miejsce w półfinale, co nie pozwoliło jej awansować do sobotniego finału.

Źródło: trm.md