Jamala, zwyciężczyni 61. Konkursu Piosenki Eurowizji

Za oknem od tygodnia mamy już jesień, lecz przez cały wrzesień mieliśmy nieciekawą pogodę z lekkimi przejaśnieniami. By Wam wszystkim dać nadzieję na cieplejsze jutro, dajemy kolejną porcję muzyki.

Bohater ostatnich wpisów Sergey Lazarev ponownie pojawia się również i tym razem za sprawą nowego singla Сдавайся, co oznacza „rezygnację”. A właściwie jest to propozycja skierowana do bliskiej niegdyś osoby, by zeszła ze ścieżki wojennej. Warto wspomnieć, że o podobnie smutnej tematyce był numer udostępniony miesiąc wcześniej. Nową propozycję ma dla nas również Jamala. Singiel Сумую to połączenie popu i alternatywy w wersji chill outowej. Kilka dni po premierze cyfrowej (na której znajduje się jeszcze jeden utwór Любити) w sieci pojawił się klip, który jest zapisem podróży artystki kamperem.

Sporym zaskoczeniem okazała się premiera francuskojęzycznego singla Isaiaha z młodziutką Megan Lanquar, gwiazdę musicalu „Les Mousquetaires 3”. J’ai cherché ton ombre (It’s Gotta Be You) to wersja wydana specjalnie na terenie krajów Beneluxu, by Firebrace miał szansę być grany w tamtejszych stacjach radiowych. Oryginalna, w pełni anglojęzyczna wersja pojawiła się rok wcześniej na debiutanckim albumie Australijczyka Isaiah.

https://www.youtube.com/watch?v=Os5yQ5ZtttU

Skoro jesteśmy już wirtualnie w Australii, warto wspomnieć o nowych singlach pierwszego eurowizyjnego reprezentanta z tego kraju. Na początku września Guy Sebastian zaprezentował bardzo chwytliwy utwór High on Me, który chwilami przypomina nawet ostatni singiel Justina Timberlake’a. Wczoraj jednak pojawił się kolejny numer Sebastiana Keep Me Coming Back. Utwory są zapowiedzią nowego albumu artysty Conscious, który na australijskich półkach pojawi się już 27 października (nie wiadomo, czy płytę będzie można nabyć również w Polsce).

Wiadomo jednak, jaka płyta na pewno pojawi się w naszych sklepach muzycznych. By sięgnąć po Camouflage, wystarczy już tylko kilka dni. Warto zatem przesłuchać utwór, który został wybrany na singiel, Choose What You Love Most (Let It Kill You). Nowe propozycje są również od Basima, Julii Samojłowej, Ivety Mukuchyan, Freddiego, Samry, Sabiny Babayevej, Debrah Scarlett, Nathana Trenta oraz Ani Lorak.

Na koniec jeszcze dwie inne propozycje, dzięki którym można poczuć się zaskoczonym. Na plus zdziwiła nas nieco Loreen z nagraniem ’71 Charger który klimatem przypomina Love on the Brain Rihanny. Jest to jednocześnie pierwszy singiel z drugiego studyjnego albumu artystki, który powinien ukazać się w listopadzie. Pozwoliłam sobie tutaj na tryb przypuszczalny, gdyż ciężko powiedzieć czy i tym razem nie będzie przesunięcia daty – wszak wspomniany utwór pierwotnie (wg informacji prasowej przekazanej przez nowy label artystki, BMG) miał ukazać się tydzień wcześniej. Są też kiepskie wieści, które z pozoru powinny być dobre. Maraaya podpisała nowy kontrakt z Warner Music Group. Jednym z pierwszych efektów jest światowa premiera nowego singla Diamond Duck, który jest swego rodzaju protest songiem przeciwko obecnemu prezydentowi Stanów Zjednoczonych co widać zresztą również w klipie. Pod względem muzycznym jak i pomysłu na teledysk dobrze byłoby potraktować to jako żart i czekać na kolejne nagrania. Póki co można pocieszyć się jedynie wydanym na początku wakacji nagraniem It’s Complicated będącym wynikiem współpracy z BQL.

Albumy

Wrzesień to również więcej premier albumowych. Trijntje Oosterhuis wydała album z coverami holenderskich standardów, Łotysze z Aarzemnieki „upiekli” nam swój fonograficzny debiut, a Ryan Dolan, Nina Zilli, Boogie i Pastora Soler uraczyli nas kolejnymi wydawnictwami.

Teledyski

Nowe teledyski wydali: Francesco Gabbani, Navi, Amir, Dima Bilan oraz Sergey Lazarev.

Na pożegnanie jeszcze dwie rzeczy, które można potraktować jako ciekawostkę. JOWST, tegoroczni reprezentanci z Norwegii podjęli się przeróbki czeskiej propozycji od Martiny Barty. Jak wygląda połączenie jazzu z elektroniką, możecie posłuchać na oficjalnym kanale czeskiej telewizji. Zaś na kanale YouTube pewnego księdza (to nie żart!) można zobaczyć klip do piosenki nagranej razem z Irą Losco.

Współpraca: Maciej Sychowiec, Patrycja Pajor, Jakub Gronowski, Magdalena Kukurowska oraz Bartłomiej Wójtowicz

Współtwórz tę rubrykę w następnych miesiącach! Swoje propozycje podsyłajcie na adres: beata.pretnicka@eurowizja.org lub poprzez wiadomość na fanpage’u.

Źródło: wiwibloggs, ultimate music, facebook, inf. własne