Zdjęcie promujące nowy singiel Keiino (źródło: facebook.com/keiinomusic)

Październik już za nami, więc czas na kolejne podsumowanie muzycznych nowości. Wszystkie utwory znajdziecie poniżej na naszej playliście Spotify. Natomiast w artykule możecie lepiej się zapoznać z najciekawszymi piosenkami oraz albumami wydanymi w październiku przez eurowizyjnych artystów.

Najważniejszą nowością jest długo oczekiwana piosenka tegorocznego zwycięzcy Eurowizji Duncana Laurenca. Więcej informacji o Love Don’t Hate It znajduje się w linku poniżej.

Duncan Laurence wydał pierwszy singiel po wygranej na Eurowizji. Posłuchaj!

Z pewnością zwyciężczyni Eurowizji 2012 – Loreen – zaskoczyła swoich fanów wydaniem nowego singla Walk With Me. Loreen współpracowała z nordycką siecią modową Ellos przy tworzeniu jej nowego singla promującego jesienną kampanię marki.

Z kolei Keiino wydał kolejną wesołą, popową, taneczną piosenkę. Norweskie trio nie odpoczywa od czasu udanego udziału w Eurowizji 2019 i wypuszcza także teledysk do nowego kawałka Dancing in the Smoke.

Islandzki zespół Hatari wydał teledysk do swojego nowego singla KLÁMSTRÁKUR (ang. Filthy boy). Prowokujący klip wyreżyserował Baldvin Vernharðsson i członek zespołu Klemens Hannigan.

Na początku tego roku Marco Mengoni wydał album Atlantico oraz odbył trasę koncertową. Ostatnio zdecydował się ponownie oczarować fanów piosenką Duemila Volte. Czy artysta nowym teledyskiem zapowiada kolejny materiał?

Austriacka reprezentantka na Eurowizji 2016 – ZOË – wydała nowy singiel Amour Fou (ang. Crazy Love).  Za tekst i muzykę odpowiada sama artystka wraz ze swoim ojcem Christofem Straubem.

Z kolei Franka – chorwacka reprezentantka Eurowizji 2018 – wydała piosenkę Sve dok sanjaš, o której wspomniała jako najbardziej wyjątkowej piosence do tej pory.  Kompozycja jest szczególna, gdyż nawiązuje do tego, że Franka spodziewa się swojego pierwszego dziecka.

Shiri Maimon (ESC 2005) próbuje swoich sił w filmie. Shiri gra w nowej izraelskiej komedii Mechila (Przebaczenie). W ramach ścieżki dźwiękowej artystka wykonała utwór LaShuv HaBayta, rozsławiony wcześniej przez Ishaya Ribo.

Godne uwagi jest najnowsze wydanie ormiańskiej gwiazdy Ivety Mukuchyan. Im Anush Hayastan (My Sweet Armenia) to utwór pełen instrumentów muzyki etnicznej, z kolei teledysk jest bardzo filmowy.  Artystka pozostaje w tradycyjnych brzmieniach. Wcześniej ukazała się kompozycja   Hayastan z zespołem Gata Band.

Także Srbuk (ESC 2019) wydała dla nas dziesięć nowych piosenek. W nowym projekcie piosenkarka przerabia tradycyjne ormiańskie pieśni ludowe w swoim własnym stylu. Łącząc tradycję z nowoczesnością, kolekcja pokazuje szerokie możliwości muzyczne Srbuk, jednocześnie oddając hołd oryginalnym utworom.

Przede wszystkim w październiku dostaliśmy dwie nowe płyty od zwycięzców Eurowizji 2014 i 2015. Conchita Wurst wydała album Truth Over Magnitude. Nowy album WURST ma bardziej elektroniczne brzmienie niż wcześniejsze wydawnictwa i może to być dla niektórych zaskoczeniem. Trasa promująca album obejmie także koncerty w Polsce.

Conchita Wurst przylatuje z koncertami do Polski! Kiedy?

Szwedzki artysta – Måns Zelmerlöw – wydał swój ósmy album Time. Album zawiera dwanaście utworów, w tym hity Walk with me z Dotter, Better Now i Grow Up To Be You. Następnym nowym singlem będzie One.

Miki Nunez wydał swój debiutancki album Amuza, który zawiera trzynaście utworów, w tym dwa w języku katalońskim, a także kilka kolaboracji. Na płycie znajdziemy m.in. eurowizyjny hit La Venda czy inną solową piosenkę z Operación TriunfoNadie Se Salva. Z kolei w październiku miał też premierę teledysk do piosenki La Sordita,  współpracy z Sense Sal. Kolejną hiszpańską płytę wydała także Pastora Soler. Nad płytą zatytułowaną Sentir artystka pracowała z producentem Pablo Cebriánem, który był już odpowiedzialny za brzmienie jej poprzedniego albumu.

Drugi album holenderskiego girlsbandu OG3NE pt. Straight to You jest następcą nagrodzonego złotem debiutanckiego We Got This z 2016 roku. Album wydany przez Cornelis Music zawiera jedenaście utworów, w tym jeden hit Clouds Across The Sun i najnowszy singiel First Clash Lovers.

Natomiast Ani Lorak z Ukrainy wydała swój nowy album For a Dream. Płyta zawiera singiel We Are Breaking, który został opublikowany kilka tygodni wcześniej.

Po sześciu latach odkąd Jessica Mauboy wydała swój ostatni album studyjny Beautiful, pomimo udziału w Eurowizji 2018, dopiero teraz ukazał się kolejny zatytułowany drugim imieniem wokalistki Hilda. Na płycie znajdziemy aż czternaście utworów m.in. wyróżniającą się balladę Little Things, czy piosenki dla fanów RnB takie jak Sunday, Jelousy i Never Ever.

Laura Tesoro z Belgii (ESC 2016) wydała długo oczekiwany album Limits. Obecnie Laura jest jedną z najpopularniejszych belgijskich artystów. Płyta zawiera dziesięć piosenek z tytułowym singlem.

 

Artykuł został opracowany przy współpracy z członkami Stowarzyszenie Konkursu Piosenki Eurowizji OGAE Polska.