Europejska Unia Nadawców (EBU) opublikowała listę jurorów ze wszystkich krajów, którzy będą oceniali występy uczestników 61. Konkursie Piosenki Eurowizji. W polskim składzie jurorskim pojawi się m.in. Monika Kuszyńska, ubiegłoroczna reprezentantka kraju w konkursie.

Na kilka dni przed rozpoczęciem pierwszych prób scenicznych, EBU zaprezentowała skład jurorski ze wszystkich krajów biorących udział w zbliżającym się Konkursie Piosenki Eurowizji. Pomimo kilku luk na liście, poznaliśmy większość osób, które ocenią uczestników tegorocznego widowiska.

W polskim panelu jurorskim znajdą się, oprócz piosenkarki Moniki Kuszyńskiej: dziennikarz Polskiego Radia Marcin Kusy oraz reżyser i scenarzysta Jacek Kęcik. Nazwisko piątego jurora zostało podane później, a został nim Kuba Raczyński, muzyk i były członek zespołu Varius Manx, a prywatnie – mąż Moniki Kuszyńskiej, której towarzyszył na scenie podczas ubiegłorocznego konkursu. W ostatniej chwili skład jurorski ponownie się zmienił, a do grona oceniających dołączył Artur Zieliński, jeden z członków Stowarzyszenia Miłośników Konkursu Piosenki Eurowizji – OGAE Polska. Nasz kolega zastąpił w składzie jurorskim kompozytora i producenta telewizyjnego Piotra Mikołajczaka.

Monika Kuszyńska nie jest jedyną byłą uczestniczką zeszłorocznego konkursu, która teraz powróci na tę imprezę w formie jurora. W serbskim jury pojawi się m.in. Bojana Stamenov, a w irlandzkim – Molly Sterling. Oprócz tego, swój eurowizyjny powrót zaliczą także: Hayko z Armenii (reprezentant kraju w konkursie w 2007), Stojan Jankułow z Bułgarii (ESC 2007, 2013), Kejsi Tola z Albanii i Andrea Demirović z Czarnogóry (ESC 2009), Kati Wolf z Węgier (ESC 2011), Jurij „Teo” Waszczuk z Białorusi oraz Axel Hirsoux z Belgii (ESC 2014), a także Vladimir Graić, który skomponował utwór Molitva, zwycięską piosenkę Mariji Šerifović z konkursu z 2007 roku.

Wśród wszystkich jurorów można znaleźć także kilkunastu uczestników tegorocznych krajowych eliminacji, w tym m.in. z Hiszpanii (Electric Nana, Xuso Jones, Salvador Beltrán i Maverick) czy ze Szwecji (Wiktoria i Anton Ewald). W niemieckim jury znalazła się za to Sarah Connor, piosenkarka znana z takich przebojów, jak From Sarah with Love, Just One Last Dance czy Skin on Skin. Do ostatniej chwili nieznani byli członkowie greckiego panelu jurorskiego, jednak na początku maja EBU podała nazwiska wszystkich sędziów.

61. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się 10, 12 i 14 maja w Sztokholmie. Polskę będzie reprezentował Michał Szpak z utworem Color of Your Life.

źródło: eurovision.tv; fot. Elena Wołotowa (EBU)

 

3 KOMENTARZE

  1. Myślę, że ten członek powinien zostać wylosowany, po prostu… No ale pewnie będzie jakiś prezes, ktoś z zarządu, i/albo ktoś od tych eurowizyjnych stron (niekoniecznie Waszej 😉 ), jako, że się pewnie najlepiej znają na muzyce 🙂 . W ogóle, kryteria bycia związanym z muzyką, są wg EBU bardzo luźne, także nie ma problemu 🙂 .

    To logiczne, że poprzedni reprezentant (lub część jego zespołu) uczestniczy w danej komisji oceniającej… Miłe jest to, że TVP nie przejmuje się akurat w tej kwestii tym, że pani Monika Kuszyńska została wybrana na Eurowizję 2015 jeszcze za poprzedniej władzy.

    • W ogóle cieszę się, że Monika Kuszyńska i członek OGAE Polska będzie oceniał występy eurowizyjne. Sprawdziłam wstępnie jurorów z Polski i nie jest źle. Obawiałam się, że znów zabłyśniemy w Europie doborem osób starej daty, którzy jednak mają dość specyficzny gust. Tzn. nie mam nic do starszych osób, jeden przedstawiciel w jury byłby okej, ale gdy ponad połowa jurorów jest 55+, to mam obiekcje.

  2. Cieszy mnie obecność Moniki Kuszyńskiej i członka OGAE:) Mam jedno pytanie, które mnie nurtuje – jak wygląda ocenianie występów – czy odbywa się ono na żywo, jurorzy są zgromadzeni pod sceną eurowizyjną, czy po prostu oceniają nagranie z koncertu jurorskiego?