Montevizija powraca! Kto będzie reprezentował Czarnogórę w Lizbonie?

1
941

Telewizja RTCG zorganizuje preselekcje narodowe przed Eurowizją 2018! Po raz pierwszy od 2008 roku. Kto jeszcze pamięta Monteviziję?

Dziennik Vijesti informuje, że nadawca czarnogórski RTCG planuje zorganizować preselekcje narodowe by wybrać nowego reprezentanta kraju na Eurowizję – potwierdził to dyrektor stacji, Vladan Mićunović. Poinformowano też, że zgłoszenia przyjmowane będą od 1 listopada, a finał zorganizowany zostanie 17 lutego z udziałem pięciu najlepszych kandydatów wybranych przez komisję złożoną z Czarnogórców i przedstawicieli krajów z regionu. Regulamin selekcji ma być opublikowany wkrótce, a artyści i kompozytorzy będą mieli około półtora miesiąca na przygotowanie swoich propozycji. Podczas finału konkursu reprezentanta wybierać będą tylko widzowie.

Telewizja czarnogórska w ostatnich latach wewnętrznie decydowała o reprezentancie, jednak na samym początku stawiała na wybór publiczny. Pierwsza Montevizija zorganizowana została w 2005 roku jako półfinał przed wspólnym finałem z Serbią. Wystartowało aż 24 kandydatów, a zwycięzcami zostali członkowie formacji No Name, która później została reprezentantem Serbii i Czarnogóry z utworem Zauvijek Moja. Rok później w Monteviziji uczestniczyło 20 wykonawców, a zwyciężył Stevan Faddy z utworem Cipele, który w serbsko-czarnogórskim finale zajął 3. miejsce. Po rozpadzie konfederacji Czarnogóra samodzielnie zadebiutowała w konkursie i reprezentanta także wybrano przez preselekcje – wygrał ponownie Stevan Faddy, tym razem z Ajde kroči. Ostatni raz Czarnogórcy wybierali w ramach selekcji w 2008 roku – uczestniczyło sześciu kandydatów, a triumfował Stefan Filipović z Zauvijek volim te.

W selekcjach startowało wielu wykonawców, którzy później trafili na Eurowizję. Andrea Demirović (2009) zajęła 5. miejsce w 2005 roku za utwór Šta će mi dani. Rok później w konkursie pojawiła się Nina Žižić (2013) z Potraži me jednak zajęła jedynie 17. miejsce. W 2008 roku o prawo reprezentowania Czarnogóry walczył m.in. Knez (2015), wywalczył trzecią pozycję. Kto dostanie się do finału przyszłorocznej Monteviziji? Czy czekają nas sensacyjne powroty byłych reprezentantów? A może konkurs wykreuje zupełnie nowe twarze czarnogórskiej muzyki? Przekonamy się za parę miesięcy!

Zapraszamy do zapoznania się z komentarzem nt. powrotu do czarnogórskich preselekcji narodowych.

Źródło: Vijesti.me, fot.: Studio Dragutinović