Muzyczne nowości: podsumowanie pierwszej połowy 2017 – część 2

Przed nami kolejna część podsumowania nowych wydawnictw muzycznych związanych z eurowizyjnymi wykonawcami, wydanymi w pierwszej połowie 2017 roku. 

Portugalia

Zaczynamy tę część cyklu od nowego projektu tegorocznego laureata Konkursu Piosenki Eurowizji – Salvadora Sobrala. Wokalista zasilił formację Alexander Search stworzoną przez pianistę Júlia Resendego. Formacja jest inspirowana poezją Fernanda Pessoy, który jest znany z używania hetoronimów (tworzenia fikcyjnych postaci, które są autorami rzeczywistości artystycznej). Z tego względu, każdy z członków zespołu stworzył własną postać. Wymyślony charakter Sobrala otrzymał imię Benjamin. Zespół wydał swój pierwszy album oscylujący między indie-popem, elektroniką i muzyką rockową. Krążek promuje utwór A day of sun.

 

Niemcy

Zwyciężczyni Konkursu Eurowizji z Oslo – Lena Meyer-Landrut to zdecydowanie jedna z najbardziej zapracowanych laureatek ESC. Wokalistka obecnie przygotowuje się do wydania swojego piątego albumu zatytułowanego Gemini. Do tej pory pojawiły się dwa utwory, które zapowiadają krążek: Lost in you oraz If I wasn’t your daughther.

 

Litwa i Łotwa 

Z tych dwóch krajów bałtyckich swoje nowe single wydali m.in. kontynuujący współpracę ze szwedzkimi producentami Donny Montell (Litwa 2012, 2016) czy Monika Linkytė (Litwa 2015).

 

Jeśli chodzi o wydawnictwa, które pojawiły się na Łotwie to pozycją obowiązkową jest nowy utwór Aminaty (2015) – Your arms. Wiele komentarzy wzbudziła piosenka Justsa (2016) zatytułowana: Message to you. Jak złośliwi twierdzą, ta piosenka odnosi się do pewnej afery w mediach społecznościowych, której bohaterem był wokalista.

 

Nowe wydawnictwa serwuje również duet Musiqq (2011), który jest konsekwentnie wierny językowi łotewskiemu. Warto zwrócić szczególnie na kolaborację z grupą Prāta Vētra znaną też jako Brainstrom (ESC 2000).

 

Hiszpania

Mimo rozczarowującego wyniku Barei (2016) dla wielu fanów, wokalistka wciąż realizuje się muzycznie. Od występu w Sztokholmie wydała dwa single: I don’t need to be you oraz Forget. Pierwszy utwór odnosi się do problemu zastraszania: I don’t need to be the one I’m not, I never hurt no one for who they are, Just live and let me live. Nowy singiel wydał także tegoroczny reprezentant Hiszpanii – Manel Navarro. W połowie czerwca pojawił się też nowy album Rosy Lopez (2002) zatytułowany Kairós.

 

Belgia 

W przypadku nowych wydawnictw na rynku belgijskim należy zacząć od długo oczekiwanego albumu, którego wykonawcą jest Loïc Nottet (2015). Krążek zatytułowany Selfocracy został wydany 31 marca i dotarł do 1. miejsca walońskiej oraz 8. miejsca francuskiej listy najlepiej sprzedających się wydawnictw. Należy wspomnieć również o singlu Higher w wykonaniu Laury Tesoro (2016).

 

Węgry 

Wykonawcy, którzy reprezentowali Madziarów w ostatnich kilku latach nie próżnują. Zacznijmy od albumu wydanego przez ByeAlexa (2013) razem ze swoim zespołem The Slepp. Krążek Szív(sz)Kill zawiera 14 utworów, w tym single które ukazywały się na rynku na przestrzeni 2015-2016. Jest to drugi longplay reprezentanta Węgier z Malmö. Płyta ma dużo bardziej rockową orientację niż jego pierwszy krążek. Przy niektórych utworach zaangażowany był popularny producent Lofta Begi, który jest członkiem grupy Compact Disco (2012). Jak juz jesteśmy przy tej formacji to warto zaznaczyć utwór Veled/Diffident, który jest pierwszą propozycją grupy od dłuższego czasu.

 

Warto zwrócić na nowy utwór stałego bywalca węgierskich selekcji – Kállaya Saundersa (2014) zatytułowany Elveszek, gdzie wspiera rapera BSW. Nie próżnuje również dama węgierskiej muzyki rozrywkowej – Magdi Rúzsa (2007). Wokalistka wydała niedawno teledysk do utworu Éden, który pochodzi z pokrytego platyną, czwartego albumu wokalistki Érj hozzámNa koniec należy wspomnieć o nowej propozycji tegorocznego reprezentanta Węgier Jociego Pápaia o tytule Özönvíz.

Estonia 

A oto kilka nowości z estońskiej sceny muzycznej. Nowe utwory wydali m.in. Ott Lepland (2012), Ines (2000) czy Getter Jaani (2011).

Warto zwrócić uwagę na utwór Varjud w wykonaniu Lenny (Szwajcaria 2005 oraz estońskie preselekcje 2004,2007,2010,2012,2014,2017) oraz grupy Traffic (estońskie preselekcje 2008,2009,2014). Autorami piosenki są Stig Rästa  (2015 i autor 2016) oraz dobrze kojarzony polski wykonawca – Krzysztof Zalewski.

Serbia

Zeszłoroczna reprezentantka Sanja Vučić zaangażowana jest przede wszystkim w pracę swojego zespołu ZAA. Formacja regularnie wydaje nowe utwory czego przykładem jest m.in. utwór Ne odustajem z raperem M.O.R.T.. Wokalistka próbuje swoich sił także w innych gatunkach muzycznych. Sanja użyczyła swojego głosu w dubstepowym projekcie META.

https://www.youtube.com/watch?v=_oS60B8g5pU

Pozostałe

 

Źródło: własne, eurovisionary, wiwibloggs

Exit mobile version