Dziś w krakowskim hotelu „Pod Różą” odbyła się kolejna część trasy promocyjnej organizowanej przez austriackiego nadawcę Österreichischer Rundfunk (ÖRF) z okazji 60. Konkursu Piosenki Eurowizji. Podczas spotkania pojawili się m.in. The Makemakes oraz Monika Kuszyńska, którzy opowiedzieli o swoich przygotowaniach do występu w konkursie.
Oprócz dwóch tegorocznych uczestników 60. Konkursu Piosenki Eurowizji, gośćmi konferencji był Roman Horacek, przedstawiciel prasowy telewizji ÖRF oraz dyrektor wydziału prasowego widowiska organizowanego w Wiedniu. Sama konferencja była dość krótka, a spora jej część poświęcona była przedstawieniu prezentacji promującej organizację konkursu przygotowywanego przez austriackiego nadawcę.
Podczas spotkania dowiedzieliśmy się m.in. o tym, że tegoroczny konkurs ma być… ekologiczna, a sami organizatorzy otrzymali certyfikat Zielonego Wydarzenia (ang. Green Event). Realizowane ma to być np. poprzez koncepcję gospodarowania odpadami, ekologiczną żywność, darmowe przejazdy czy zaopatrzenie i zarządzanie materiałami. Horacek, zapytany o to, czy w związku z organizacją ekologicznego konkursu zrezygnuje się z tradycyjnych fajerwerków na zakończenie finału, odpowiedział że fajerwerki będą, jednak będzie to ich najbardziej „zielona”, przyjazna dla Ziemi odmiana. Pochwalił się wówczas tym, że w razie problemów z dostawą prądu organizatorzy będą korzystali z baterii zasilanych zieloną energią zamiast, jak dotychczas, z agregatów na ropę.
Przedstawiciel ORF zdradził także, że w tym roku po raz pierwszy Eurowizja ma zostać oficjalnie tłumaczona na język migowy. Chociaż będzie to innowacyjny zabieg w kontekście Konkursu Piosenki Eurowizji, należy przypomnieć, że ta praktyka od kilku lata popularna jest m.in. w Szwecji, gdzie telewidzowie mają możliwość śledzenia transmisji wzbogaconej tłumaczeniem dla głuchoniemych.
Nie zabrakło także pytań dotyczących kosztów, które poniesie telewizja z powodu organizowania tegorocznego widowiska. Horacek przyznał, że całe wydarzenie kosztować będzie 25 milionów, z czego ok. 10 mln uzyskane było dzięki sponsorom czy wpłatom z innych krajów. Miasto dołożyło się do organizacji w postaci różnych świadczeń.
W drugiej części konferencji mieliśmy okazję posłuchać, co do powiedzenia mają reprezentanci Austrii i Polski. Dominic Muhrer, lider i wokalista zespołu The Makemakes, przywitał się ze zgromadzonymi dziennikarzami „Cześć Polska” i wspomniał, że cieszy się z odwiedzin w Krakowie, który uważa za miasto warte pospacerowania. Monika Kuszyńska pogratulowała artyście świetnej piosenki, sama wspomniała natomiast o tym, że zarówno jej piosenka, jak i sam udział nawiązują do tegorocznego sloganu konkursu, a „budowanie mostów” jest tym, co ona sama próbuje od wielu lat robić. Zapytana o to, w jakich okolicznościach wybrana została reprezentantką Polski, wspomniała, że ktoś z władz Telewizji Polskiej zadecydował, że należałoby zaproponować wyjazd artyście, który wpasowałby się w znaczenie sloganu „Building Bridges”. Wspomniała również, że po otrzymaniu telefonu od TVP nie dostała zbyt wiele czasu do namysłu.
Po konferencji odbył się coroczny Wieczór Wiedeński. Hasłem tegorocznej, dziewiątej edycji, było „Vienna 12 Points„. Szczególnie często po ten zwrot sięgała austriacka posłanka parlamentarna Susanne Bluma, która wygłosiła mowę na temat tego, jak wspaniałym do życia miastem jest Wiedeń. W części artystycznej wystąpili Monika Kuszyńska oraz The Makemakes, którzy zaprezentowali swoje konkursowe propozycje. Musimy przyznać, że tym razem w wokalu Monki słychać było mniej stresu niż w czasie występu w Rydze.
Podczas całego wydarzenia przedstawiciele eurowizja.org byli jednymi z nielicznych dziennikarzy, nie było więc problemu z przeprowadzeniem wywiadów z reprezentantami. W najbliższym czasie zostaną one opublikowane na oficjalnym kanale naszego redaktora, Sergiusza Królaka. Jak udało się nam wstępnie dowiedzieć, Monika najprawdopodobniej nie pojawi się na imprezie promocyjnej w Londynie. Jednak już w ten weekend będzie ją można usłyszeć w Amsterdamie.
fot: Aleksandra Wąsek (eurowizja.org); wideo: Sergiusz Królak (eurowizja.org)