Montevizja, czyli czarnogórskie preselekcje narodowe zostały zaplanowane na 9 lutego, transmisja rozpocznie się o godz. 21 czasu środkowoeuropejskiego. Będzie ją można śledzić na antenie nadawcy publicznego – stacji RTCG oraz w internecie, klikając w ten link. O prawo reprezentowania Czarnogóry na Konkursie Piosenki Eurowizji powalczy 5 finalistów,  przy czym aż 4 z nich stanowią solistki. Kto ma największe szanse na zwycięstwo?

Największą sensacją tegorocznej stawki opublikowanej przez stację RTCG jest powrót Andrei Demirović.  Artystka jest doskonale znana fanom Eurowizji, ponieważ w 2009 roku broniła barw Czarnogóry z utworem Just Get Out Of My Life. Piosenka, niestety, nie zakwalifikowała się do sobotniego finału w Moskwie, plasując się ostatecznie na 11. miejscu.  W sobotę Demirović powalczy o bilet do Tel Awiwu z utworem w języku ojczystym pt. Ja sam ti san, czyli Jesteś moim snem.  Tekst piosenki napisała sama, muzykę zaś skomponowała z Michaelem Jamesem Downem i Primozem Poglajenem.

Kolejnym nazwiskiem znanym fanom Eurowizji jest Nina Petković. Wokalistka walczyła o bilet do Lizbony podczas Montevizji 2018. Ostatecznie jednak zaszczyt reprezentowania Czarnogóry przypadł Vanji Radovaniciowi.  Co ciekawe, piosenkę  Niny Petković z ubiegłych preselekcji skomponowali ci sami mężczyźni, którzy odpowiadają za Ja sam ti san Andrei Demirović. Porażka nie zniechęciła artystki do startu w Konkursie Piosenki Eurowizji. Nina Petković wykona 9 lutego utwór Uzmi ili ostavi, czyli Weź lub rzuć. Piosenkę skomponowali dla niej Bojan Momcilović i Zoran Radonjicia.

W tegorocznej stawce Montevizji nie zabraknie też jej weteranki. Po raz kolejny o prawo reprezentowania Czarnogóry powalczy Ivana Popović Martinović. Tym razem wykona utwór Nevinost, czyli Niewinność, który napisali dla niej Slavko Milanović oraz Vladan Popović.

O bilet do Tel Awiwu powalczy też Monika Knezović z piosenką  Nepogrješiva, w polskiej wersji językowej Niewątpliwa. Co ciekawe, choć artystka jest znana głównie  z udziału w programie X Factor, to za jej utworem stoi popularny kompozytor – Vladimir Grajić Graja. To właśnie on stworzył serbską Molitvę, z którą Marija Serifović w 2007 roku wygrała Eurowizję. Vladimir Grajić Graja ma też na swoim koncie Beauty Never Lies, czyli piosenkę reprezentującą w 2015 roku bratnią Serbię.

Jak można zauważyć, w stawce Montevizji 2019 przeważają kobiety. Jedyną przeciwwagą dla nich będzie mało znany zespół D-Moll Band. Mężczyźni wchodzący w skład grupy zaśpiewają utwór Ti, czyli Ty. Piosenkę tę napisali Dejan Bozović oraz Aleksander Milicicia.

Trudno wskazać jednoznacznego faworyta, niewątpliwie największe szanse na wygraną Montevizji mają Andrea Demirović,  Nina Petković i Ivana Popović Martinović. Te trzy artystki cieszą się bowiem największą rozpoznawalnością w stawce finałowej.  Zwycięzcę Montevizji wskażą widzowie poprzez głosowanie SMS.  Sobotni koncert otworzy D-Moll Band, jako druga wystąpi Andrea Demirović, tuż po niej Monika Knezović, jako przedostatnia zaprezentuje się Ivana Popović Martinović, a finał zamknie Nina Petković.  Zakładając, że realizatorzy tegorocznej Montevizji postanowili stopniować napięcie, można spodziewać się, że Nina Petković jest przez nich typowana do zwycięstwa.