Muzyczne nowości: październik 2017

0
1745

Wykonawcy eurowizyjni zdecydowanie tej jesieni nie zamierzają spoczywać na laurach. Niech świadczy o tym chociaż fakt, że bardzo dużo było w minionym miesiącu premier. Każda z nich jest inna, każda z nich przeznaczona dla określonej grupy osób.

Zaczniemy jednak nietypowo, gdyż od propozycji wydanej na koniec września. Tim Schou, były wokalista A Friend in London zaprezentował kolejny ciekawy utwór. Przypomnijmy, że w wakacje artysta wydał kontrowersyjny klip do Morrison. Nowa piosenka Young Vince to opowieść o nadziei na lepsze jutro. Nakręcone w Ghanie video tylko wzmacnia ten przekaz. Łotysze z BrainStorm zaprezentowali dwa nowe utwory. Pierwszy, anglojęzyczny We wait for the light powstał we współpracy z Ewert and the Two Dragons. Drugi, Как я искал тебя jest przeznaczona na rosyjskojęzyczny rynek, gdyż śpiewa w nim również znana aktorka i piosenkarka Marina Kravets, znana bardziej jako Pani Marta.

Geograficznie zostaniemy jeszcze na chwilę w krajach skandynawskich, gdyż tutaj też trochę się podziało – zwłaszcza jeżeli mówimy o reprezentantach z ostatnich pięciu edycji Konkursu Piosenki Eurowizji. Loreen, promując długo wyczekiwanego następcę Heal zaprezentowała kolejny utwór. Hate The Way I Love You jest drugą zapowiedzią albumu Ride, którego premierę przesunięto o tydzień (24 listopada). Tytuł wydawnictwa poznaliśmy przy okazji premiery klipu do 71′ Charger, a obydwa wspomniane wcześniej numery są częścią trylogii – to z kolei oznacza, że jeszcze przed Ride otrzymamy do posłuchania jeszcze jeden utwór (oby!). Swój nowy singiel prezentuje też Robin Bengtsson. Dark Angel jest następcą melfestowego I Can’t Go On, z którym artysta pojechał do Kijowa. W podobnej sytuacji przedstawiały się Holenderki z O’G3NE, które zaprezentowały na platformach cyfrowych kawałek But I Do.

Sporym zaskoczeniem mogą być również inne szwedzkie propozycje. Sanna Nielsen wydała trzeci od czasu premiery albumu 7 szwedzkojęzyczny singiel Innan du lämnar mig (pol. Zanim mnie zostawisz) pomimo, że artystka dostała angaż w rewii Oscarsrevyn. Wspomniany spektakl, współtworzony przez Edwarda af Silléna (pamiętacie Love Love Peace Peace?) w ostatnich sezonach teatralnych okazał się fenomenem. W obecnych odsłonach Nielsen mierzy się między innymi z utworem Adele. Swój taneczny comeback po dwóch latach milczenia w postaci Til’ The End zaprezentowała również Carola, a Ola Salo, wokalista The Ark z utworem I Call Your Name na nowo definiuje definicję starego dobrego synthpopu. Dalal Midhat, jedna z bośniackich reprezentantek apeluje o nie poddawanie się w utworze Never Give Up.

Kraje Europy Wschodniej również nie mają powodów do narzekania. Sergey Lazarev prezentuje kolejne nagranie pt. Шепотом (pol. Szeptem) pochodzące z płyty, która ma ukazać się w grudniu. Jednocześnie artysta zapowiedział nowe daty koncertów zaplanowanych na wiosnę. Powrót na Eurowizję TAK, ale nie w nadchodzącym sezonie? To pytanie pozostanie jeszcze przez chwilę otwarte… Choć równie dobrze na Konkurs mogłaby powrócić Polina Gagarina, która kolejny raz udowadnia że w takich emocjonalnych kompozycjach jaką jest niewątpliwie Obezoružena (pol. Rozbrojona) czuje się jak ryba w wodzie. W podobnym, aczkolwiek bardziej komercyjnym tonie jest utrzymywana nowa propozycja od Ani Lorak – tym razem jest to duet z Eminem. Swoje propozycje w mijającym miesiącu przedstawili także IVAN, Alexey Vorobyov (prod. RedOne) oraz Kristian Kostov.

Poniżej jeszcze kilka propozycji w językach narodowych. Tegoroczna reprezentantka Grecji DEMY nagrała piosenkę na potrzeby promocji filmu Success Story pt. Ston Aera. Albanka Elhaida Dani zaś nawiązała współpracę z DJ Olti, czego efektem jest singiel Më Mbaj, zaś Sergej Ćetković który kilka lat temu pokazywał swój świat połączył siły z chorwackim wiolonczelistą Stjepanem Hauserem (gra na co dzień w 2CELLOS) i tym razem powraca z numerem Oči nikad ne stare. Nowe utwory zaprezentowali również Tamar Kaprelian z ormiańskiego Genealogy, węgierskie Compact Disco oraz Misha Smirnov.

Dla przeciwwagi – język angielski. SunStroke Project, mimo kiepskiej jesiennej aury wciąż wprawiają nas w letni nastrój, tym razem dzięki nagraniu Sun Comes Down. Słowackie TWiiNS wracają z radosnym okrzykiem Yes It Is! Nie zawodzą również reprezentanci Francji (Sébastien Tellier, Anggun), Portugalii (Ruth Lorenzo) oraz Belgii (Tom Dice, Laura Tesoro oraz Loic Nottet z upiornym klipem do Doctor). Promocję nadchodzącego albumu kontynuuje Guy Sebastian, który co piątek prezentował nam nowe utwory, w tym także Bloodstone (do którego powstał teledysk) oraz Stay In Bed, który w Europie ukazał się jako singiel.

W październiku mamy do wyboru cztery wydawnictwa. Natasha St-Pier wydała płytę przeznaczoną dla dzieci (L’alphabet des animaux). Jessica Mauboy zaś popełniła soundtrack na rzecz sezonu drugiego serialu The Secret Daughter. Na trackliście prócz dwóch zupełnie nowych utworów, są covery. Co ciekawe, do zaśpiewania jednego z nich został zaproszony Isaiah Firebrace. Raphael Gualazzi postanowił wydać międzynarodową edycję swojego wydawnictwa Love Life Peace, zaś Amir dzieli się swoimi uzależnieniami dzięki francuskojęzycznej płycie Addictions.

Teledyskami podzielili się zaś Blissful, Loreen, Alexey Vorobyov, Amber, Sirusho, Kristína, Getter Jaani, Helena Paparizou oraz Nina Zilli.

Współpraca: Ignacy Sroka, Patrycja Pajor, Ola Wąsek, Maciej Sychowiec, Bartłomiej Wójtowicz, Łukasz Kiełtyka, Przemek Cichowski, Jakub Gronowski, Michał Sadowski, Przemek Jóźwik oraz Łukasz Wieloch

Współtwórz tę rubrykę w następnych miesiącach! Swoje propozycje podsyłajcie na adres: beata.pretnicka@eurowizja.org lub poprzez wiadomość na fanpage’u.

Źródło: wiwibloggs, esctoday, ultimate music, facebook, inf. własne