• Kraje

    Wybierz kraj:

    Polska

    Albania
    Andora
    Armenia
    Australia
    Austria
    Azerbejdżan

    Belgia
    Białoruś
    Bośnia & Hercegowina
    Bułgaria

    Chorwacja
    Cypr
    Czarnogóra
    Czechy

    Dania

    Estonia

    Finlandia
    Francja

    Grecja
    Gruzja

    Hiszpania
    Holandia

    Irlandia
    Islandia
    Izrael

    Kazachstan

    Litwa
    Luksemburg

    Łotwa

    Macedonia Północna
    Malta
    Mołdawia
    Monako

    Niemcy
    Norwegia

    Polska
    Portugalia

    Rosja
    Rumunia

    San Marino
    Serbia
    Słowacja
    Słowenia
    Szwajcaria
    Szwecja

    Turcja

    Ukraina

    Węgry
    Wielka Brytania
    Włochy

  • Felietony
  • Wideo
  • 30 lat
  • Kalendarz
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
Eurowizja.org - najwięcej o Eurowizji
Eurowizja.org - najwięcej o Eurowizji
  • Kraje

    Wybierz kraj:

    Polska

    Albania
    Andora
    Armenia
    Australia
    Austria
    Azerbejdżan

    Belgia
    Białoruś
    Bośnia & Hercegowina
    Bułgaria

    Chorwacja
    Cypr
    Czarnogóra
    Czechy

    Dania

    Estonia

    Finlandia
    Francja

    Grecja
    Gruzja

    Hiszpania
    Holandia

    Irlandia
    Islandia
    Izrael

    Kazachstan

    Litwa
    Luksemburg

    Łotwa

    Macedonia Północna
    Malta
    Mołdawia
    Monako

    Niemcy
    Norwegia

    Polska
    Portugalia

    Rosja
    Rumunia

    San Marino
    Serbia
    Słowacja
    Słowenia
    Szwajcaria
    Szwecja

    Turcja

    Ukraina

    Węgry
    Wielka Brytania
    Włochy

  • Felietony
  • Wideo
  • 30 lat
  • Kalendarz
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
Eurowizja.org - najwięcej o Eurowizji
Advertisement
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki

Mużika Mużika – rusza popularny festiwal maltańskiej muzyki

Hubert Ratajczyk przez Hubert Ratajczyk
14 marca 2024
w Historia, HOT
0
Mużika Mużika – rusza popularny festiwal maltańskiej muzyki

Grafika promująca festiwal Mużika Mużika / fot. muzikamuzika.org

29
SHARES
714
WYŚWIETLENIA

Dziś startuje Mużika Mużika – najpopularniejszy obecnie festiwal na Malcie. Będzie się on odbywał przez trzy kolejne noce. W XX wieku po części pełnił rolę preselekcji kraju do Konkursu Piosenki Eurowizji. Z tej okazji chcielibyśmy wam go przybliżyć.

Malta zadebiutowała na Eurowizji w 1971, lecz w kolejnych latach nie było jej zbyt wiele. Nadawca wziął udział jeszcze w 1972 i 1975 (wycofując się w ostatniej chwili w 1973 i 1974). Nastąpiła pauza aż do 1991. Kraj powrócił do stawki, a do 1995 festiwal, o którym mowa, miał swój wkład w wybór reprezentanta na europejski konkurs.

Mużika Mużika – czym w zasadzie jest?

Mużika Mużika to zwyczajowa nazwa wydarzenia, które obecnie oficjalnie nazywa się Mużika Mużika – Festival Kanzunetta Maltija. W aktualnym kształcie funkcjonuje od swojego powrotu w 2021. Jego początki sięgają jednak aż roku 1960 i od tego zacznijmy. Został on zapoczątkowany przez Młodych Chrześcijańskich Robotników (w języku maltańskim: Żgħażagħ Ħaddiema Nsara), pod szyldem Malta Song Festival. Już wtedy za jego pomocą chciano wybrać reprezentanta na Konkurs Piosenki Eurowizji, ale nadawca nie znajdował się jeszcze w szeregach Europejskiej Unii Nadawców. Pierwsza edycja miała w sobie dwa półfinały. Finał zorganizowano 5 listopada. Osiem utworów było po włosku, a po jednym w języku angielskim i maltańskim. Zwyciężył Joe Grech, który powróci w 1971, jednocześnie zostając pierwszym reprezentantem Malty na Eurowizji. W 1961 i 1962 równolegle odbywały się dwa wydarzenia. Przy czym jedno opisane wyżej, zaś drugie – zawierające kompozycje wyłącznie po maltańsku.

Z tej koncepcji zrezygnowano w 1963, a w zamian tego każdy utwór prezentowano w dwóch wersjach językowych – w tym jedna z nich musiała być maltańska. Rok później po raz pierwszy transmitowano festiwal w telewizji. W pierwszej dekadzie odbywania się tej uroczystości, spośród eurowizyjnych twarzy, pojawił się Enzo Guzman (niedoszły reprezentant kraju z 1974 i 1976), triumfujący w 1966 w duecie z Tessie Micallef. Gościem specjalnym w 1967 był Malcolm Robert, jeden z sześciu wykonawców reprezentujących Luksemburg w 1985.

Mużika Mużika w latach 70. – jak wyglądało jego powiązanie z Eurowizją?

Malta stała się pełnoprawnym członkiem Europejskiej Unii Nadawców 1 stycznia 1970 roku. Kraj nie wziął udziału w Eurowizji 1970, ale sam festiwal się odbył i miał związek z Eurowizją 1971. Proces wyboru reprezentanta był dość ekscentryczny i nie używa się go już (przynajmniej póki co) w obecnych czasach. W latach 70., kiedy państwo wzięło udział w Eurowizji, nie wybierano zwycięzcy festiwalu. Najlepsze kompozycje przechodziły do odrębnego finału narodowego. W 1970 było to sześć utworów spośród dwunastu, które brały udział. Każda była w języku maltańskim i każdą śpiewały dwie osoby. Wśród znanych twarzy można wymienić wyżej wspomnianego Joe Grecha, Enzo Guzmana, Joe Cutajara (Eurowizja 1972), a także Mary Spiteri. Wokalistka pojedzie na Eurowizję w 1992 i zajmie 3. miejsce.

Finał preselekcji zatytułowany Song for Europe (w języku maltańskim Kanzunetta Għall-Ewropa) odbył się około miesiąc później i miał na celu wyłącznie wybranie kompozycji. Joe Grecha odgórnie wybrano jako reprezentanta. Warto przytoczyć ciekawy system głosowania. Składał się on z jury wewnętrznego. Były to osoby związane z przemysłem muzycznym, głosujące w skali 6, 5, 4, 3, 2 i 1 punkt. Następnie ich głosy mnożono razy dziesięć. Drugie jury, zewnętrzne, miało w sobie 10 grup po 10 osób, reprezentujące 10 okręgów wyborczych Malty. Każdy juror przyznawał 21 punktów.

Lata 1972-1976

W roku 1972 format nie zmienił się praktycznie – oprócz głosowania w eurowizyjnym finale. Komisja sędziowska miała dwa odrębne organy jurorskie. Pierwszy z nich to była dwudziestka, którą wybrano spośród publiczności (ponownie wzięto pod uwagę okręgi wyborcze). Drugi panel jurorski miał w sobie siedmiu jurorów międzynarodowych i jednego maltańskiego. Wygrał niedawno zmarły Joe Cutajar, zaś Helen Micallef dołączono do niego później i w finale Eurowizji wystąpili jako duet Joseph i Helen. W 1973 Malta chciała ponownie wystartować. Festiwal zorganizowano, ale preselekcji już nie – jako powód podano to, że piosenki były poniżej europejskiego standardu. W 1974 wstępnie potwierdzono udział, ale wycofano się z obawy o kolejne ostatnie miejsce. Reprezentantem w Brighton miał być Enzo Guzman.

Wyspiarskie państwo w 1975 wyraziło chęć udziału i tym razem faktycznie do niego doszło. Zorganizowano festiwal i finał narodowy, ale oba wydarzenia, choć łączyły się ze sobą, to zostały zorganizowane przez odrębne od siebie organy. Powrócono do śpiewania kompozycji w dwóch językach, angielskim i maltańskim. Pięć najlepszych propozycji awansowało do preselekcji. Zaśpiewano je tym razem wyłącznie po angielsku, bo stwierdzono, że język maltański był przyczyną ostatnich miejsc w pierwszych dwóch latach udziału.

Rok 1976 to powtórka scenariusza z lat 1973 i 1974: chęć udziału, ale potem nagłe wycofanie. W przeciwieństwie jednak do tamtych roczników, poinformowano o tym tuż przed rozegraniem samego festiwalu. Jako powód podano wzrost kosztów uczestnictwa w Konkursie Piosenki Eurowizji. Od 1976 roku obowiązuje składka dla każdego uczestniczącego kraju. Tym razem Malta zniknęła z eurowizyjnej mapy aż do 1991 roku. Nie ma jednoznacznej wersji, dlaczego na tak długo – pierwsza mówi o niechęci samego nadawcy, zaś druga o rzekomym zakazie od Europejskiej Unii Nadawców za wycofanie się trzy razy po ogłoszeniu chęci uczestnictwa. Festiwal w 1976 zwyciężył wspominany już Enzo Guzman z kompozycją Tifkiriet Tagħna T-Tnejn (angielski: Sing Your Song Country Boy).

Festiwal w latach bez Malty na Eurowizji. Co się działo?

Po wycofaniu się Malty z konkursu w latach 70. nie wiemy dokładnie, co się działo z lokalnym festiwalem. Jedno źródło podaje, że się odbywał, ale nieznani są zwycięzcy, zaś pozostałe, że go nie było, a jeśli go nie było, to powód zaprzestania organizacji jest nieznany. W teorii, festiwal był osobnym wydarzeniem od preselekcji. Kolejne wzmianki pochodzą z 1981. Wówczas zmieniono całkowicie formułę. Festiwal zaczął gościć międzynarodowych wykonawców i zmienił nazwę na Festival Internazzjonali Tal-Kanzunetta Maltija. W pierwszej jego odsłonie pojawili się reprezentanci z Anglii, Hiszpanii, Włoch, Węgier, Szwajcarii, Luksemburga, Holandii, Niemiec, Czechosłowacji, Jugosławii oraz Bułgarii. Kończył się on nagrodami dla trzech zwycięzców. Taka forma utrzymywała się do 1990 roku. Polska pojawiła się tylko raz, w 1985, a jej reprezentantką była Edyta Geppert. Do dziś nie zachował się jednak ani jej wynik, ani występ.

Lata 90. – powrót Malty na Eurowizję

Malta powróciła na Eurowizję w 1991 po wielu latach absencji. Według danych Eurovision.tv stało się to dzięki wycofaniu Holandii i kraj wziął wolne miejsce w stawce. Powrócono również do dwuczęściowego wyboru. Festiwal ponownie zmienił nazwę, tym razem na Festival tal-Kanzunetta Maltija għall-Ewropa i pełnił on rolę półfinałów do preselekcji. Odbyły się dwa eliminacyjne koncerty – w każdym spośród dwunastu uczestników awansowała najlepsza szóstka. Wśród powracających artystów znaleźli się: Helen Micallef, Enzo Guzman czy Paul Giordimaina. I to właśnie on w duecie z Georginą Abelą zwyciężył w samych preselekcjach. Warto dodać, że zarówno w festiwalu, jak i w finale narodowym, zaśpiewano kompozycje dwukrotnie (po maltańsku i angielsku), ale na Eurowizję pojechała anglojęzyczna wersja wybranej piosenki, Could It Be. Powrót okazał się udany, ponieważ Malta zajęła szóste miejsce (co było wówczas jej najwyższym w historii startów).

W 1992 i 1993 formuła się nie zmieniła. Odpowiednio na Eurowizji znaleźli się: wcześniej wspomniana Mary Spiteri z kompozycją Little Child (maltański tytuł: Tfajell Ckejken) oraz William Mengion z This Time (maltański tytuł: Issa).

Eurowizja 1994: Dwie edycje festiwalu kompletnie odrębne od siebie. O co w tym chodziło?

W 1994 postanowiono zorganizować dwie edycje festiwalu. Jedna była wyłącznie lokalna (pod nazwą Festival Tal-Kanzunetta Maltija), zaś druga wyłoniła reprezentanta Malty na 39. Konkurs Piosenki Eurowizji (pod nazwą Festival Kanzunetta Għall-Ewropa). Według niektórych źródeł obydwie odbyły się tego samego dnia. Oba koncerty zwyciężyły duety. W konkursie lokalnym – Doreen Galea i Manolito z piosenką Forsi, zaś w eurowizyjnym – Chris i Moira z More Than Love. To oni znaleźli się w Dublinie, zajmując wysokie, piąte miejsce.

Festiwal bez Eurowizji – zaprzestanie organizacji w 2002, krótki powrót w 2013 i następnie od 2021

Od roku 1995 całkowicie oddzielono od siebie festiwal od preselekcji. Od tej pory wykonywano wyłącznie kompozycje po maltańsku. Wydarzenie odbywało się do 2002 roku, a później zwyczajnie zniknęło. Warto wspomnieć, że w tym okresie w najlepszej trójce często plasowali się artyści powiązani z Eurowizją: ponownie Enzo Guzman (zwycięzca w 1995 i 2000), Renato Micallef (3. miejsce w 1996), Georgina Abela (3. miejsce w 1997, 2. miejsce w 1999, zwycięstwo w 2001), Claudette Pace (2. miejsce w 1997), Debbie Scerri (3. miejsce w 1998), Fabrizio Faniello (zwycięstwo w 1999), Paul Giordimaina (3. miejsce w 2000), Glen Vella (3. miejsce w 2000 w duecie z Eleonor Cassar), Ira Losco (2. miejsce w 2001) oraz Oliwia Lewis (3. miejsce w 2002). Festiwal powrócił na chwilę, w 2013 roku, i wygrała go Oliwia Lewis (Eurowizja 2007) z piosenką Hawn Mill-Ġdid.

Nie podano powodów, dla których festiwal zniknął w 2002 i następnie po edycji w 2013. Ostatecznie, powrócił w 2021 z nową, obecną nazwą – Mużika Mużika. Stało się to dzięki wsparciu premiera kraju i Ministerstwa Dziedzictwa Narodowego. Od tamtego czasu jest on co roku finansowany przez państwo. Organizuje go Festivals Malta, zaś transmisja odbywa się poprzez nadawcę PBS (zajmującego się Konkursem Piosenki Eurowizji). W 2021 zwyciężył Glen Vella (Eurowizja 2011), w 2022 – Kurt Calleja (Eurowizja 2012), zaś w 2023 – Gianluca Bezzina (Eurowizja 2013).

https://youtu.be/ZqqGy-et0dg?si=5oey1ZN8KmdFl3UP

Mużika Mużika 2024: co wiemy?

Tegoroczna edycja festiwalu odbywa się w dniach 14, 15 i 16 marca. Wystąpi w nim 20 uczestników, którzy pierwszego wieczoru, przy akompaniamencie orkiestry Filharmonii Maltańskiej, wykonają premierowo swoje kompozycje, wyłącznie w języku maltańskim. Drugi wieczór będzie nocą piosenek klasycznych. Ma się pojawić wielu uznanych artystów, zaś gośćmi specjalnymi będą Gianluca Bezzina oraz Shaun Farrugia. Po koncercie ogłoszone zostaną wyniki półfinałowe: kto znajdzie się w trzeciej nocy i zawalczy o wygraną. Szczegóły tego aspektu nie są dokładnie znane. Rok temu awansowała najlepsza dwunastka. Organizatorzy obiecują wysoki poziom muzyczny. W wydarzeniu weźmie czworo uczestników tegorocznych maltańskich preselekcji do Eurowizji.

  • Neville Refalo – ​3 ta’ Ġunju 2021
  • Miguel Bonello – Dawk l-Għajnejn
  • Moira Stafrace – ​Din Għalik
  • Cliff Zammit Stevens – Fil-Qrib
  • Victoria – Ġenna
  • Mark Micallef Costa – Ġranet Sbieħ
  • MARA – Grazzi
  • Dario Bezzina – ​Ħolma ta’ Mument
  • Andreana DeBattista – Iljun
  • GIADA – Imħabba Vera
  • Megan May – Imqar Għal-lejla
  • Cherylis – Kewkba F’Tarf L-Irdum
  • Thea Aquilina – Kieku Kelli
  • Karen Debattista – Lulju
  • Qalb – Meta Tridni Ħdejk
  • Maxine Pace – Mhux Tal-Aħħar
  • Keith Zammit Mintoff – Mingħajr Kliem
  • Haley – Paradoss
  • Kantera – Vjagg Sabiħ
  • Janice Debattista – Waħdi
Grafika promująca festiwal Mużika Mużika / fot. muzikamuzika.org

Źródła: Festivals Malta, PBS, Wikipedia niemiecka, angielska, EurovisionWorld, Youtube, m3p.com.mt, eurovision.tv

Tematy: ESCEurovisionEurowizjaFestiwalHistoriaMaltaMużika Mużika

Powiązane wpisy

Eurowizja 2025: Justyna Steczkowska na drugiej próbie. Oto fragment występu!

Eurowizja 2025: dziś wielkie otwarcie! Justyna Steczkowska na Turkusowym Dywanie. Gdzie obejrzeć?

2025/05/11
Eurowizja 2025: ostatnie próby techniczne finalistów. Sprawdź podsumowanie dnia!

Eurowizja 2025: ostatnie próby techniczne finalistów. Sprawdź podsumowanie dnia!

2025/05/10
Eurowizja 2025, Bazylea

Eurowizja 2025: Tydzień Eurowizyjny w Bazylei. Co wiemy?

2025/05/10
Eurowizja 2025 Polska punkty Ola Budka

Eurowizja 2025: to ona poda punkty z Polski!

2025/05/10
Eurowizja 2025: koniec drugich prób technicznych półfinalistów. Oto podsumowanie dnia!

Eurowizja 2025: koniec drugich prób technicznych półfinalistów. Oto podsumowanie dnia!

2025/05/09
Eurowizja 2025: czwartkowe próby techniczne za nami. Zobacz podsumowanie dnia!

Eurowizja 2025: czwartkowe próby techniczne za nami. Zobacz podsumowanie dnia!

2025/05/09

Wydawcą serwisu jest
Stowarzyszenie Miłośników Konkursu Piosenki Eurowizji OGAE Polska 

Redaktor naczelny: Kamil Polewski
Wiceredaktor naczelna: Maria Baładżanow

ISSN: 2080-1750

Redakcja | Dołącz do OGAE Polska

Facebook
Users
Instagram
Youtube
Spotify
Twitter
Tiktok
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • Eurowizja 2025
  • Eurowizja Junior 2024
  • Felietony
  • Kalendarz
  • Redakcja

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Akceptuję
Privacy & Cookies Policy

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these cookies, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may have an effect on your browsing experience.
Necessary
Always Enabled
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Non-necessary
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.
SAVE & ACCEPT