• Kraje

    Wybierz kraj:

    Polska

    Albania
    Andora
    Armenia
    Australia
    Austria
    Azerbejdżan

    Belgia
    Białoruś
    Bośnia & Hercegowina
    Bułgaria

    Chorwacja
    Cypr
    Czarnogóra
    Czechy

    Dania

    Estonia

    Finlandia
    Francja

    Grecja
    Gruzja

    Hiszpania
    Holandia

    Irlandia
    Islandia
    Izrael

    Kazachstan

    Litwa
    Luksemburg

    Łotwa

    Macedonia Północna
    Malta
    Mołdawia
    Monako

    Niemcy
    Norwegia

    Polska
    Portugalia

    Rosja
    Rumunia

    San Marino
    Serbia
    Słowacja
    Słowenia
    Szwajcaria
    Szwecja

    Turcja

    Ukraina

    Węgry
    Wielka Brytania
    Włochy

  • Felietony
  • Wideo
  • 30 lat
  • Kalendarz
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
Eurowizja.org - najwięcej o Eurowizji
Eurowizja.org - najwięcej o Eurowizji
  • Kraje

    Wybierz kraj:

    Polska

    Albania
    Andora
    Armenia
    Australia
    Austria
    Azerbejdżan

    Belgia
    Białoruś
    Bośnia & Hercegowina
    Bułgaria

    Chorwacja
    Cypr
    Czarnogóra
    Czechy

    Dania

    Estonia

    Finlandia
    Francja

    Grecja
    Gruzja

    Hiszpania
    Holandia

    Irlandia
    Islandia
    Izrael

    Kazachstan

    Litwa
    Luksemburg

    Łotwa

    Macedonia Północna
    Malta
    Mołdawia
    Monako

    Niemcy
    Norwegia

    Polska
    Portugalia

    Rosja
    Rumunia

    San Marino
    Serbia
    Słowacja
    Słowenia
    Szwajcaria
    Szwecja

    Turcja

    Ukraina

    Węgry
    Wielka Brytania
    Włochy

  • Felietony
  • Wideo
  • 30 lat
  • Kalendarz
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
Eurowizja.org - najwięcej o Eurowizji
Advertisement
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki

Monako na Eurowizji: najlepsze momenty

Łukasz Kiełtyka przez Łukasz Kiełtyka
8 stycznia 2021
w Felietony, Historia, HOT
0
Monako na Eurowizji: najlepsze momenty

Monako na Eurowizji: Severine wygrywa konkurs w 1971 roku (źródło: rte.ie)

31
SHARES
783
WYŚWIETLENIA

Monako przystąpiło do Konkursu Piosenki Eurowizji w 1959 roku. Miasto-państwo wygrało edycję w 1971 roku, pozostając jedynym mikropaństwem, które kiedykolwiek wygrało Eurowizję. Mimo nieudanego powrotu w 2004 roku, po ćwierć wieku przerwy, Monako ma bardzo udaną historię występów. Z okazji dnia niepodległości przypadającego na 8 stycznia przypomnimy niektóre niesamowite momenty tego niewielkiego kraju.

Dziś trudno jest uwierzyć w to, że mikropaństwo może odnosić sukcesy na Eurowizji. Tym bardziej jeśli przyjrzymy się startom obecnego w stawce San Marino. Monako pisało zgoła inną eurowizyjną historię, mimo że w debiucie zajęło ostatnie miejsce. Jednak najmniejsze po Watykanie państwo świata trzykrotnie znalazło się w pierwszej trójce Eurowizji w latach sześćdziesiątych. Po zwycięstwie w 1971 roku ten niewielki kraj regularnie pozostawał w czołówce państw z dobrymi wynikami aż do 1979 roku, kiedy to wycofał się z rywalizacji. Po wprowadzeniu półfinałów w 2004 roku, Monako wróciło na Eurowizję. Niestety po trzech porażkach z rzędu mikropaństwo wycofało się z udziału i nie uczestniczy w Eurowizji.

Monako na Eurowizji: dobre lata sześćdziesiąte

Spośród dwudziestu czterech reprezentantów Monako na Eurowizji, począwszy od 1959 do 2006 roku, trudno wybrać kilka piosenek. Na pewno na uwagę zasługuje francuski piosenkarz François Deguelt, który zajął dla księstwa trzecie miejsce w 1960 roku i drugie miejsce dwa lata później. Utwór Dis Rien z 1962 roku utrzymany jest w stylu chanson, popularnym w pierwszych edycjach konkursu. Piosenkę skomponował inny, znany francuski piosenkarz i gitarzysta jazzowy, Henri Salvador. Deguelt zwraca się do swojej ukochanej, aby „nic nie mówiła”, ponieważ ich miłość wystarczy, aby oboje mogli docenić bycie razem.

Chwytliwe piosenki z bezsensownym tekstem to długa tradycja konkursu. Przy tak wielu konkurujących ze sobą utworach, aby się wyróżnić, należało wysłać piosenkę, która będzie zrozumiała dla każdego. Boum Badaboum stworzył sam Serge Gainsbourg, który zasłynął także jako autor kompozycji Poupée de cire, poupée de son dla France Gall. Dzięki wsparciu francuskiego barda i kochanka Brigitte Bardot Minouche Barelli wywalczyła piąte miejsce dla Monako na Eurowizji 1967. Piosenka może wydawać się absurdalna z powtarzalnym ciągle Boum Badaboum, ale tak naprawdę Barelli śpiewa o pragnieniu życia pełną piersią, zanim zginie w ataku bombowym.

Monako na Eurowizji: pół wieku od zwycięstwa

W tym roku 3 kwietnia minie pięćdziesiąt lat od jedynego zwycięstwa Monako na Eurowizji. Séverine, wybrana wewnętrznie przez nadawcę TMC, pokonała siedemnaścioro innych uczestników w 1971 roku, zdobywając główną nagrodę. Piosenkę Un Banc, Un Arbre, Une Rue napisali Jean-Pierre Bourtayre i Yves Dessca. Do dziś zwycięski utwór Séverine jest przez wielu fanów wymieniany jako jeden z najlepszych zwycięskich przebojów wszechczasów. Piosenka odniosła sukces w wielu krajach, zajmując dziewiąte miejsce na brytyjskiej liście singli w maju 1971 roku. Séverine miała także dalsze osiągnięcia i długą karierę we Francji i Niemczech. W późniejszych latach podjęła dwie kolejne próby pojawienia się na Eurowizji. Wzięła udział w niemieckich finałach krajowych w 1975 i 1982 roku. Ponadto towarzyszyła delegacji Monako na Eurowizji 2006 w Atenach w Grecji.

Mimo zwycięstwa w 1971 roku, Monako nie otrzymało możliwości bycia krajem-gospodarzem kolejnej Eurowizji. Tym samym nadal pozostaje mało prawdopodobne, aby mikropaństwa mogły w przyszłości poradzić sobie z budżetem i planowaniem tak duże przedsięwzięcia, jakim jest Eurowizja. Konkurs w 1972 roku zobowiązała się zorganizować Wielka Brytania. Siedemnasta edycja dzięki staraniom EBU odbyła się zatem w szkockim Edynburgu.

Monako na Eurowizji: dobra passa w kolejnych latach

Ze względu na niewielką liczbę mieszkańców Monako wszyscy reprezentanci pochodzili spoza księstwa. Niektórzy nawet nigdy nie postawili tam stopy. Wyjątkiem jest urodzona we Francji Minouche Barelli, która dzieliła swój czas między Paryżem a Monako, a nawet uzyskała obywatelstwo księstwa w 2002 roku. Większość reprezentantów mikropaństwa była Francuzami. Tu z kolei odstępstwo od reguły stanowią Teresa Kesovija z ówczesnej Jugosławii i Włoszka Mary Christy. To właśnie ta ostatnia zdobyła trzecie miejsce dla Monako w 1976 roku z piosenką Toi, la musique et moi.

Wspomnienia z dzieciństwa w ogrodach Monako wyśpiewali Caline i Oliviera Toussaints na Eurowizji 1978 w Paryżu. Francuski duet zajął czwarte miejsce, zdobywając łącznie 107 punktów. Les 'Jardins De Monaco to piosenka w średnim tempie i w stylu disco, skomponowana przez Paula de Senneville i Oliviera Toussaint. Natomiast tekst do piosenki napisali Jean Albertini i Didier Barbelivien.

Monako na Eurowizji: nieudany powrót

Pomimo sukcesów w konkursie Monako pożegnało się na długo z Eurowizją. Przyczyny wciąż pozostają niejasne. Po ćwierć wieku Monako powróciło do udziału w 2004 roku, co mogło się wtedy wydawać mało prawdopodobne. Konkurs bardzo ewoluował przez lata nieobecności księstwa w rywalizacji i niestety powrót okazał się klęską. Reprezentanci księstwa trzykrotnie próbowali wejść do finału i trzykrotnie bez powodzenia. Ostatnim uczestnikiem w barwach Monako w 2006 roku była Severine Ferrer wybrana przez krajowego nadawcę wewnętrznie, zresztą jak wszyscy dotychczasowi reprezentanci. Niestety ani imię kojarzone ze zwyciężczynią, ani język tahitański, który zagościł na Eurowizji z odległej Polinezji Francuskiej nie przyniosły sukcesu. Chwytliwa piosenka La Coco Dance otrzymała tylko czternaście punktów w półfinale, w tym osiem od Francji i jeden punkt od Polski. Co ciekawe, to właśnie ten utwór fani Eurowizji za najlepszy z Monako w plebiscycie Eurovision Again.

Monako na Eurowizji: kolejny rok bez udziału

Piętnasty rok z rzędu Monako nie weźmie udziału w Eurowizji, co nie jest zaskoczeniem. Nadawca TMC potwierdził już kolejną absencję. Monako wycofało się, mówiąc, że obecne wzorce głosowania w konkursie nie dają im żadnej szansy na awans do finału. Ogólnie istnieje nawet przekonanie, że małe państwa nie radzą sobie najlepiej w rywalizacji. Dlatego Monako pozostaje nadal jedynym mikropaństwem, które wygrało konkurs.

Powodem braku zainteresowania Eurowizją jest nie tylko polityka, ale także problemy finansowe. Wysłanie kolejnego reprezentanta wiązałoby się z wysokimi kosztami. Pozostaje mieć nadzieję, że czeka nas w przyszłości spektakularny powrót Monako, a na razie możemy się cieszyć bogatą historią tego kraju na Eurowizji.

Źródło: eurovision.tv, rte.ie, escxtra.com, eurovisionary.com, esctoday.com

Tematy: eurowizja 1971Eurowizja 2006Eurowizja 2021historia EurowizjiMonakoSeverineSeverine Ferrer

Powiązane wpisy

Eurowizja 2025: PARG - SURVIVOR (Armenia), 1.Próba. Fot. Corinne Cumming / EBU

Eurowizja 2025: dziś drugi półfinał! Gdzie obejrzeć show?

2025/05/15
Eurowizja 2025: próba jurorska drugiego półfinału! Jak wypadli faworyci? [Relacja]

Eurowizja 2025: próba jurorska drugiego półfinału! Jak wypadli faworyci? [Relacja]

2025/05/14
Eurowizja 2025: Erika Vikman z Finlandii podczas próby. Fot. Alma-Bengtsson/EBU

Eurowizja 2025: przewodnik po uczestnikach drugiego półfinału

2025/05/14
Eurowizja 2025: Justyna Steczkowska na drugiej próbie. Oto fragment występu!

Eurowizja 2025: znamy wyniki pierwszego półfinału! Jak poradziła sobie Justyna Steczkowska?

2025/05/13
Eurowizja Junior 2024

Eurowizja Junior 2025 odbędzie się w Gruzji!

2025/05/13
Eurowizja 1995 Justyna Steczkowska

Justyna Steczkowska wraca po 30 latach: jak to było w 1995?

2025/05/13

Wydawcą serwisu jest
Stowarzyszenie Miłośników Konkursu Piosenki Eurowizji OGAE Polska 

Redaktor naczelny: Kamil Polewski
Wiceredaktor naczelna: Maria Baładżanow

ISSN: 2080-1750

Redakcja | Dołącz do OGAE Polska

Facebook
Users
Instagram
Youtube
Spotify
Twitter
Tiktok
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • Eurowizja 2025
  • Eurowizja Junior 2024
  • Felietony
  • Kalendarz
  • Redakcja

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Akceptuję
Privacy & Cookies Policy

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these cookies, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may have an effect on your browsing experience.
Necessary
Always Enabled
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Non-necessary
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.
SAVE & ACCEPT